• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bulhomes2 - майстор
Drain Back обаче не знам дали ще се получи с тази помпа, която върви с панелите от 217 лв. Имам 4 от тях и лятото въртя през тях водата от басейна. Ако има малко въздух в системата, помпата върти "на място" и прегрява.

Иначе брата с 2 такива панела не могат да похарчат лятото водата. 5 членно семейство. Казва, че често пуска вряла вода в канала, че няма какво да я прави.

ПП. Сега се замислям какво ли ще стане ако вържа последователно и другите помпи на колекторите :? Дали пък няма да го прехвърлят тоя баир?
saraneron - специалист
Една помпичка е достатъчна,но трябва ДОПЪЛНИТЕЛНИЯТ СЪД ДА Е БЛИЗО под панелите,помпата да е поне метър под нивото на допълнителния съд!Преди да започниш да я правиш е много добре да прочетеш за тази система.Има много писано и е много полезно да си подготвен преди да стартираш проекта!Дори задължително!
kalin72 - майстор
Drain Back обаче не знам дали ще се получи с тази помпа, която върви с панелите от 217 лв.
Получава се, аз съм с такива панели и помпата от тях :) Тайфу 25/6, работи нормално.
LazarGanev - "Велик майстор"
С панелите върви помпа 25/4 :?
kalin72 - майстор
LazarGanev написа:
С панелите върви помпа 25/4 :?
С моите - помпа 25/6. Купих ги от Амиго, миналия юни. Даже промоцията е валидна все оше :) Което ми напомня да купя още един панел ;)
http://shop.amigobg.com/product/899/pro ... pompa.html
bulhomes2 - майстор
Явно моите са 25/4
Чудя се дали пък не можем да елиминираме и разширителния съд. Мисля така. В най-високата точка на колекторите оставяме отворена към системата и атмосферата вертикална тръба, с дължина 15-20 см. Да я наречем преливник! На върха можем да и сложим 2 колена, с които да гледа надолу, за да не се допълва системата с дъждовна вода :lol: . Пълним системата докато потече през преливника. По време на работа от разширението топлоносителя сам ще изхвърли част от себе си през преливника. Това ще ни осигури необходимия "въздушен джоб" за работата на Drain Backа.
Andri01 - майстор
При DB системата няма преливен съд,има допълнителен съд,където се събира водата при спиране на помпата.Той е с атмосферно налягане ,но през малък отвор - ползвам шланче 5мм,вкарано в съд с вода.
bulhomes2 - майстор
Съда за водата е ясен. На него му викам "разширителен съд". Той би има смисъл, ако искаме панелите да се изпразват напълно (срещу замръзване примерно). Но тогава трябва яка помпа и тез тайфу-нки хептен ще се измъчат. Аз поне говорех за Drain Back с минимален въздушен звънец, който да елеминира възвратния клапан и разширителния съд на отворена слънчева система. Другите работи не ти ги разбрах. Всъщност разбирам какво искаш да кажеш, но не намирам връзката с разсъжденията дотук.
lov - майстор
Понеже спомена че имаш и въздух. Която и да е помпа ще има проблем ако имаш въздух в системата. И другата малка подробност помпите които визираме в случая не са напорни а циркулационни. То за някои вероятно ще може да ги накараме да преодолеят воден стълб 10 m но за сметка на дебита.
Energyx - специалист
Да вметна тука и една идея за пренастройка на диференциален регулатор на ИНТИЕЛ ДТ1.
По- горе споменах , че моята схема е с два бойлера-първият е само слънчев и подава на втория, който при необходимост доподгрява електрически. ДТ-1 обаче фабрично имат настройка, която не пуска помпата под 40 градуса на панела, което мен не ме устройва, понеже всичко което се хване от слънцето е от полза, и от 8 градуса зимата водопроводната да се стопли до 18-пак е кяр. Като се отвори регулатора вътре има тример, с който тия 40 градуса могат да се свалят още-при мен в крайно положение постигнах 28. Като се отчете и хистерезиса, ползата е значителна.
А външен бойлер като при вакуумните на снимката смятам за върховна глупост при нашите климатични условия, в Гърция-да, ама тука...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: