Най - вълнуващия въпрос зимно време.
agro - специалист
s_s1 написа:
Как да си направя бъркалка на бункера на горелката, че ореховите черупки са много леки и се самозаклинват, не достигат до шнека и горелката гасне.
Идеята ми е за допълнителен шнек -бъркалка, която да бута черупките надолу, към шнека, че собствената им тежест не преодолява съпротивлението им.
Проблема не е в теглото на черупките, а в размера и формата им. Черупките едри ли са или предварително надробени - има значение. Надробените заклинват по-малко. Едрите са по-трудни. Има корелация в размера и формата на парчетата и отворите, през които се очаква да изтичат. Проблемите с дървесния чипс са аналогични. Класическа бъркалка с перки иска повечко мощност - съпротивлението в материала е голямо. Ще харчи ток. За "направи сам" по-скоро си представям ексцентрично тяло като архимедова спирала около хоризонтална ос, прекарана точно над отвора към шнека. При завъртане плавно повдига черупките нагоре, като превърти най-ексцентричната част, повдигнатите черупки рязко да паднат надолу, да се откачат една от друга и да паднат в отвора на шнека.
Друго решение е смяна на формата на бункера. Наклона на стените да е само двустранен, в линията на пресичане на двете наклонени стени да е разположен открито шнека, така че да е засипан от горивото на възможно най-дълъг участък от спиралата. Някъде и да зависне горивото, на друго място ще падне.
Този проблем в по-големите котли на чипс е решен по друг начин. Резервоара с гориво е с плоско дъно - може да е и цяла стая. Пода на резервоара е с двойно дъно. В центъра му стърчи къса вертикална ос на редуктор, за която са захванати две плоски пружинни ленти, помитащи дъното. Когато са засипани с гориво и редуктора завърти оста, поради съпротивлението на горивото двете ленти се опитват да се навият около оста като спирални пружини, съответно ефективния диаметър на бъркалката рязко намалява и усилието на въртене е ниско. В пространството под двойното дъно е разположен задвижващия моторредуктор.
Шнека, който поема горивото също е под двойното дъно. Това е е коритообразен шнек, който тръгва от центъра радиално в нужното направление. В двойното дъно на резервоара, над коритото на шнека е изрязан канал с ширината на шнековото корито, за да пада горивото директно в шнека и да го поддържа винаги пълен. Ако за момент горивото зависне /заклини/ над шнека, преминаващата лента на бъркалката, измитаща дъното, го събаря в канала. В процеса на намаляване на количеството на горивото в резервоара двете пружинни ленти се развиват все-повече и "метат" все по-голяма окръжност, събаряйки в канала на шнека от наличното по дъното гориво. Ако резервоара е кръгъл - измитат го докрай. Ако е просто квадратна или правоъгълна стая, по ъглите остава недостъпно гориво, което се изрива в края на отоплителния сезон ръчно.
Понеже шнека е винаги зареден с гориво, това позволява класическо дозиране с оборотите му. Дано съм бил полезен.

Тема "Пелетни горелки за пелети с ниско качество или агропелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: