• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Не е задължителна втората помпа.

Прочети и вземи опит от руснаците в https://www.forumhouse.ru/

те използват естествена циркуплация между котел и буфер и една помпа буфер отоплителна система. Плюсовете са много. Простота, надежност, икономичност. Дори да няма ток котела няма да заври и отпадат многото защити, предпазни клапани, разширителни съдове, ЮПС, втора помпа и и т.н.

Оставам скептичен като надуеш с 3-4 бара налягане от водопровода тези 20 кв.м !!! Ако изчислиш какво налягане се получава ще се ужасиш. Ще я пръснеш тази млекарска цистерна, която водната и риза е предназначена само за проточно охлаждане на млякото. Котел от 8мм ламарина ако няма разпънки се издува като балон при 2.3 бара.

20 ина метра медна серпентина ще е по-евтино от времето и материалите за усилването на неръждаемата цистерна.

Все пак ти си решаваш. Успех.

П.П относно изолацията. Щом няма да я закопаваш поне 0,5-1 метър. Пак в този форум ще прочетеш за последователността на слоевете и видовете изолации и реда на поставянето им. Има работещи установки с външни буфери , които бачкат при -45
agro - специалист
шоп написа:
.............използват естествена циркуплация между котел и буфер и една помпа буфер отоплителна система. Плюсовете са много. Простота, надежност, икономичност. Дори да няма ток котела няма да заври и отпадат многото защити, предпазни клапани, разширителни съдове, ЮПС, втора помпа и и т.н................

П.П относно изолацията. Щом няма да я закопаваш поне 0,5-1 метър. Пак в този форум ще прочетеш за последователността на слоевете и видовете изолации и реда на поставянето им. Има работещи установки с външни буфери , които бачкат при -45
Благодаря за навременния отговор. Това ме отказа от ползването на водната риза като бойлер, отпада и сериозния масраф по подсилването. Захващам се с образоването си по темата.
dobrev - специалист
Още една система/моята/ по схемата в началото на темата. Всичко работи перфектно по предварителния замисъл. Използвани трипътни вентили на HERZ с изнесена с капилярна тръбичка сонда. Забелязани недостатъци:
1. Малък буферен съд /250л/. Все пак съм вкарал в него 10м медна серпентина, която ще се топли от слънчеви панели с площ около 4 кв.м и отделна помпа и управление.
2. Малък дебит на помпата на котела. Когато се включи втората помпа тя поема цялата топла вода и част от студената в буфера докато не се стоплят радиаторите.
3. Водата започва да ври ако наглася клапата на котела над 60гр. и трипътния вентил на първия кръг над 40гр. Предполагам, че се дължи отново на малкия дебит на помпата на котела. Имам и друга по мощна помпа, която да закача за проба.
Инвестицията в един буфер 1000л е приблизително колкото цената на пелетна горелка, която да монтирам на моя котел. Въпрос :?: към хората с повече опит: Кое ще е по добре, нов буфер и да продължа да си гълтам по малко пепелака от въглищата или пелетна горелка и да се надявам, че сегашния буфер / 250л/ ще е достатъчен?

Прикачен файл

инсталация.JPG
agro - специалист
Прикачвам снимки на бъдещия буфер 5 куб.м. Диаметъра отвътре е 2 м, височината също.
Кое ще е по-добре:
1. Котела загрява обема на буфера, инсталацията да ползва топлата вода от водната риза посредством помпа?
2. Котела загрява водната риза, инсталацията ползва обема на буфера посредством помпа?

Прикачен файл

Буфер2.jpg
И дъното беше с водна риза, но бе отрязана поради множество дефекти
Буфер2.jpg (105.24 KиБ) Видяна 3530 пъти

Прикачен файл

Буфер1.jpg
Поглед към горната част
Буфер1.jpg (113.32 KиБ) Видяна 3530 пъти
bulhomes2 - майстор
Бе аз не съм специалист, но на тези въпроси не се ли разбира отговора от писаното до тук?
agro - специалист
Възможно е и така да е, аз да не съм разбрал или търсил достатъчно. Но не срещнах във форума мнение за разделени системи котел и консуматор чрез топлообменна повърхност.
шоп - майстор
agro,
по логично ми се струва котела загрява обема на буфера, инсталацията да ползва топлата вода от водната риза


Така винаги по-топлата вода ще е всредата на обема и съответно топлозагубите ще са по-малки.

Този довод ми се струва единственият логичен при системата,която си решил да направиш.
Успехи!
agro - специалист
И аз до този извод стигнах, но не ми е специалност, затова питам знаещите - да кажат. Доколкото разбирам, за естествена циркулация /без помпа/ системата котел - буфер се нуждае от тръби поне 3 цола. Правилно ли съм разбрал?
шоп - майстор
За ЕЦ ( естествена циркулация) важи принципа на мечо пух. При мен извода на 45 киловатовото руско котле е 2", но веднага след това инсталацията ми е 2,5" ( заварено положение) Всичко е перфектно

За да се каже колко цола е необходимо за ЕЦ е нужно да се знае колко КВ е котела, колко метра тръбен път има, колко загуби от локални съпротивления има ( колена, тетки, холендри, фланци, кранове, клапани и т.н.), денивелацията каква е, каква е делта t на входящата и изходящата вода.



agro, ако не се лъжа някаде бе писал, че котела ти е 100КВ

купешки ли е или самодел?

Колко " са му вход и изход?
шоп - майстор
агро, понеже една снимка говори повече от 100 думи, ето ти една проста система на ЕЦ с котел КЧМ 45 КВ и ТА 2000 литра. Свързването е с черни тръби 2'

Прикачен файл

DSCN2095 (Копировать).JPG
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: