• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boretobobo - специалист
filmatoplo написа:
Този е подходящ http://prodavalnik.com/boyler-stoyasch- ... -i32236375
Този е със 2 серпентини но едната е спукана .
filmatoplo - майстор
За буфер не ти трябват серпентини .
agro - специалист
Имам 5000 литра неръждаем цилиндричен съд с двойна стена /водна риза/. Според мен не е пригоден за налягания над една - две атмосфери. Котела ми е Линитомат 100 kw и не го спирам през нощта, за да е топло сутринта, като отидем на работа. Така обаче ми харчи излишно гориво и ток за захранващите системи през нощта. Мога да използвам гореспоменатия съд като класически буфер. Въпросът ми е дали наличието на водна риза на съда може да ми е от някаква полза за по-оптимално използване на топлината от котела? Предполагам, че обема и е поне 300 литра, но си имам бойлер на Елдом 500 литра с две серпантини и ми е напълно достатъчен. Ако не - отрязвам водната риза и стават два съда от наличния материал.
tqnata84 - напреднал
filmatoplo написа:
Ако е с 4пътен вентил не може да го свържеш директно буфера в инсталацията -няма такава схема :wink:
сигурно има впредвид кран защото на различни краиша в бг магазинерите кръщават както си искат :)
tqnata84 - напреднал
Mitko 2012 написа:
Даго разбирам така:котела грее буфера - буфера системата.
да
tqnata84 - напреднал
filmatoplo написа:
:) Пламене благодаря .За буфера -задължителен е при котли с цепеници ,въглища (интересно тук как ще има модулация ) И пелети :wink: .
прав си по горе пишеше АТМОС пиролизен и на такъв сме връзвали буфер, термо помпа и ел котел колегата така го беше напукал с дърва че на долен датчик показваше 85гр а на котела защитата по температура течеше като край пътна чешма :-D
tqnata84 - напреднал
Mitko 2012 написа:
Здравейте,много полезен форум!Имам следния въпрос:
имам котел АТМОС подвързан с четирипътен вентил и мисля да си монтирам буфер,
къде е по-добре да го свържа,на малкия или големия кръг?Благодаря предварително!
малкия ако имаш предвид след котела
ако котела е стоманен според мен на котела се слага 4 кран защото удължава живота на котела това го препоръчват от производители за да работят на висока температура 90макс. 4 крана се слага след буфера :) също ако има такъв
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, стига де - ползвай бутона "Промени"
Jacomo - специалист
Здравейте, много ми стана интересна тази тема и затова се регистрирах във форума, въпреки че не живея в къща (имам само лятна вила) и нямам необходимост от котел, но ми се въртят разни идеи в главата.

Как може да се направи:
- при сутрешното палене на котела да се загрява само буфера, впоследствие и радиаторите
- при следобедното и съботно-неделното палене да се загряват радиаторите, впоследствие буфера
- при вечерното палене да се загрява само буфера, впоследствие и радиаторите

Идеята е през нощта и през работните дни да поддържаме по-ниска температура - примерно 18 гр., а сутрин, вечер, събота и неделя през деня - 23 гр. и по този начин да спестим от отопление, както и да спим по-комфортно :)

Също не съм запознат, котлите на колко време се зареждат? Имат ли някаква усреднена характеристика колко време трае един цикъл на камерата при зареждане догоре с определено гориво? Или трябва да се пресмята чрез калоричността на горивото за обем/тегло, мощността на котела, обем на камерата...?
Чаро - Акълия
Jacomo написа:
Здравейте,
Мисли в друга насока- програмируеми термостатни глави за радиаторите щом гониш комфорт.
Пък буфера си е буфер- недей го пипа. Почети и из другите теми, има много ценна информация, ако съумяваш да я отсяваш... :cool:
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: