• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pipilica - майстор
Я да питам отбора на знаещите, мога ли да свържа два комина да работят паралелно. Значи като строихме къщата и майсторите направиха един комин повече и сега мисля ако може да го ползвам, камината да е точно под единя а от другия една чупка около 2 метра под наклон и пак идва над камината. Може ли да се направи такова свързване.
profy - специалист
pipilica написа:
...мога ли да свържа два комина да работят паралелно...
Да, може. Двата комина следва да имат еднаква барометрична тяга - еднаква височина от горивната камера до края на комините, и еднакво разположение спрямо локалната роза на ветровете, и еднакво аеродинамическо съпротивление - еднакви геометрични размери, грапавост.
В твоя случай най-вероятно ще има неустойчива работа на камината - случайно направеният втори комин очевидно има доста по-голямо аеродинамическо съпротивление, и като резултат често връщане на дим, нисък кпд.
Поради недостатъчна изходна информация както за комините, така и за горивното устройство, нищо повече не може да се каже.
pipilica - майстор
Ами и двата комина са зидани еднакво с двойни бетонови блокчета не са мазани отвътре. Май не е хубаво че са от двете страни на билото на покрива но са около 70-100 см по-високи от билото. От таванската плоча нагоре около блокчетата има еденички тухли нормална зидария, единя го ползвах две години с печка тип 200 литров железен варел, смуче като змей. Питам щото мисля да правя камина с открит огън, не съм много спец по тия работи.
profy - специалист
Картината сега е по-ясна.
Компенсация на въздух за горивния процес съществува, неизвестно как, но достатъчно.
Тягата вероятно е много по-голяма от аеродинамическото съпротивление, допускам няколко пъти, предположително и за двата комина.
Това предполага нормална работа и на двата комина, в паралел.
Единствено неясно е разположението на двата комина спрямо доминантния вектор на вятъра.
Ако единият комин е от наветрената страна на ската на покрива - предполагам двускатен покрив,
а другият от подветрената, е напълно възможно връщане на дим при пориви на вятъра.
Ако вторият комин е на подветрената страна - по-висока вероятност.
Положителните шансове са общо взето добри.
Нищо не може да се направи за подобряване на положението - каквото-такова.
VLADO66 - майстор
Нещо ми убягва целта на упражнението :? .Ако няма тяга може да се сложи покривен смукателен вентилатор.
profy - специалист
Още в първия въпрос авторът намеква - търси по-голямо сечение на комина,
а после уточнява, че се касае за камина с открит огън.
При тези камини коефициентът на излишък на въздух е доста висок, поради което живото сечение на комина е необходимо да е по-голямо.
Същевременно авторът е посочил, че има голяма тяга.
Принципно, димен вентилатор би решил въпроса с дебита, но освен повишените инвестиционни и експлоатационни разходи,
същият се явява много слабо място и изисква ежегодна поддръжка.
Също така е доста трудна настройката и постигане на съответствие с начина на подаване на свеж въздух.
Поради тези основателни причини се избягва прилагане на димен високотемпературен вентилатор.
ivanovbg - майстор
Някъде бях чел, че може да се пресметне при дадено сечение и тяга на комина колко трябва да е светлия отвор на камината за открит огън та да не пуши, но не мога да го намеря. Ако се пресметне и те устройва големината на камината която е възможно да се монтира на единия комин не си струва да си усложняваш живота.
VLADO66 - майстор
ivanovbg написа:
Някъде бях чел, че може да се пресметне при дадено сечение и тяга на комина колко трябва да е светлия отвор на камината за открит огън та да не пуши, но не мога да го намеря. Ако се пресметне и те устройва големината на камината която е възможно да се монтира на единия комин не си струва да си усложняваш живота.
http://zidkam.com/saveti.htm
profy - специалист
VLADO66 написа:
...
http://zidkam.com/saveti.htm
Емпиричните зависимости на Станислав са отдавна публикувани и едва ли са неизвестни на автора на темата.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за комини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: