Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Най напред да Ви честитя Баба Марта и да пожелая на всички да са весели и засмени.
Отварям тази тема, за да потърся общи съвети и препоръки за идеите, които напират :idea:
И така, живея в къща, на първия етаж от която има камина. Отоплението е подово, с газов котел. Камината изглежда много добре и работи много добре, но е декоративна, сиреч - не топли. Освен това заема значително място. Като нахвърлям дърва и гори като пещ, стигал съм до положението на огняр в парен локомотив, но е стените и си остават хладни и температурата, с която повишава температурата в стаята е в порядъка 1-3 градуса.
Идеята, която ми се върти в главата, е свързана с това
1/ да започна активно да отоплявам стаята, в която е камината
2/ да спестя място – сега камината е с дълбочина 1 метър
3/ ако камината е с водна риза, да прокарам тръби за едно друго помещение.
От съветите ви ще мога по лесно да избера по коя пътека да тръгна и как точно да постъпя. Колкото и да ми е тъжно, да разруша камината и на нейно място да бъде изградена такава с водна риза.

Първоначално имах идея камината да е с водна риза и да е включена паралелно на отоплението, за да „добавя” топлина навсякъде, но специалист ми препоръча да не го правя – да не включвам в система, в която има относително постоянна температура, система с голяма амплитуда на стойностите. Препоръката ми изглежда уместна.
Така стигнах до идеята камината да отоплява само основното помещение /където се намира площта е около 50 кв.м./, а водната риза да топли таванския етаж /който е около 30 кв.м. и е сравнително НЕтоплоизолиран/. Разбира се, ако изчисленията показват, че и в основното помещение трябва отоплително тяло, ще бъде сложено и там.
Първият ми въпрос е - възможно ли е тръбите за таванския етаж да минават през комина. Това освен че е най-краткия път е и единственото безопасно място /предвид подовото отопление/.
Коминът е с размери 25х65см. Как ви се струва предложението от водната риза да тръгва полиетиленова тръба с алуминиева вложка, която да влиза в комина и там да е омотана с азбестова лента , да продължава нагоре без снадки, и без много прегъвания да излиза на таванския етаж ? Същевременно коминната тръба, която излиза от камината, има възможност да се напъха в комина отвесно поне метър на горния етаж. Така общо коминната тръба от камината е около 2-3 метра, преди да изложи на температура и пламък тръбите.
Прикачен файл:
JOB DONE.jpg
JOB DONE.jpg (29.29 KиБ) Видяна 3277 пъти

Прикачен файл

IMG_20140220_172124.jpg
jabata - специалист
Честита Баба Марта и на тебе, и дано ни донесе малко повече студени дни, че нещо тази зима отоплението съвсем замря.
Що се отнася до идеята за водна риза на камината, като цяло е възможно на теория. Доколкото се вижда от снимката, камината е отворена, т.е. при нея КПД-то е много ниско, и цялата топлина бяга в комина.
Като цяло тези камини са най-вече за уют, и за отопление на по-малки стаи. Ти можеш активно да отопляваш стаята, но трябва да знаеш че трябва непрекъснато да поддържаш огъня, което води до това неминуемо да станеш въглищар на парен локомотив, тъй като скоростта на изгаряне на дървата е на принципа колкото сложиш не ги връща. А и с тази огормна горивна камера, пък съвсем. То хубаво се прави открита камина, но с такава огромна камера, незнам кому е нужна, освен да сложиш един шиш, и да правиш чеверме вътре :-D Тогава гаранция ти давам, че ще ти е по-приятно да слагаш дърва :)
Да спестиш място, единствения начин е да бутнеш камината, което е безсмислено.
Така че остава варианта с водната риза, но тука трябва внимателно да се помисли къде и как ще се вгради. Друг е въпроса, къде и каква ще е водната риза. Както казах, тя е с ниско КПД, и димните газове не правят никакви ходове, и топлината бяга право нагоре. И тука трябва да се внимава, защото най-малкото съпротивление на дима като тръбен топлообменик през който да минават газовете, или още няколко хода на газовете биха намалили тягата на комина, и да се получи така че тя да връща в помещението. А що се отнася до тръбата, да минава през комина, това е доста рисковано, още повече като е с PVC. Tрябва много добре да се омотае с азбест, и пак не бих казал че ще е надеждно. Иначе по-добрия вариант е да е метална тръба, но без снадки а със заварки, по-този начин хем ще се нагрява от газовете, хем няма да е толкова рисковано.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз също съм на мнение да си сложиш топловъздушна камера в тази зидана камина, иначе ще си навлечеш много неприятности.
Christo - майстор
Азбестът е карциногенен и не бива да се използва! Още повече в комина и от там да се ръси от въздуха навсякъде наоколо. Авторът на темата сигурно знае, но правенето на камината си има много тънкости, още повече пък и комбинирана с топлообменници. Изобщо, проблеми много, ползи малко и съмнителни. Една вградена фабрично изработена камина на дърва, или пък на пелети би свършила много по-добра работа.
VLADO66 - майстор
В този хамбар биха влезли повечето модели камини с водна риза. :) без да се бута нищо,единствено при връзката и с комина,ама и там може да не се бута ако се пусне един инокс отгоре през комина.
s_s1 - специалист
VLADO66 написа:
В този хамбар биха влезли повечето модели камини с водна риза. :) без да се бута нищо,единствено при връзката и с комина,ама и там може да не се бута ако се пусне един инокс отгоре през комина.
И аз направих точно така: В съществуваща едностранно отворена камина вградих горивна камера. С това изгубих час от романтиката на живия огън, но превърнах стаята в сауна. Преди камината трябваше да гори 2 дена, за да стопля стаята, а сега за 2-3 часа вече е горещо. Ако ми остане време ще се опитам да направя и кача снимки.
Благодаря на отговорилите,
Към момента се ориентирах към следното:
Вграждам в "хамбара" камина за дърва без водна риза.
В комина вместо тръби за вода, прокарам въздуховод до таванското помещение.
Пак в комина и до нивото, в което въздуховода "завива" към помещението /даже една-две педи по-нависоко/ прокарвам димоотвод.
Така избягвам опасностите от:
- при неползване на камината през зимата - водата в тръбите да замръзне.
- общата опасност от прокапване на вода някъде по системата.
Да попитам в моята си тема
- на газов котел максималната дължина на комина 4 метра ли е ?
И ако някой има практичен опит - 4 метра хоризонтален комин създава ли затруднения в работата на котела ?

предварително благодаря
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами зависи от модела на газовия котел - при някои има възможност и за много по-дълъг комин, но трябва да се мине на друга система комини - 80+80 или 80/125.

Тема "Моят камина проект" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: