• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
big_death - специалист
Ще гледам как се развива филма с интерес ! :-D :lol: :-D
filmatoplo - майстор
С каква горелка ще го топлиш.
MamaMy - майстор
Браво за идеята ''мобилен казан''! По мое мнение трябва да забравиш за ''топлото от ауспуха''. Казана ще генерира в пъти повече и по-евтина топлина. Дори трябва да охлаждаш накрая :) . Горелка чак на всякакви горива е излишна. Стига на пропан, на метан и на два вида твърди. Примерно дърва и пелети. Вярно си помисли и за някакъв буфер. Все пак не може да контролираш достатъчно прецизно казана в режим на дърва. Наблегни на лесното събиране на багажа и отпрашване в разгара на операцията. Не се знае защо си мобилен :roll: или може би да :wink: . Тоя мотор редуктор с какво ще го въртиш? Агрегат ли ще караш или ще слагаш раздатка на скоростната кутия?
agro - специалист
Идеите още не са много избистрени. Като бригадира, дето събрал работниците и рекъл: - Да ви обясня какво ще правим, хем и аз да го разбера. Та и моята работа - докато пиша, ще се сещам за туй -онуй в движение. На какво се надявам?
1. Прецизно водене на дестилационния процес чрез добро управление на системата горелка-котел.
2. Автоматизиране на управлението с обратни връзки, да не клеча покрай казана през цялото време.
3. Избягване на загаряне.
4. Бъдеща доработка на системата чрез добавяне на някакъв охладител на водата в кондензатора, за да стане агрегата независим от течаща вода - постигане на мобилност.
5. Компановка на всички съоръжения в общ контейнер /или ремарке/, снабден с малък трифазен електрогенератор.
6. Температурния контрол може да позволи в бъдеще автоматично прецизно регулиране и на температурата в съдовете за ферментация, независимо от помещението и външната температура. Ще е достатъчно само да се постави дестилационния контейнер близо до съдовете за ферментация и да се опънат водните маркучи.
Буферен съд ще трябва, правилна е една от горните забележки.
Горелката смятам да си я направя сам, управлението да е новата разработка на Натурела. Добих опит с моя котел, освен това от години съм в бранш, където се налага транспорт и преработка на разнородни продукти. Виждам къде са механичните недостатъци на серийните горелки и мисля, че съм наясно как да си направя "всеядна" горелка за работа с гориво до 60 -80 мм големина на буците. Първообраз ще е чугунената полска ретортна горелка на "Ekoenergia". Първоначално ще сложа една оригинална, с цел събиране на още опит, после ще изработя моя вариант.
Последна промяна от agro на съб фев 28, 2015 7:32 pm, променено общо 1 път.
big_death - специалист
Филма започва да става криминален с наченки за екшън :) :sm:
agro - специалист
Понеже не съм правил кондензатори досега - някой знае ли показаната на снимката серпантина дали ще стане за целта. Притеснява ме, че тръбата не е медна, освен това е дебела 2,5 мм, така че да не се окаже със слаб топлообмен.
ktch_1964 - специалист
Поздравявам Ви =D> ! Вие сте един от хората които се мъчат да напрвят нещо със собствените си ръце,а не да го купят готово.
Искам да Ви попитам мислил ли сте относно димохода на котела,след като всичко ще е подвижно нямате възможност за много
висок димоход. Използувайки горелка ще вкарвате принудително въздух в котела,това до някъде решава нещата,но мисля че
трябва да има и някаква тяга. Мислил ли сте за вентилатор за димни газове?
agro - специалист
За тягата - опитите ще покажат. Всичко ще тествам едно по едно и ще продължавам със следващ етап само когато се убедя, че направеното до момента работи.
BREAKER - специалист
"ракията .ком" ,прочетете малко.
alsted - майстор
Ще си позволя и аз да те обезсърча ... Имам казан с водна риза от доста време. Голямото му предимство е, че не загаря (иначе типично за казаните от неръж - поради значително по-слабата топлопроводимост се получава локалноч прегряване). Обаче, като отворена система не пуска много ракия :wink: Монтирал съм клапан от тенжера под налягане.
Не мога да възприема усложняването, което замисляш. Една газова горелка от тези "за варене на компоти" е напълно устройваща, точно за мобилно ползване. Плюс възможността да регулираш температурата на дестилиране чрез регулиране подаването на газта. Бъркалката ти е съвсем излишна в случая!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Котел и казан за ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: