Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Най добре да се придържа към класиката в жанра -изолация ,тръби , замазка :wink: .
Pasko - специалист
Здрасти margata,
Идеята за тръбите в плочата не е нова и в момента е най-застъпена в новостроящи се сгради в Австрия и Германия.
Казва се betonkernactivierung или активиран бетон. Тръби от PEX-A се залагат още в плочата и се надуват на 6 атм. преди наливането на бетона. Системата е нискотемпературна до 30-35 гр. и много успешно се комбинира с термопомпа. Изискването е да имаш "корава" топлоизолация отвън без термомостове. Може същата система да се използва и за охлаждане , но там температурата на водата не трябва да е под 18гр. поради опасността от конденз.
Скоро започвам строежа на моята къща и ще използвам тази система + термопомпа Mitsubishi Zubadan с хидробокс. За 288кв.м. къща ще се използват 1200м тръба PEXA диам. 17mm.
gechev - специалист
Подовото не е за хипертоници. Имайте това предвид. Да римляните са го използвали, но само в баните си. Казва се хипокауст и по тръбите е минавала пара, а не вода. Баните им не са биле с теракот, а с мрамор. Мрамора е термоакумулатор и хипокауста е включван 1-2 в седмицата. Не е нормално топлината да е на краката. Това обърква организма. Да не говорим за прахта, която не се "утаява", а се носи постоянно в жилището. Ако има някой с дихателни проблеми това е катастрофално. Иначе ако сте големи фенове ползвайте полистиролбетон за основа под подовото, така няма да топлите бетонните части.
idunno - специалист
Е, добре че има стандарти за температурата на повърхността , та и хипертониците да имат шанс с подовото :-D , то бива да се пишат глупости, ама някой път е малко...крайно.
Колкото до темперирането на ограждащи елементи- това вече не е, нито сложно, нито невиждано.
Чаро - Акълия
idunno написа:
то бива да се пишат глупости, ама някой път е малко...крайно.
Не е малко. Доста е.
Наслушал съм се на какви ли не щуротии. :lol:
Интересното е, че подовото е известно от около 5000г пр. Хр. Нарича се Ондол. Дори възродителя и 'бащата' на съвременното лъчисто (подово) отопление - Франк Лойд Райд е взаимствал от ондол.
Но това е друга тема...
:partyman:
muhtarov - специалист
http://www.rehau.com/BG_bg/bau/Heizen_Kuehlen/
Имат разработка за подово, по точно залагаш тръбите в плочата, и до колкото съм чувал, ако ти направят проекта и изпълнението, ти дават 20 години гаранция. Ако има теч, правят всичко наново за тяхна сметка.

от снимките, третата те интересува :)
tretre - специалист
gechev написа:
Подовото не е за хипертоници. Имайте това предвид. Да римляните са го използвали, но само в баните си. Казва се хипокауст и по тръбите е минавала пара, а не вода. Баните им не са биле с теракот, а с мрамор. Мрамора е термоакумулатор и хипокауста е включван 1-2 в седмицата. Не е нормално топлината да е на краката. Това обърква организма. Да не говорим за прахта, която не се "утаява", а се носи постоянно в жилището. Ако има някой с дихателни проблеми това е катастрофално. Иначе ако сте големи фенове ползвайте полистиролбетон за основа под подовото, така няма да топлите бетонните части.
Толкова глупости накуп си е постижение. Да ти събереме по 20 стинки да спреш да предлагаш гъбените си тухли?
gechev - специалист
Краката, ръцете и таша..те трябва да са отвънка на тялото, особенно таша..те. Затова Природата ги е направила в дисаги ОТВЪНКА. Крака, ръце и таша..ци отдават топлината от тялото. Природа. Не знам колко съм глупав. Но съм виждал таша..ци, а и си ги нося. Ха сега умньовци се запитайте, защо си киснем краката в гореща вода когато сме настинали и защо в студена когато е горещо. Не знам колко съм глупав. Колкото за тухлите ми, ги предлагам на умньовци. Така е по сигурно, че някой разбира. На никого не предлагам нищо. Давам съвет който би спестил пари. Успех на хората които биха предпочели полистиролбетона за изолатор под подово отопление. Поне в София този номер е правен многократно. Три в едно. Всеки сам си носи кръста.
Чаро - Акълия
gechev написа:
Затова Природата ги е направила в дисаги ОТВЪНКА.
Как ще прегрееш нещо, което е с температура около 36гр с подово, което е нагрято до около 28 гр? :shock:


Надявам се, че следващият ти въпрос няма да е защо зимата стоим на топло, а лятото търсим хлад :lol:
margata - помощник
Благодаря на всички за помощта и мненията.
В крайна сметка ще се спра на замазка над плочата. Надуването на тръбите с компресор е страхотна идея, но мисля, че няма да се справя.
А относно болестите и подовото...замислете се: Пушим, пием, товарим се с големи тежести, ядем пластмаса и новоизлюпени химически съединения, облъчваме се с радиация и прочее, и точно се хващаме за подовото отопление, като причинител на болести. Малко е несериозно, а комфорта на подовото си заслужава.

Ще се "ослушвам" за интересни предложения на тази тема, както и грешки, от които да се пазя.

Тема "Водно подово в бетонна плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: