Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dkiosev - помощник
Здравейте,

Да представя какво направих (и какво предстои) в къщата на село. Ще отоплявам втория етаж (спалня - 16 м2, детска - 19.2 м2, всекидневна - 16м2 + кухн. бокс 7 м2) и ще се ползва само за през weekend-ите, така че се спряхме на камина, за да не въртим котела само за двете стаи, които се ползват на първия етаж. Височината е 2.5-2.6 м в стаите. Къщата е тухла, измазана, след което изолацията е 10 см EPS отвън, вътре каменна вата 5 см и гипскартон на външните стени и тавана (само в спалнята няма вата, има фибран на тавана 3 см), дограмата 5 камерна с троен стъклопакет. Камината ще е Priti AM W12 http://prity-eu.com/bg/firebox-AM-W12.html. Радиаторите ще са ELEGANCE, може и да ви излъжа 500 или 600, като се прибера ще ви кажа точно, че отдавна са купувани и не помня вече.

Радиаторите са както следва:
1. спалнята - 16м2 - 20 ребра, тръбите до него са ф16, стаята е северозападна
2. детската - 20м2 - 25 ребра, тръбите до него са ф18, стаята е югозападна
3. всекидневната 16м2 + кухн. бокс 7м2 - 20 ребра + камината, тръбите са ф16, стаята е югоизточна
Веднага ще попитате защо камина и радиатор - за да се подсигуря за след време, когато ще сложим котел за двата етажа.
Банята не я споменах досега, но тя е 7м2 и вероятно ще има 6-8 ребра. Бойлер не мисля да има засега (само ще прекарам да има готови тръби на тавана за него), ще слагаме слънчев панел и 120 л бойлер с двойна серпентина, за да може зимата да се ползва камината от първия етаж като добавка към панела, ама догодина вероятно.
Камината ще е във всекидневната, а колекторите, заедно с помпата и разширитления съд ще са в банята (от другата страна на стената зад камината). Тръбите и радиаторите са сложени (без банята), остава да се вържа колекторите, помпата, камината, разширителния съд.

И там идват моите въпроси:
- каква помпа да сложа - мощност, марка, модел
- колко да е голям разширителния съд - обем, ако препоръчате може да се възползвам
- какъв електронен термостат да сложа за управление на помпата - искам да се вкл когато загрее, не искам постоянно да я пускам спирам и да рискувам да я забравя, то тогава идва риска ако термостата отиде, но ... . Също къде се слага датчика, тук изобщо не ми е ясно.
- не мисля да слагам UPS на помпата, рядко спира тока. Минус е но реално тази печка ще гори 10-15 пъти годишно, и засега инвестицията е малко излишна
- филтър при колекторите също е нужен, нали?

Ако се сетите и вие нещо питайте/коментирайте.

Поздрави и лека работа
dkiosev - помощник
Здравейте,

Да допълня:
- радиаторите са Elegance 500 (163 Watt при ∆60C)
- системата ще е от отворен тип

Поздрави
bigdragon - майстор
Отговарям направо:

-Помпа 25-4 ще ти е достатъчна;
-Разширителният съд се избира от 7...10% от обема на топлоносителая (водата или в твоят случай пропиленгликола). Пропиленгликола е задължителен при режима на работа, който ти предвиждаш;
-За електронният термостат има тема във форума и е твой избор, а мястото на датчика е на изхода на водата, веднага след котела. Ако може, се слага и в самата водна риза;
-Филтър се поставя задължително. Най-доброто място за него е преди помпата, като не забравяй да сложиш вентили преди и след него, за изолиране при почистване, без да изпразваш цялата система.

Успех в начинанието!
dkiosev - помощник
Здравей,

Благодаря за бързите отговори. Коментарите ми са:

- 25-4 ясно, а марка - Grundfos или Wilo Star или друга. Цените са близки, това не е проблем
- за ребратата дават колко е водното съдържание по каталог (0.36 л, т.е. 70 х 0.36 = 25 литра). А за тръбите има ли някаква лесна сметка, или обем на цилиндър с ф и дължина. Реално предполагам заедно с ризата няма да мина 50 литра, т.е. всичко около 8-10 литра ми е напълно достатъчно. Иначе за течността все си мисля, че с вода ще напълня системата + може би 4-5 литра антифриз, но с тази изолация (без изолация само на южната стена миналата година температурата не падна под 5-6 градуса). Преди 2 години без изолация се спука едното ребро. Но наистина може да сложа някой литър антифриз за да издържа и при -5, -10 градуса примерно.
- прегледах доста теми за термостата и не мога да се реша на конкретен модел/марка. Явно това е въпрос на избор на всеки, защото определено нямаше единомислие
- тука нещата са ясни, дори мисля и там да се намира и кранчето за празнене на системата.

Ще се радвам ако получа и други отзиви.

Лека работа на всички
dkiosev - помощник
Здравейте,

Някой друг няма ли да се изкаже по темата, бих искал да чуя повече мнения.

Благодаря ви предварително.

Лека работа
kalin72 - майстор
Ето от мен електронен термостат :)

Изображение
http://dx.com/p/xh-w1208-1-8-screen-dig ... ack-229724

а ето и друг, много приличащ на първия, но този поне има марка :)

Изображение

http://www.ebay.com/itm/Hot-Digital-Tem ... 19e0dff0e1

Ето и друг, който мисля, че ще ти свърши по-добра работа, аз мисля точно него да поръчам, за помпата на Ладомат-а...

http://www.ebay.com/itm/220V-Digital-LC ... 1c24c7165b
jorkataG - специалист
Относно термостата що не сложиш контактен термостат. Слага се на топлата тръба-изходящата на камината веднага след термометър и автоматичен обезвъздушител и с кабел се връзва управлението за помпата.
dkiosev - помощник
Здравейте,

Контактния термостат е това http://www.bgtherm.com/store/product/13 ... ostat.html предполагам и като гледам цената отива към тези които са предложени по горе (сигурно има и по-евтини, не искам да спорим че този е най-евтиния).

А тези, които са предложени горе с тази сонда, тя предполагам се слага я някакъв патрон/гилза евентуално (http://www.shop.bg-maistor.com/gilza-za ... mgu-detail) и от там замерва. Къде се поставя тази гилза ако може да ме ориентирате.

А относно това да пълня системата не с вода, а с пропиленгликол.
georgievp - напреднал
Тази камина Priti AM W12 дали ще е достатъчно ефективна. Гледам че има водна риза само отгоре?
dkiosev - помощник
Ами като стане студено ще ти кажа, предполагам ще върши работа, защото реално ще топли 2 радиатора,50 ребра - 7-8 кW, като по документи я дават 12 kW от ризата.

Тема "Парно в къща - мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: