Най - вълнуващия въпрос зимно време.
liusien - специалист
Здравейте, майстори! :wink:
От името на племенника ми търся мнението ви. В момента той си стяга етаж и е направил водно подово отопление. Направени са и отклонения евентуално за закачване на радиатори. Предстои замазка върху готово изграденото водно подово отопление и той се интересува - възможно ли е да се сложи ламинат или е по-добре да се налепи теракота? Целта е - хем да има ефект от покритието върху подовото /да може да се отоплява помещението/, хем да бъде красиво... Всякакви мнения ще са от полза!

ПП -- Гледах подобна тема http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=27375 Честно казано - нищо не разбрах... Затова, моля ви за идеи!... :-D
drm - специалист
Според мене трябва да е теракот.Ламината се явява един вид като изолатор на топлината.
filmatoplo - майстор
Как тъй нищо не разбра :) -нали писах че може под ламинат да се положи водно подово , както и че топли .Само че под тръбите има положен фибран а под самия ламинат има тънка подложка 2 мм .Ако иска за 100 % сигурност да си сложи терикот над подовото , но фибрана под тръбите си е задължителен.кое не разбра :)
ralev - специалист
Има ламинати на които е отбелязано изрично, че стават за подово отопление.
liusien - специалист
filmatoplo написа:
Как тъй нищо не разбра :) -нали писах че може под ламинат да се положи водно подово , както и че топли .Само че под тръбите има положен фибран а под самия ламинат има тънка подложка 2 мм .Ако иска за 100 % сигурност да си сложи терикот над подовото , но фибрана под тръбите си е задължителен.кое не разбра :)
Само няма да ми се смеете - ламината е мисля е нещо изкуствено и не знам до колко ще пропуска топлината. Виж, при теракота е друго - спокойно ще излъчва топлината, но не трябва да има нищо върху него - имам пред вид килими, мокети и подобни... Може би това е имал пред вид племенника като е извеждал допълнително тръби за радиатори... Не знам, не съм специалист... Мога да коментирам нещо, но дали съм прав - това е друг въпрос... :?
Chefo77 - майстор
Аз пак ще се обадя - само да напомня: Подовото ще го ползва 4-5 месеца в годината, но теракота ще "тегли" през цялото останалото време.
Ламината е пресовани дървесни частички, хартия, лепила и най-отгоре пластмасово покритие. Кое му е изолационното, не зная :)
Илиян Илиев™ - майстор
Гранитогрес е по-добре.
filmatoplo - майстор
Няма проблеми -просто преоразмерете малко навивките 10 метра на квадрат навийте тоест стъпка 10 санта тръба от тръба .Но пак повтарям -под тръбите яка изолация -фибран най малко 3 санта .Тръби за радиатори пак си пуснете ,може и за вентилконвектри да ги ползвате ,ако са вентилконвектори пускайте тръби фи-20 и ги поставяйте вляво .
liusien - специалист
Chefo77 написа:
Аз пак ще се обадя - само да напомня: Подовото ще го ползва 4-5 месеца в годината, но теракота ще "тегли" през цялото останалото време.
Ламината е пресовани дървесни частички, хартия, лепила и най-отгоре пластмасово покритие. Кое му е изолационното, не зная :)
Както по-горе ralev е написал - съгласен съм ако има определен вид ламинат за полагане върху водно подово. Но всичко останало - дървесни частички, хартия, лепила и пластмасово покритие - нито един от изброените материали не е проводник на топлина!!! Както си казвам - обикновения ламинат ще захлупи подовото отопление и - до там! Обикновен фаянс, гранитогрес и теракота според мен са за предпочитане пред ОБИКНОВЕНИЯ ламинат! Искам да помоля да ме разберете правилно - не се правя на по-дявол от самия дявол... Разсъждавам от гледна точка на това какво съм учил преди сто години в училище. Има нови технологии, нови материали, но аз, примерно, не ги знам. Понеже стана дума, да попитам още нещо - как да разбереме и какви надписи има на ламината който Е ЗА ВОДНО ПОДОВО ОТОПЛЕНИЕ??? :?

ПП - Има два слоя фибран по 5 см под водното подово отопление. Нарочно е така, защото има обратни /май така се казваше/ трегери и с изолацията се запълва пространството между тях... :-D
filmatoplo - майстор
Аз лично целенасочено не съм монтирал водноподово под ламинат -просто клиента с подовото без да ме пита си монтира ламинат на подовото , и аз се претеснявах дали ще топли -вече не се притеснявам -Топли. :wink: Ламината му е обикновен и проблем с фуги и изкривяване засега няма. В много сайтове за сухо строителство и Пасивни къши дават водно подово дори под 2 санта паркет . :wink:

Тема "Ламинат или теракот върху водно подово?..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: