Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mongoose - напреднал
Здравейте, опитах се да намеря подобна тема но намерих една но в нея нямаше отговор на въпроса който ме вълнува. Интересува ме възможно ли е на зидана камина да се монтира водна риза. Става дума за къща на два етажа която има изградена отоплителна система с котел на твърдо гориво но зимата рядко се използват двата етажа. Най-лошото е че там живеят родителите ми които досега се справяха но вече годинките се натрупаха и вече им е все по трудно да обслужват котела. В стаята на първия етаж има зидана камина която ползваме само за "представителни" цели :) и си мисля че ако и се вгради водна риза ще могат да се топлят на първия етаж и че ще им бъде по-лесно за обслужване. В момента етажа се състои от антре, баня+тоалетна и голяма стая около 40 м2 която служи за всичко, радиаторите са три - два в голямото помещение плюс един в банята като бойлера е със серпентина. При необходимост голямото помещение ще го деля на две стига това да доведе до повишаване на комфорта през зимата. Камината в предната част е широка 60 см а в задната 40 см, дълбочината и височината са по 50 см. Преди да купим котела пробвахме с тръбна водна риза на камината но не останахме доволни а и се надявахме да топлим двата етажа с нея но не се справяше и я демонтирахме. Имам бегли спомени че когато беше затворен втория кръг за втория етаж радиаторите на първия се загряваха но пуснехме ли втория кръг и изстиваха затова сега тая надежди че ако направя нова риза на камината и ще успеем да топлим първия етаж а когато е необходимо да се топлят двата етажа ще се пали котела.
jabata - специалист
Готово нещо, не мисля че ще намериш,защото няма кой и как да ти направи, понеже не е стандартно. Но ако намериш някой добър майстор, да направи направи тръбна риза, може и да стане, но пак не мисля че ще останеш доволен, поради простата причина че едва ли ще има топлообменик през който да минават димните газове, където температурата е най-висока. Дори и някой да се навие да сложи топлообменик на комина през който да минават газовете, не забравяй че ще падне тягата на комина, и оттам ще започне да връща дим, освен ако камината не е с вратичка. А и да не забравяме че зиданата камина, е само и единствено за уют, и представителни цели, за отопление на повече от една стая, не става защото КПД-то и е ниско в сравнение с това на обикновена камина с вратичка.
По-скоро намери комин, и на него сложи обикновена камина с водна риза, по-лесно ще е.
mongoose - напреднал
Здравейте отново. В крайна сметка се свързах с Прити, обясних за какво става дума, дадох размерите на камината и какво възнамерявам да топля и ги помолих да изчислят дали е възможно това да стане, те потвърдиха че е възможно да се осъществи, изготвиха ми индивидуален проект и ризата вече е готова. Сега следват нови въпроси. Сегашната инсталация е разположена на два етажа и затоплянето става с котел. Добавянето на ризата към системата така ще се извърши че когато затоплянето е от котела то тя(ризата) ще може да се изолира от отоплителния кръг и съответно когато ще се затопля чрез нея(ризата) то ще се изолира котела с втория етаж. Понеже системата е отворена и РС е на втория етаж на сградата то той ще отпадне когато се отоплявам от водната риза, въпроса ми е трябва ли да слагам втори РС за първия етаж и какво ще се случи при него когато отворя системата към котела - ще станат два РС едновременно по един на етаж?

Тема "Зидана камина и водна риза - възможно ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: