• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jabata - специалист
Svezar написа:
Никога не бих си изтипосал печка в къщата /някакъв зверски соц. елемент ми се струва/ да я ползвам като котел със всичките и прилежащи мизерии ,ако имам възможност да сложа такъв някъде където не се вижда,но както споделиха колеги ти май си решил какво ще бъде така че...!
Въпрос на виждане колега, но за мене това не е Соц, ами само един спомен, защото ми напомня за едно време. А имаче само искам да споделя векове наред (още преди соц ерата) хората са се топлили с камини, печки, огнища или какво ли не в стаята, и даже и на това са си готвили. Просто ние в последните години станахме модерни, климатици, парно, ток, газ..... и какви ли не мързеливи неща, които ни правят още по зависими от монополите. Някой задавал ли си е въпроса, какво ще стане ако утре спре тока? Ние всички ще сме с вързани крака, ръце, и даже ще умрем от глад.
Но всеки сам си взима решението за себе си.
Svezar - специалист
Тук не говорим как да се подготвим за бъдещ световен катаклизъм и спирането на електричеството в глобален мащаб а дали да се сложи печка в стаята или котел в мазето :wink: А за камина изобщо не говорим понеже тя е съвсем друго нещо!
bekama - помощник
А и в краина сметка дали ще бъде котел или печка спре ли тока проблема е един и същ, но аз имам генератор и също ще взема хубав и мощен юпиес да нямаа проблеми още не е взета печка ще го правя пролетта парното и маистора още не е дошъл да огледа положението може и котле да сложа. А да питам ако е по мощен котела проблем ли ще бъде примерно 35кв за 110-120 мм2 чиста площ на 265 висок етаж благодаря.
boyukliev - помощник
Множко ще ти дойде, ако един ден решиш да слагаш пелетна горелка ще ти е висока минималната мощност.
Аз топля 220 квадрата на 3 метра с котел 25 кВ на пелети.
На дърва по-няма да го усетиш, просто ще слагаш по-малко, но пискуваш котела да не работи оптимално...
35 кВ за 120 квадрата си е много, разбира се, зависи от изолация, инсталация и т.н., но на първо четене - много е, според мен.
saraneron - специалист
Майстора да ти направи така парното ,че няколко радиятора да могат да работят гравитачно, при спиране на тока/помпата/,така няма нужда от ЮПС или няма опасност от прегряване на котела при неработещ ЮПС и ще имаш и топли стаи !Пуснах линк към един калкулатор за смятане на отопление./Смятане на товар/! http://www.hvac-eco.com/bg/hvac-calcula ... gload.html
bekama - помощник
saraneron написа:
Майстора да ти направи така парното ,че няколко радиятора да могат да работят гравитачно, при спиране на тока/помпата/,така няма нужда от ЮПС или няма опасност от прегряване на котела при неработещ ЮПС и ще имаш и топли стаи !Пуснах линк към един калкулатор за смятане на отопление./Смятане на товар/! http://www.hvac-eco.com/bg/hvac-calcula ... gload.html
Аз бях пригодил системата т.е тръбите ги изведох в мазето на централно място в къщата като котела се считаше да е на наи ниско място спрямо системата и така щеше да работи системата при спиране на тока без ЮПС но всички ме разобеждават да не слагам коел защото щял да гори дърва само за отопление а за готвене ток или газ съответно, но всеки знае ,че на дърва си е най-хубаво готвенето и сега ако сложа печката маистора ще прокара магистрала до мястото където са тръбите и там ще върже системата, съответно печката ще бъде на етажа и работа без ЮПС е невъзможна.
mitkomaca - специалист
Принципно има и камини с водна риза по 35 киловата. И котлета. Друг е въпроса за ползите и минусите, при котле в мазето от самата отделяна топлина от котела се затопля мазето и съхраняването на зимнина става полу невъзможно но няма прах и сажди по стаите, висока консумация на дърва и въглища. Камина с водна риза или пе4ка кадето е пе4ката или камината не трябва радиатор може дасе готви, и живия огън е много отпускащ след труден ден. При Майка е камина с водна риза Прити 18 киловата топлат се 90 квадрата. 3 спални, баня+ Бойер, хола кадето е камината и кухнята. За цяла зима около 6 кубика дърва и 5 тона лигнитни въгища като камината се гаси само задасе из4истят кюнците. При мен за една кирлива готварска пе4ка отиват по4ти толкова за топленето на една стая.
jabata - специалист
Принципно е така. Минуса на котлето е, най-вече че трябва да седи в отделно помещение, което се затопля от излъчваната топлина, и за мене лично това си е чиста загуба на енергия. Отделно че ако е в мъзето, то става автоматично неизползваемо заради топлината и саждите. Защото от опит знам че при едно котле има много повече сажди отколкото при една печка, или камина. Все пак последните са проектирани да седят в жилищно помещение, и при тях ако всичко е наред, саждите са намалени до минимум.
Друг е въпроса че повечето котлета са от 20 KW нагоре, и може да дойде малко множко за такава площ. Независимо на какво гориво е котлето, дърва или въглища то не трябва да се преуразмерява. Вярно че на дърва, може да слагаш по-малко и ще намалиш мощноста, но тогава котлето ще свърши за нула време, тъй като ще работи в неоптимален режим. Виждал съм котлета карали няколко години в неоптимален режим (много по ниско от номиналната мощност) и не искам да кажа на какво изглеждат, целите са в сажди и нагар, който вече дори и механично неможе да се махне. А това нещо, както знаеме намалява живота на котела.
За мене лично в съвременните условия котлетата са за площ от 100-150кв/м, всичко под това си е за печка, или камина.
  • 1
  • 2

Тема "Котле или печка мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: