• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
alx359 написа:
Ако все пак регулаторът работи само на горещо, ще значи ли, че ако на студен котел, регулаторът го сложа на 90С и съответно дърпа синджира за да държи вратичката отворена, щом почне да загрява котела, регулаторът ще върти на обратно сам и вратичката ще почне сама да се затваря?
Точно така е.
alx359 - специалист
fbr написа:
alx359 написа:
Ако все пак регулаторът работи само на горещо, ще значи ли, че ако на студен котел, регулаторът го сложа на 90С и съответно дърпа синджира за да държи вратичката отворена, щом почне да загрява котела, регулаторът ще върти на обратно сам и вратичката ще почне сама да се затваря?
Точно така е.
Супер си, fbr! Определено ми помогна - не ми влизаше тази подробност в главата! :partyman:
Danny.Kostadinov - помощник
Здравейте, чета форума от около месец, благодаря на всички ви много полезни нещо видях тук. Имам нужда от малко помощ, преди седмици си закупих коментираният тук котел 35 кВт с пелетна горелка. В момента се ползва на дърва и горелката не е монтирана, като цяло работи добре само с пушека има малко играчка докато се запали. Проблем имам с монтажа на терморегулатора и по-точно механизъма му. Не успявам да разбера как трябва се монтират лостовете и верижката. Прикачвам снимки на моментното му състояние. Някой ако може да помогне ще съм много благодарен.

Прикачен файл

20151206_134927.jpg

Прикачен файл

20151206_124311.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Това малкото болтче трябва да е отдолу, навий го с още половин оборот
bat_danio - специалист
Към колегата Дани.Костадинов 1.Моето лостче шестостен кривката е отзад верижката при управление на горната клапа е много дълга. Аз използвам около 20 см от нея.
2. Реглажа извърших по следния начин при загасен котел веригата се поствя ,така че при показание на скалата 30 градуса да е опъната максимално, но без да отваря горната клапа. Проверява се отново при загасен котел дали може да се върти свободно до 90С. Ако не, се регулира леко ляво дясно шестостена, за да се коригира опъна на веригата в тесни граници. Малкия болт се затяга след реглажа добре. Болта с пластмасовата глава се навива на долната вратичка и с него се регулира луфт около 5 мм на долната вратичка за въздух. Пали се котела, регулатора се оставя на 70 градуса отварям напълно долния въздух, за да се разгори добре. След включването на помпата и обръщане на водата(загряла система - връща се затоплена вода на връщащата от радиаторите ) затварям долната клапа която е ограничен на 5 мм засега. Наблюдава се работата на котела при стабилизирана по ниска от отбелязаната температура( 70С) се навива на дясно много малко долната въздушна клапа(половин оборот е около 5С градуса). Като се изчаква дълго време след всяка корекция заради инертността на системата. Неколкократно регулиране и постигане на стабилна температура като зададената на регулатора настройката приключва. Аз фиксирах с контра гайка долната клапа, за да не се пипа.Така настроения котел работи линейно в диапазон +/- 15-20 С градуса от централните 70 (настройка може да се направи на 60-80 зависи къде ще се ползва котлето). Пример при зададена Т на регулатора 50 котела държи 52-4 градуса в работен режим на системата при Т 60 държи 61-2 при Т 70 ги кове на 70 на Т80 при мен плува между 78-84С по нагоре не го оставям да работи без надзор на твърдо гориво. Под пряко наблюдение котела работи с напълно отворен горен капак до 105С при 2 бара водата не кипи до там приключих теста.
Може да има по добър метод за настройка аз го направих така и работи много добре според мен като за трърдо гориво.

Лични впечатления над котела.Сейвер ДАБЛЮ 35. При разпален котел и затворена клапа за разпалване(т.е. 3 ходов) при бавно отваряне на капака за дослагване котела не пуши.( котела е включен в два комина близнаци ф160 11,5м като са заустени долу в мазето около 1.5м като един. С 3 колена 90, 1м вертикално и 80 см почти хоризонтално (неправилно, но няма как иначе) ф150 кюнец. Котела е пушил при отваряне само при +15С градуса навън и преди установяване на работна Т от 65-70С градуса. При отваряне на клапата за разпалване при високи външни температури над 10С градуса също няма проблеми с пушенето. Преди премахването на тухлите си пушеше като цигара от горната калапа, когато си реши - махнати. Ще пробвам да ги върна, когато застудее под 0С градуса.
Котела събира доста материал в бункера си. На дърва при зареден на 100% процента бункер с цепен сух дъб/габър (препоръката на производителя е 75%) котела перка на автопилот 5-6часа зависи от зададената Т на регулатора и външна температура.
При оплътняване на дръвцата и попълване на кухините с Донбаси кюмур около 10-12 кг (една средно голяма кофа)котел изкарва над 8-9часа без допълване, което мен лично ме устройва -паля в 14-15-16;00часа и до 0;00 радиаторите са топли( производителя не препоръчва изгряне на въглища) това при 5С навън иначе едвали ще кара без допълване( подържам около 22С в помещенията на несанирана къща със сменена дограма.
Котела се чисти лесно и бързо с лоста ,но за сметка на това се пали куцо през пепелника (палил съм го и с горно горене ,но тогава ппамъка тегли надолу през бункера разпалва се целия обем дърва, но пък се нагрява много горния капак и се пълни по малко бункера с гориво. Изгаря по бързо като време но с по висока Т на водата( Бункера е водна риза и в него има жива жар не само изгорели газове на това го отдавам. Пробвано става, не ми е полезно лично на мен)
Котела на твърдо гориво има добро топлоусвояване Т на кюнеца е +20-25 С от тази на водата при работен режим не надхвърля 100С ,което според мен говори за добро КПД. От друга страна при ниска Т вода например 55С градуса и висока външна Т котела прави сажди в кюнците(най-вероятно и в комините) които не се наблюдаваха при старите по опростени конструкции котли на същата инсталация(включени, само че в един комин и Ткюнци над 220С). Спрямо тях котела е по-икономичен( субективно мнение - мога да кажа на края на сезона, а то зависи и от сезона)
Котела прави някакъв битумно подобен налеп в бункера при работа на дърва който отстранявам на топло преди дослагване от време на време. Назад в котела налепа изгаря сам.
За около 40 дни неинтензивна работа на котела(ноември беше топъл) котела е чистен веднъж основно - нищо страшно 8 броя тръби димогарни на топлообменника , почистване на кюнци клапа за разпалване и огрибане на пепеляка през задните отвори за почистване.
Котела, според мен, като всяко нещо има достойнства и недостатъци, но като цяло като потребител съм доволен от удобното бързо зареждане и почистване, високото кпд (с всички +/- произтичащи от това), както и големия бункер за дърва и въглища.( производителя не препоръчва изгаряне на въглища), рядкото зареждане и добрата Т стабилизация за дълъг период от време.

Въпрос към по-компетентните колеги; Имам намерение да ползвам котела по следния начин -зареждане с твърдо гориво сутрин на почистен от пепел котел настройка на пелетна горелка да запали с максимална мощност в 15ч например задаване на ниска т.на горелката, за да изключи на 50С да речем от там 6-8 часа работа на твърдо гориво( или иначе казано да паля автоматизирано и да гори на твърдо гориво докато има вече кой да му дослагва, ако е нужно след работа) освен по-висока амортизация на чугунената скара какви евентуални други недостатъци би имал метода.

вижте коментарите под прикачените снимки от днес 8.12.2015

Дано да съм бил изчерпателен и полезен на други хора от форума и не само - всичко написано е лични впечатления и не претендира за меродавност.

Прикачен файл

Img0074.jpg положение долна клапа така работи от 55- 80С зависи от горния терморегулатор

Прикачен файл

12.jpg 18:30 състояние на бункера котела е запален в 14.30 на 8 12 2015 снимката е в 18.24

Прикачен файл

Img00712.jpg Т котел 18.30 достигната за 35-40 мин към 15,10 без допълнителен форсаж от клапи т,е безнамеса само наблюдение

Прикачен файл

Img00711.jpg терморегулатор седи на 60 от дни на сам при по висока в помещенията става много топло

Прикачен файл

Img0070.jpg терморегулатор монтаж верижка
Последна промяна от bat_danio на вт дек 08, 2015 11:32 pm, променено общо 5 пъти.
alx359 - специалист
bat_danio написа:
1.моето лостче шестостен кривката е отзад верижката при управление на горната клапа е много дълга. Аз използвам около 20 см от нея.
2. Реглажа извърших по следния начин при загасен котел веригата се поствя ,така че при показание на скалата 30 градуса да е опъната максимално, но без за отваря горната клапа. Проверява се отново при загасен котел дали може да се върти свободно до 90. Ако не се регулира леко ляво дясно шестостена зада се коригира опъна на веригата в тесни граници. Малкия болт се затяга след реглажа добре.
Моля да качите снимки как точно изглежда този реглаж.

bat_danio написа:
Болта с пластмасовата глава се навива на долната вратичка и с него се регулира луфт около 5 мм на долната вратичка за въздух.
За същия котел ли говорим? :-? Моля за снимчици и тук.
bat_danio - специалист
Трябва да е същия като СейвърС -моя е BiSolid Sever W 35 освен отсъстващата горелка няма и дупка в кожуха и ризата под ТРВ регулатора за 3тичен въздух или за каквото е там, където запалило бункера за пелети на някакъв човек из форума четох (пише мах 40кв на страничната табелка) Закупен Юли 2015 запален на 20.10.2015 в предишния пост добавих снимки и коментари към тях. Котела не е работил с горелка нито ден засега поради наличие на голямо количество твърдо гориво и добро представяне при работа с такова. Котела в момента храни 10 броя панелни радиатори около 20 кв инсталирана мощност на 90/70 реално много по малка на 70 /50 с тенденция за още 5(още един етаж)+2(стълби)+ 1(гараж), ако издържи + саниране разбира се при първа финансова възможност > затова котела е СЕЙВЪР 35 а не СЕЙВЪР25 например. Проста за сега система: само с автоматпускане на помпа на 75С спира да върти ако падне под 50С + мембранен разширител 1.5бар пълначка на 1.3 + предпазен клапан на 2.5бар незнам дали наляганията са правилно подбрани. АлПекс, колектори и полипропилен на цол за щтранг до 2ри етаж ,2м тръбен път стоманен след котела на 1 1/4 цол + помпа от най-слабите двускоростни грундфосове
albert_21bg - специалист
Здравейте, искам да попитам, имате ли информация дали горелката на Бисолид има подобрения към днешна дата освен менюто на български, и другото има ли опция на котела да се постави друга горелка например Пелетна горелка GP 25 - Самопочистваща - V-та генерация без да се ползува опцията за самопочистване? Имам да отоплявам 2 етажа по 70 кв. м. с външна изолация 10см. стиропор плътен, както и изолация на тавана и пода по 2см фибран.
bat_danio - специалист
Аз мисля , че ГП ХХ горелките стават без рязане на врата за горелкатана бисолид, но нека да потвърдят хората монтиращи горелките...врата е ниско над пепелника за самопочистване,ама чак пък да не се ползва... все ще е по добре от без него
VelinPetrov - специалист
Колеги може ли да се откачат вратичките на котела, и тази с горелката да се закачи от дясно на мястото на тази за дървата (естествено като се завърти горелката на 180 градуса спрямпо вратичката.) ???
Много е важно който ползва такъв или знае нека сподели :)
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 65

Тема "пелетен котел Bisolid SAVER C" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: