• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
madsatbg - напреднал
Тани написа:
Моля те, дай ми поне един разумен аргумент за продължение на обсъждането на тази безумна идея? При под -10°С си включи една вентилаторна печка за 20лева и ще е по-топло у вас при това с по-малка сметка за ток. Пък и ще си имаш работещ климатик по-дълго време. Всичко останало е преливане от пусто в празно и е лишено от всякаква техническа или икономическа логика!
Благодаря, че взе отношение към "безумната" ми идея.
По назад в темата, показах китайски климатик при който се затопля фреона допълнително,
чрез слънчеви вакуумни колектори.
Според колеги-климатичари вакуумния колектор ще дава максимално 500 вата, при слънчево време, топлинна енергия.
Според рекламата на фирмата производител, това сваля консумацията на енергия с 50 %.
Не аз измислям "топлата вода", тя е измислена, аз се опитвам да я ползвам.

Аз имам пет стаи, пет духалки по 1 киловат са 5 киловата.
Не, благодаря за съвета.
magi208 - специалист
madsatbg написа:
Тани написа:
Моля те, дай ми поне един разумен аргумент за продължение на обсъждането на тази безумна идея? При под -10°С си включи една вентилаторна печка за 20лева и ще е по-топло у вас при това с по-малка сметка за ток. Пък и ще си имаш работещ климатик по-дълго време. Всичко останало е преливане от пусто в празно и е лишено от всякаква техническа или икономическа логика!
Благодаря, че взе отношение към "безумната" ми идея.
По назад в темата, показах китайски климатик при който се затопля фреона допълнително,
чрез слънчеви вакуумни колектори.
Според колеги-климатичари вакуумния колектор ще дава максимално 500 вата, при слънчево време, топлинна енергия.
Според рекламата на фирмата производител, това сваля консумацията на енергия с 50 %.
Не аз измислям "топлата вода", тя е измислена, аз се опитвам да я ползвам.

Аз имам пет стаи, пет духалки по 1 киловат са 5 киловата.
Не, благодаря за съвета.
Жалко :) Съвета беше смислен ...
По същество : Реализирането на Т.П. и топлопреносна инсталация са различни неща с множество допирни точки поради което и се получават чести обърквания .

Идеята термопомпите да се използват и за термопренос е стара колкото и самите термопомпи .
Най-простия пример е случая при който климатичен компресор движи някакъв хладилен агент , който се подгрява и впоследствие отдава температурата си на друго място. Да , такива инсталации съществуват - някои защото са необнодими и смислени като криокомпресорите а някои са просто пазарен трик със съмнителна полза .

В твоя случай ,обаче бихме имали съвсем друг казус - използването на работеща термопомпа за допълнителен термопренос. Обърни внимание на "допълнителен" !!! Това води до :

1. Влошаване на работата на термопомпата !
2. Загуба на топлинна енергия от допълнителния източник в процеса на термопренос !

Да се спрем за момент на китайската идея за климатик с допълнителен соларен модул:
Тук имаме термопомпа с допълнителен източник на топлинна енергия , който е БЕЗПЛАТЕН !
Да , това влошава работата на термопомпата !
Да , губи се топлинна енергия от допълнителния източник в процеса на термопренос !
Но в крайна сметка би могло при добре конструирана система ефекта да е положителен поради простия факт , че енергията от допълнителния соларен модул е БЕЗПЛАТНА !
magi208 - специалист
Мярка за подобряване на ефективността 1.

Разглеждайки диаграмите на работа на Т.П. първото нещо , което прави впечатление е , че ефективността е в пряка връзка с температурата на кондензация. Колкото по-ниска е тя , толкова по ефективна ще бъде вашата термопомпа .

1 Почиствайте редовно вътрешните топлоотдаващи тела.
2 Вместо да повишавате температурата на работа на Т.П. помислете как бихте могли да се отоплявате с по-ниска.
Например : Добавете още един радиатор в помещението , което се топли зле , минете на по-голям или направо на конвектор . Ако това не ви е възможно в момента можете да монтирате под радиатора малък вентилатор , който да засили естествената конвенкция .
Ако имате инсталация с подово отопление , то това е възможно най-добрия топлоотдаващ вариант , но поради огромната му инертност е абсолютно задължително да е с управление на температурата . Ако сте само на подово отопление можете да монтирате термостат , който да измества работната температура на термопомпата на базата и на външната температура.
magi208 - специалист
Мярка за подобряване на ефективността 2.

Подобряване на обезскрежаването .
Процеса на обезскрежаване при водо-въздушните термопомпи отнема до 25% от времето за работа и консумира до 30 % от получената топлинна енергия .
Оптимизирането на алгоритъма на обезскрежаване и премахването на пречещите фактори може да сведе тези цифри до 5-7 % .

Всеки е чувал или виждал замръзнал климатик . Чували сме за поливане с топла вода и дори за небивалици като препоръки за употребата на подобен принцип написани дори в гаранционната карта :) Истината е , че това е може би най-сложния за управление процес при който са възможни най-много схеми за реализация . На мен лично са ми известни 18 алгоритми за обезскрежаване , като с това не твърдя , че знам за всички съществуващи.

Започвам с най-лошия възможен и постепенно ще представям по-добрите , като в няколко поста ще се спра на 4-те най-разпространени.

Обезскрежаване по времена за начало и край.
Базира се на изведена статистика за оптималните времена за натрупване на скреж и стопяването му на база средната за умерения климатичен пояс влажност и зимна температура. Валиден е само в случай на идеално работеща и заредена система и в тесен температурен и влажностен диапазон .
При него се оставя 45 минути системата да работи в режим отопление и съответно 10-15 минути в режим обезскрежаване. Като принцип е надежден , когато системата е в добра кондиция , но в 90% от случаите при него има влагане на излишна мощност за обезскрежаване .
Преразхода се получава и в топло време , когато няма нужда от често обезскрежаване , в умерено студено , когато времето за стапяне на скрежта би могло да е 2-3 минути и в много студено време , когато въздуха е сух и практияеското натрупване на скреж е много ниско.
Последна промяна от magi208 на пет сеп 25, 2015 3:23 am, променено общо 1 път.
idunno - специалист
За хората, които разбират това горното си е излишно, за тези които не го разбират това няма да им помогне много.
Интересен факт - за периода на последните три поста на маги успях да сложа три ТП въздух вода.Или е късмет или...
magi208 - специалист
Мярка за подобряване на ефективността 2.

Подобряване на обезскрежаването .
Обезскрежаване с начално време и край по температура.

Явява се малко подобрен вариант на първия принцип , при който обезскрежаването приключва при достигане на положителна температура в края на външния топлообменник . Избираната от производителите температура за край на обезскрежаването варира от 3 до 20 драдуса по целзий.

Разновидност на този принцип и най-използвания по настоящем алгоритъм за обезскрежаване се явява случая в който външния датчик служи и да забрани обезскрежаването , ако температурата върху него не е под определена стойност / от -5 до - 17 градуса /.

Един от най-лесните начини за реализация се свежда до закупуване на контролер за хладилна камера / Диксел , Евко или друг /
Тези контролери са с енергонезависима памет и имат възможност за доста настройки . Разбира се необходимо е да е такъв , който има функция за обезскрежаване по температура на сондата , защото някои от тях са просто термостати .

Относно начина на свързване няма нищо сложно - прекъсват се захрнванията на вентилаторите и четирипътния вентил а относно програмирането - имат си упътване . Ако на някой му се наложи да ползва такъв за тази цел и нещо не му е ясно - да пише . За по-напредналите на тема електроника мога да дам схема как да си го направите сами за около 15 лева , но предупреждавам , че схема от този клас не е за всеки.
евгени1 - специалист
Здравей Маги, китайските топлообменници които ползвах за испарител смесиха фреона и водата, и трябва да ги сменя / както обикновено става евтиното излиза по скъпо /. Кажи какъв свестен топлообменник да купя за 14 кв отоплителна мощност, и ако можеш да ме насочиш от къде мога да го купя. С фреон 407 съм. И други знаещи могат да помогнат.
peturgp - напреднал
Потърси в гугъла пластинчати топлообменници и ще ти излязат няколко фирми. В Ст. Загора също има. Може да потърсиш за 410 че са сметнати за по голяно налягане. При тебе компресора не се ли нагълта с вода ?
евгени1 - специалист
Термопомпата я ползвам само за отопление, и испускането на фреона стана преди две седмици при покой. Гледах тия ТО ZE 500 30 пластини, но пише че са за 410 и не зная стават ли за 407. Имат 19 кв за испарител, но не е ли много голям. Помалкият е 12 кв, а системата ми е 14 кв. Кой от двата да взема.
peturgp - напреднал
По добре вземи 19. Тези за 410 стават за всички фреони защото работното им налягане е 35 - 40 бара и са тествани на 50 бара. А твоя работи на 24 - 28 .
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: