Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gamencerista - специалист
Ами колега махане на радиаторите за боядисване на стените и слагането им от страна на "парнаджията" имах убеждението че повече няма да имам проблеми с това клокочене. Да ама не. 2 дена го нямаше и от днес е почти постоянно. Когато затворя радиатора докрай и го открехна съвсем леко звука е силен и дразнещ, а като да усиля докрай леко намалява но когато няма шум в стаята просто не може да се заспи.
Evgeniy - майстор
И при мен се получава такова "чуркане".
След много чудене стигнах до извода, че ако температурата на котела е около 70+ градуса, в точката на горене може да има частично отделяне на пара - като мехурите преди и по време на завиране на дъното на тенджера. Та те се повличат и се натрупват в кухина дето не могат да се вдигнат нагоре, заради скоростта на потока на течността, който ги натиска надолу и техния стремеж да се вдигат нагоре... Затова все бълбукат там.

Идеята ми сега е да сложа една тръба в най горната точка преди този радиатор, където да има автоматичен обезвъздушител, а радиатора да захраня от по-ниска точка. За да не бълбука в него.
Не знам колко съм прав и колко греша, но ще видим... До 60-65 градуса няма проблем, но при по- високи "запява".
gamencerista - специалист
А защо тогава ще свири само един от 6 радиатора ?
jabata - специалист
Ако само един от 6 радиатора шуми, като че да има въздух, тогава за мене обяснението ми е, че има лек наклон в радиатора, и оттам обезвъздушителя не е на най-ниското място.
Пробвай евентуално да намалиш скоростта на помпата. Защото ако е прекалено висока, може от скороста на водата на се получава нещо като натиск, и въздуха да неможе да излезне най-отгоре и така да стигне до обезвъздушителя. Друго обяснение, също го има в природата, ако има някакъв по-некачествен компонент, който от високата температура да влиза в реакция с водата и да се отделя газ, също го има в природата.
Общо взето може само да се гадае. Дори и най-добрия майстор, ще ти каже има въздух, но каква е точно причината, едва ли някой ще ти каже с точност. При обезвъздушаването всичко е проба-грешка.
Evgeniy - майстор
Ами при мен това е радиатора, при който ако тръгне балон от котела, точно при него ще отиде... Не знам как е при колегата.
gamencerista - специалист
Да реално има наклон в обратна посока на радиатора. Сега се чудя ако отдолу подпра с някакво трупче и изчакам да обърне въздуха към обезвъздушителя, после дали като го махна пак ще направи балон ?
Svezar - специалист
Щом постоянно се появява въздух значи отнякъде дърпа респективно прокапва,но може да е някъде където се изпарява водата понеже е малко и затова не си го забелязал !
ESPACE - майстор
Svezar написа:
Щом постоянно се появява въздух значи отнякъде дърпа респективно прокапва,но може да е някъде където се изпарява водата понеже е малко и затова не си го забелязал !
Как го виждаш това "дърпане" в затворена система? Истината е че не ти е наред Ph на водата в системата и ти се отделят газове. Оправи си нивелацията на радиатора и си сложи автоматичен обезвъздушител за алум. радиатори 1" като този от снимката по долу, а сегашния го махни. За да разбереш дали е въздух или водород другия път като отвориш да обезвъздушаваш подай пламък от запалка към излизащия "въздух".
Изображение
Svezar - специалист
Само не разбрах системата има ли монтиран манометър за налягането /то няма как да няма/ и неговите показания променят ли се към намаляване с времето /при студена вода понеже иначе варира според градусите/ ,при мен постоянно обезвъздушавах най-високите радиатори и налягането падаше по-малко докато един ден след като спряхме да ползваме парното над разпределителната кутия на моя етаж се появи петно и се оказа че спирателния кран на топлата вода в горната кутия е прокапал и от там проблемите с въздуха и налягането. Интересното е че докато парното се ползваше то не изстиваше почти никога и температурните разширения са херметизирали връзката и ако е имало минимално процеждане се е изпарявало веднага,но като изстине водата се разхлабва и прокапва повече до следващото затопляне,като го спрях напълно вече нямаше загряване и тогава капката стигна до моя таван та си открих проблема :wink:

Тема "Обезвъздушаване на радиатор с автоматичен обезвъдушвател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: