Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Christo - майстор
Не е чак толкова трудно да си представим 20-30 кубика..... Два пълни средностатистически камиона. Или по друг начин: при дължина на цепениците метър(което рядко се случва :lol: ) и височина на редиицата два метра, това е редица дълга 10-15 метра! И това нещо трябва да е на проветриво и покрито, така че да не се мокри. И ще му трябва повече от едно лято за да изсъхне. По-скоро летата трябва да са две :-D Трябва купчините да са две. Всяка година изгаряме едната и попълваме с пресни дърва да си чака реда. Това за компютърния вентилатор-без коментар. Съветвам да се посети професионална сушилня за да се добие представа за какво става въпрос.
Cyberloner - специалист
така след бая четене си итговроих на доста въпроси :)
Останаха ми няколко въпроса, преди запона да си правя сметка за материалите. Четох, че за отопление горе-долу са необходими 100 вата/кв.м(или 40 вата на кубичен метър). Къщата е ~130 квадрата.
1. Това значи ли че 15 киловата котел ще ми е достатъчен за отопление?
2. Какъв би бил ефекта ако си взема по-мощен котел(примерно 30 или 50 киловата)? Ще бъде като при климатиците - да работи по-рядко/на по-малка мощност и да му е "по-леко" -> да има по-дълъг живот или?
KingLin - майстор
И аз като тебе сега съм на етап четене и съм останал с впечатлението че котела трябва да е сметнат точно (+малко запас) а не да избереш голям котел с идеята да му е "леко". Някой от колегите тук беше пуснал един линк където са обяснени нещата със сметките на разбираем език. Ето го и дано да съм помогнал:

http://lokalno-parno.narod.ru/
Energyx - специалист
Тия 100 Вт/м2 или 40 Вт/м3 са за къща с доста добра изолация и дограма. Не е описана сградата, посочен е само северен склон. При несанирани сгради се смяташе май 65 Вт/м3 или 150-200 Вт/м2. По-точно е през кубатурата, щото понякога има сутерени и тавански с височина по-малка от обичайната 2,50-2,70 м. Точно може да ти го сметне проектант.
Cyberloner - специалист
2-етажна къща тухла 4-ка строена през 70-те.
Няма мазета и сутерени.
Дограмата е PVC профил Trocal 88+ и стъклопакет с КА/Б/КА стъкла.
Над втория етаж е бетонна плоча около 10см и отгоре 4-скатен покрив с 12см изолация между ребрата.
Без отопление през зимата като съм ходил температурата е 6-7 градуса, тази година понеже беше топло температурата беше 8-10 градуса.
kyxap - специалист
Christo написа:
Не е чак толкова трудно да си представим 20-30 кубика..... Два пълни средностатистически камиона. Или по друг начин: при дължина на цепениците метър(което рядко се случва :lol: ) и височина на редиицата два метра, това е редица дълга 10-15 метра! И това нещо трябва да е на проветриво и покрито, така че да не се мокри. И ще му трябва повече от едно лято за да изсъхне. По-скоро летата трябва да са две :-D Трябва купчините да са две. Всяка година изгаряме едната и попълваме с пресни дърва да си чака реда. Това за компютърния вентилатор-без коментар. Съветвам да се посети професионална сушилня за да се добие представа за какво става въпрос.
От личен опит ще споделя. 20 кубика купувам май месец, нареждам ги в двора и ги горя следващия отоплителен сезон. На открито са, изсъхват идеално, само гледам преди да ги прибера в мазето да не е валяло 1 седмица. Намокрени от дъжд дърва не е проблем, суровите дърва са проблем. Горя ги в пиролизен котел. Бях чел като минах на такова отопление, че трябвало да са покрити, но нямах възможност и още след първия сезон разбрах, че това е излишно. Мисля че имам достатъчно опит, 15 години съм по тази схема.
vrangelov - специалист
kyxap написа:
От личен опит ще споделя. 20 кубика купувам май месец, нареждам ги в двора и ги горя следващия отоплителен сезон....

Здравей,
Това са дърва на около 18 месеца. Мерил ли си приблизително каква остатъчна влажност имат после дървата? Предполагам, че на края на зимата са още по-сухи и горят още по-добре. :? 20 кубика ми се струват много дърва за пиролизен котел, каква къща се отоплява? Доколкото си спомням, твоята инсталация е направена по всички правила, не би трябвало да имаш преразход. :)

Поздрави!

P.S. Редактирах си малко коментара! Не бях видял, че присъства 2 т. буфер и бях отговорил на автора, че при необходимост от 15 kW за отопление 50kW котел ще дойде много голям.
И аз съм го срещал така. Да се вземе малко по-голям от необходимото котел т.е. при необходимост от15kW взимаш 25kW
kyxap - специалист
Здравей, много ли са малко ли са не знам, но в къщи е топло. Топля два етажа по 100 квадрата. Всичко топля, не тука има - тука нема. Аз купувам по 20 кубика, пък колкото изгоря. Като купя 20, едва ли получавам 20, ако ме разбираш. Две години съм купувал по 10, нямаше място за повече, та ако се задълбая да ги сметна, може да идват средно по 17-18 годишно, а ако са истински кубиците, сигурно ще са 15.
Cyberloner - специалист
Гледах препоръчителната схема за свързване на котела и ми направи впечатление, че буферите са под налягане, което поставя малко по-високи изсквания към здравината им.
Дали е възможно вместо целия съд да е под налягане да се сложи в него серпетина която само тя да е под налягане и какви биха били положителните/орицателните последствия?

Тема "Моля за съвет: как да си направя отоплението" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: