• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 136
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
magi208 - специалист
peturgp написа:
С този индуктор няма да постигнеш голям ефект. Където и да го сложиш ще добавиш мощността на индуктора към мощността на системата. Идеята е зимно време външното тяло да работи при положителни темп. за да има по - голям КПД системата , за това някой ги обливат с вода.
Ако пък вземе да постигне е най-лошия сценарий :) Това ще означава , че системата изобщо не работи :)
magi208 - специалист
Сега ще се помъча да съм по-сериозна :)

Термопомпа от този тип спокойно би могла да има коп 2 когато вън е -10 градуса и 1,5 на минус 20 .
Много хора не знаят , че конвенционалния климатик за който се казва , че замръзва всъщност замръзва не защото е конвенционален , а защото е лошо изчислен или некачествено изработен.

Марковите конвенционални климатици не страдат от замръзване!

Това дали ще замръзва зависи от системата за "обезскрежаване" и мястото на което е монтиран / идеалните условия са да не е много ветровито и да не е под друг климатик или капчук , или ако е да сложиш отстрани и отгоре прегради за вятъра и водата естествено поне на 20 сантиметра от тялото / , а дали ще продължи да е термопомпа при -10 градуса от дроселиращата система и компресора най вече . Сега по-конкретно за контрола на кондензацията :

Взема се регулируем пресостат , който да има в обхвата си 30-45 бара за фреон 410 , настройва се на 33 да изключва със хистерезис 3 бара /демек да включва на 30/ и снего се прекъсва захранването на външния вентилатор а по фреон се свързва към сервизния вентил на крана на дебелата тръба , която отива на входа на пластинчатия топлообменник . Така свързан не нарушава работата на вентилатора в режим охлаждане .
madsatbg - напреднал
magi208 написа:
Взема се регулируем пресостат , който да има в обхвата си 30-45 бара за фреон 410 , настройва се на 33 да изключва със хистерезис 3 бара /демек да включва на 30/ и снего се прекъсва захранването на външния вентилатор а по фреон се свързва към сервизния вентил на крана на дебелата тръба , която отива на входа на пластинчатия топлообменник . Така свързан не нарушава работата на вентилатора в режим охлаждане .
30-45 бара е за фреон 410, но Мидеята е с фреон R22.
Тогава би трябвало наляганията да са в обхвата 21- 24 бара.
И тогава бих ли могъл да ползвам от тези пресостати:

Фиксиран капсулован пресостат Saginomiya

Високо налягане (изкл.28-вкл.21 bar), авт. ресет
Прикачен файл:
Pressostat_R.jpg
Pressostat_R.jpg (30.8 KиБ) Видяна 3337 пъти
madsatbg - напреднал
peturgp написа:
С този индуктор няма да постигнеш голям ефект. Където и да го сложиш ще добавиш мощността на индуктора към мощността на системата. Идеята е зимно време външното тяло да работи при положителни темп. за да има по - голям КПД системата , за това някой ги обливат с вода.
Само за сведение на незапознатите със Hybrid Solar Air Conditioning .
Прикачен файл:
Hybrid.jpg
Hybrid.jpg (24.55 KиБ) Видяна 3332 пъти
А тук е показана диаграмата на работа при охлаждне и отопление.
Прикачен файл:
Solar AC diagram.jpg
Прикачен файл:
Hybriddiagram.jpg
Hybriddiagram.jpg (25.71 KиБ) Видяна 3331 пъти





Коментар от мен:
Видно от горната диаграма, фреона се подгрява след компресора и преди вътрешното тяло/ режим на отопление / от солрен панел.
В моя случай ще бъде индукционно подгряване.

Рекламата казва, че "saving 30%--50% electricity comparing with normal air conditioner" - спестява се до 30%--50% енергия в сравнение с обикновен климатик, при добавена мощност около 500 вата.
Във нашия форум има обсъждане по тази идея, макар и реализирано по по различен начин.

viewtopic.php?t=29947
Последна промяна от madsatbg на пон авг 10, 2015 10:28 am, променено общо 1 път.
peturgp - напреднал
Да не излезе като заяждане ама тази система ще е по ефективна в Гърция. Няма как с 80 вата да направиш нещо съществено. Ако беше така лесно нямаше да ти сложат 2,4кВт компресор нали?
Това с рекламите съм се нагледал на чудеса , моя селективен панел трябваше да работи и в облачно време ама дали работи как мислиш. Гледам по телевизията как 20 г красавици се мажат с крем против бръчки.
Сега по сериозно . И аз съм започнал нещо подобно ама все не намирам време да го довърша. А и тази Маги много ме заинтригова и смятам да го завърша. Аз съм практик и в момента съм на проба грешка но повечето неща ми се получават. А и като гледам ще ме изпревариш.
Успех
Последна промяна от peturgp на нед авг 09, 2015 11:20 pm, променено общо 1 път.
magi208 - специалист
peturgp написа:
Да не излезе като заяждане ама тази система ще е по ефективна в Гърция. Няма как с 80 вата да направиш неко съществено. Ако беше така лесно нямаше да ти сложат 2,4кВт компресор нали?
Това с рекламите съм се нагледал на чудеса , моя селективен панел трябваше да работи и в облачно време ама дали работи как мислиш. Гледам по телевизията как 20 г красавици се магат с крем против бръчки.
Сега по сериозно . И аз съм започнал нещо подобно ама все не намирам време да то довърша. А и тази Маги много ме заинтригова и смятам да го завърша. Аз съм практик и в момента съм на проба грешка но повечето неща ми се получават. А и като гледам ще ме изпревариш.
Успех
Да , според рекламите хващат не само слънцето зад облаците а и съобщенията на извънземните :axe:
magi208 - специалист
madsatbg написа:
peturgp написа:
С този индуктор няма да постигнеш голям ефект.
И аз съм далеч от идеята за заяждане :) Топлинната мощност на стара Мидейка 24 серия / когато 24-ките бяха 24-ки / е 7 киловата . В тази връзка допълнителните 80 вата просто са малко , за да се усети някакъв ефект.
По темата - не тези пресостати . За фреон 22 ти е нужен OFF 22 /ON 19,5 Имаше такива на първите Панасоници , после ги замениха с контролери за кондензация . Щом си на 22 това е просто чудесно - единичен регулируем пресостат за този фреон е от 22 до 60 лева според марката / Саджиномия са от най-добрите / . Принцип ми е да не правя реклама в сайта , за това не ти пускам линкове . Ако не намираш пиши ми да ти пратя на лични.
madsatbg - напреднал
magi208 написа:
....За фреон 22 ти е нужен OFF 22 /ON 19,5 Имаше такива на първите Панасоници , после ги замениха с контролери за кондензация . Щом си на 22 това е просто чудесно - единичен регулируем пресостат за този фреон е от 22 до 60 лева според марката / Саджиномия са от най-добрите / .
Здравей magi208,

Моля, прати ми линковете за тези пресостати.
magi208 написа:
...Топлинната мощност на стара Мидейка 24 серия / когато 24-ките бяха 24-ки / е 7 киловата . В тази връзка допълнителните 80 вата просто са малко , за да се усети някакъв ефект.
....
Исках да обсъдим дали е възможно по принцип да се подгрява фреона.
Защото има връзка между налягане и температура.
Вдигайки температурата на фреона, с допълнителни средства, какво става с налягането?
Как ще се почувства компресора, ако на изхода му има фреон с по висока температура и какво налягане....
Аз искам да си направя термопомпа, която да работи /разбирай да ми е топло и ефективно/ и при по ниски температури.
Още повече, че по статистически данни за последните 100 години в района на София външната температура е по-ниска от – 5 градуса не повече от 400 часа годишно. Това означава не повече от три седмици през годината .
Ако подгряването е допустимо, а от "братята" китайци се разбира, че го правят, мощността не е от значение.
Лесно мога да я вдигна и до 1000 и повече вата.
Виждах една китайска термопомпа въздух -вода, в която е монтиран "проточен" бойлер на водата.
Той се включва когато външните температури са ниски, КОПа пада и се дозагрява водата.
Това действие не помага за вдигане на КОПа на термопомпата.
Защо не ми харесва да подгрявам водата:
Защото количеството вода е около 100 литра, а фреона е 2 кг.
Не знам как се смята енергийно, но да променя температурата от 40 градуса на 60 градуса на 100 литра вода или от 50 градуса на 60 градуса на 2 кг фреон, смятам че по малко енергия ще ми е нужна за второто.
Да не говорим за ефективността на индукционните печки и котлони и за колко време загряват.
Между впрочем съм поставил и буферен съд 80 литра, в който има нагревател 2 киловата.
Така, че и този вариант е наличен.
И последен довод, веднъж подгрят фреона не се ли вдига КОПа на климатика, все едно че въздуха навън е по топъл, т.е. подобрява се работата на термопомпата.

поздрави
Последна промяна от madsatbg на пон авг 10, 2015 10:17 am, променено общо 1 път.
magi208 - специалист
О , разбира се , че е възможно , дори е често срещана практика в по-развитите страни . Например в Япония , където са най-развитите термопомпени съоръжения и климата и цените на електричеството са ужасни . Виждала съм много подобни решения като например инверторен японски климатик с газова горелка и отделен кръг за подово отопление . От 5 години го прилагаме и ние във една от фирмите , към които съм проектант .
Да , можеш да подгряваш фреона след компресора значително по-безопасно отколкото преди него и това би имало смисъл в няколко частни случая . Като топлоносител 22 не е много добър - 0,2-0.8 от водния еквивалент в зависимост от налягането /когато не се използва фазовия му преход както в конкретния случай /
Това , което прави такава една идея не много рентабилна в твоя случай е , че ти така или иначе имаш водна част където добавянето на електрическа мощност е просто много по-лесно и стандартизирано като компоненти...
А това , че ще повишиш температурата на фреона би имало смисъл ако си на вътрешни тела с директно отдаване фреон въздух , но когато в крайна сметка топлиш пак вода ... но пък ти си знаеш какво ти е интересно естествено.
Иначе налягането се повишава пропорционално на вложената мощност а през дроселиращите тръбички във изпарителя ще започне да се подава по-топъл фреон , което заедно с повишеното налягане - съответно и ток на компресора ще влоши изтеглянето на топлина от външния въздух и коефицента на термопренос.
madsatbg - напреднал
magi208,
Ще се опитам да разкажа това, което понаучих за работата на климатика.
Моля те да ме поправиш там където греша.
Ще ползвам тази диаграма:
Прикачен файл:
diagrama.png
Горещите пари от изхода на компресора са с температура 50 -55 градуса, при нормалната му работа при положителни температури.
При отрицателни температури, нормално е тези температури да са по ниски .
При това положение,с по ниска температура, тези пари постъпват в топлообменника.
Отдават топлината си, превръщат се в течност.
Течността преминава през капилярките, където се дроселира, за да достигне много по-ниско „налягане на изпарение”.Това е необходимо, за да може да се изпари във външното тяло, като поглъща топлина от околната среда.
Парите с ниско налягане, чрез четирипътен вентил , отиват в компресора, където се вдига налягането и температурата им.
До тук е класика.
Какво става, ако след компресора донагряваме фреона?
Още по горещите пари постъпват в топлообменника отдават повече топлина на водата.
Пак се втечняват и по обратния ред се връщат към компресора.
С нищо не сме подобрили КОПа на климатика.Лошо…
Само сме натоварили компресора, за да вдигне температурата / заради минусовите температури/
Обаче, ако подгрявам фреона преди компресора…
Първото което ми хрумва е, че ако има все още неизпарен фреон, опасно за работата на компресора, ще го изпарим.
Второто е, че подавайки фереон с по-висока температура на компресора, той ще работи на по лек режим.
По този начин вдигаме КОПа на климатика- при по-ниска околна температура имаме по висока температура на фреона.
Ето тук вече е въпросът, до колко може да е температурата на компресора на входа, за безопасната му работа.
Не откривам топлата вода.
В модерните климатици има акумулатор – отделител на течен хладилен агент. [9]
И там се подгрява зимата, защото хладилния агент не успява целия да се изпари при минусови температури.
magi208 написа:
.. заедно с повишеното налягане - съответно и ток на компресора ще влоши изтеглянето на топлина от външния въздух и коефицента на термопренос.
Това вече не го разбрах, ако подаваме на входа на компресора, фреон с по висока температура и съответно по високо налягане, защо компресора ще работи в по-тежък режим?

поздрави

п.с. Този пресостат ще върши ли работа?

ПРЕСОСТАТ ЗА ВИСОКО НАЛЯГАНЕ, ОБХВАТ: 5 ÷ 30 BAR
Прикачен файл:
540304.jpg
540304.jpg (86.15 KиБ) Видяна 3219 пъти
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 136

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: