• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
agro - специалист
Някой варил ли е ракия в казан, подгряван с гореща вода - например чрез водна риза на казана? Питам, защото имам 150 литров неръждаем съд с парна риза, снабден с електрическа бъркачка и съответния брой люкове и щуцери за зареждане и изпразване. Имам и един Виадрус U22, който за момента няма да монтирам никъде. Чудя се дали мога да варя джибрите посредством водата от котела, като при това ще мога точно да регулирам параметрите на нагряване.
filmatoplo - майстор
:-D Или ще стане или ще събори ракиджийницата :partyman: .
MamaMy - майстор
Ако регулираш толкова прецизно температурата, ще можеш от плодовата да отделяш сливовата част :-D
big_death - специалист
Моето мнение че няма да стане .Поради факта че примерно спирта ще тръгне при 65-70 градуса , а не виждам после как ще подържаш по-висока температура с часове за да ти излезне целия казан ? Мисля че не е рентабилно . по удачно ще е ако му вкарараш 2 нагрватела от бойлер 2.5-3 квт, и въздушната риза да му служи като изолация , или ако не ти трябва му вкарай с флакони изолация - няква пяна като тая за фиксиране на дограмите да речем. Бъркалката няма да ти трябва и можеш да я махнеш .Ето ти едно показно на казан на ток

Прикачен файл

1372964_608040312593238_2079784051_n.jpg
1372964_608040312593238_2079784051_n.jpg (100.29 KиБ) Видяна 4634 пъти
Последна промяна от big_death на ср яну 08, 2014 10:28 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз съм си го мислил това и смятам, че ще стане, особено ако се ползва смесителен вентил за регулиране на температурата
filmatoplo - майстор
:? Няма начин да не стане , при класическия казан , топлообмена е директен -между огъня и материала има 1-2 мм медна ламарина .Не съм запознат каква температура се поддържа :? , на обикновените казани не съм видял термометри -казанджиите имат набито око :shock: :drinkers: :lol: .
agro - специалист
Не съм надничал в селския казан за ракия по време на варене, защото няма откъде да се погледне - затворен е. Едно е сигурно - докато джибрите имат вода, която да ври, температурата им няма да надмине 100 градуса, колкото и силно да ги загряваме - системата е отворена през кондензатора. Най-много да загорят или да изкипят през тръбата към кондензатора. Защо тогава да не ги загрея само до 80-90 градуса, равномерно в целия обем посредством бъркачката и да чакам да се изпарява предимно алкохола и по-малко водата. Очакванията ми са да получа висок градус на дестилата и рязък спад на градуса и дебита след изчерпване на наличния алкохол. Не съм наясно само на 90 градуса при каква концентрация на остатъчния алкохол в джибрите ще настъпи равновесие между образуващите се се и обратно кондензиращи се алкохолни пари. Това ще определи загубата чрез недестилиран остатък.
Ако такава система сработи, това означава, че едно задържане на температурата на по- ниско ниво може да ме отърве от метиловия алкохол преди да започне същинската дестилация.
Ако някой знае защо няма да стане, да казва, че почвам да го подготвям за напролет и да не ми отива труда на вятъра.
MamaMy - майстор
Той метиловия алкохол май се изпарява първи. Това е далаверата. Задържаш ниска температура докато изфиряса той и след това плавно качваш. С малко четене и експерименти може да сепарираш алкохола от различните плодове. Даже май над 70 градуса не ти и трябват. :?
ArturDent - Почти Безобиден
filmatoplo написа:
на обикновените казани не съм видял термометри -казанджиите имат набито око.
По-скоро гърло
big_death - специалист
Имаш ли си на представа колега 150 литра студени джибри за колко време ще ги загрееш до 70 градуса на водна баня като ще използваш водата хем за отопление , хем за казана ?? И колко време ще можеш да я подържаш и увеличаваш тая водна баня до градуси да кажем 80-90 ?? И чак тогава си прави сметката дали ще успееш да свариш нещо ! Моя съвет е :Свари си ракия в обикновен казан няколко пъти за да разбереш къде какво става и ЧАК тогава опитай това което си намислил ! А , и как ще ги загориш като уж си на водна баня ?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Котел и казан за ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: