• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
С подходящ (не преоразмерен котел) е един програматор това се постига много лесно, дори и без буфер
agro - специалист
agro написа:
Имам 5000 литра неръждаем цилиндричен съд с двойна стена /водна риза/. Според мен не е пригоден за налягания над една - две атмосфери. Котела ми е Линитомат 100 kw и не го спирам през нощта, за да е топло сутринта, като отидем на работа. Така обаче ми харчи излишно гориво и ток за захранващите системи през нощта. Мога да използвам гореспоменатия съд като класически буфер. Въпросът ми е дали наличието на водна риза на съда може да ми е от някаква полза за по-оптимално използване на топлината от котела? Предполагам, че обема и е поне 300 литра, но си имам бойлер на Елдом 500 литра с две серпантини и ми е напълно достатъчен. Ако не - отрязвам водната риза и стават два съда от наличния материал.
От януари досега премислих и ето какво измислих. Съда да използвам за буфер към котела, а водната му риза - за безнапорен резервоар от бгв, разчитайки тя да се загрява от топлообмена през стената откъм съда. Сега се чудя как да вкарам тази вече нагрята водопроводна вода за ползване в системата на бойлера, който е с водопроводното налягане. Има ли хидрофори за топла вода и дали си струва инвестицията, при положение, че горивото за котела ми е 20 лв за тон, а този тон стига за минимум четири денонощия, когато е студено.
Insight - напреднал
Колко литра е водната риза на това 5000 литрово чудо?!
LazarGanev - "Велик майстор"
agro написа:
Съда да използвам за буфер към котела, а водната му риза - за безнапорен резервоар от бгв, разчитайки тя да се загрява от топлообмена през стената откъм съда. Сега се чудя как да вкарам тази вече нагрята водопроводна вода за ползване в системата на бойлера, който е с водопроводното налягане. Има ли хидрофори за топла вода и дали си струва инвестицията, при положение, че горивото за котела ми е 20 лв за тон, а този тон стига за минимум четири денонощия, когато е студено.
По-добре вкарай една серпентина в буфера, през която да минава водата преди да влезе в бойлера
agro - специалист
Благодаря за съвета, смятам да го изпълня. Само се чудя - да отрежа ли водната риза и да я използвам за направа на още един неръждаем резервоар или, запълвайки я по някакъв начин с изолационен материал, да я превърна в неразрушима изолация, годна за закопаване под земята?
andro440 - майстор
agro написа:
Благодаря за съвета, смятам да го изпълня. Само се чудя - да отрежа ли водната риза и да я използвам за направа на още един неръждаем резервоар или, запълвайки я по някакъв начин с изолационен материал, да я превърна в неразрушима изолация, годна за закопаване под земята?

можеш да я ползваш тази риза вместо серпентина ,предполагам
andro440 - майстор
здравейте ,не знам дали тук е мястото да пиша ,но имам идея да ползвам стара цистерна от нафта ,за буфер /едно време се правеха от Дебела Ламарина / става дума за съд около 1500 литра .Та ако някой е пробвал да сподели какво ме очаква !ще се раздува ли този съд от температура и трябва ли да има разпънки ? за изолацията -нямам питане .Котела ми е Виадрус У26 -4 секционен,около 30 квт ,след преработка от 8 секционен ,на предния и на задния панел има отвори с клапи за регулиране на входящия въздух с термопатрони .
filmatoplo - майстор
Ако системата ти е под налягане - цистерната ще се деформира ако е елипсовидна и с прави дъна , ако е обла с кръгли сферични дъна -няма да мръдне :) .
gmgoro - напреднал
Здравейте майстори,

Какво е мнението ви за http://www.sunsystem.bg/bg/boileri-i-bu ... .php?id=46?
Някой има ли преки впечатления от този или подобен комбиниран буфер/бойлер? Плюсове и най-вече минуси (освен цената :rolleyes:)?

От една страна мястото ми (котелното) е ограничено, а от друга във времето източниците на топлина ще се увеличат до 3 (камина, котел, соларен колектор), та за това все почесто поглеждам към това решение.

Благодаря на отзовалите се!

Извинявам се че въпроса не е в духа на форума, а е насочен към даден продукт.
kalin72 - майстор
Аз също гледах по-стария модел на подобен буфер с вграден бойлер, точно заради ограниченото място, но купих 300 литров двусерпентинен Бош, който играе и ролята на лек буфер.
Каква е цената на посочения продукт? На Бош подобен, 550+200 литра е около 4500 лева, което си е с над 1000 лева повече от това да ги комбинираш поотделно...
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: