Най - вълнуващия въпрос зимно време.
margata - помощник
Здравейте.
Бих искал да помоля запознатите специалисти за мнение:
Имам къща с гредоред, който смятам да заменя със стоманобетонна плоча, като използвам дюшемето за кофраж.
Смятам да направя следното:
1. Слагам изолация с екран върху дюшемето.
2. Полага се арматура.
3. Връзвам тръби за подово отопление.
4. Излива се бетона.
В този вариант подовото отопление ще бъде в самата плоча а не, както в повечето случаи в замазка.
Смятате ли, че това е удачно решение? Ще губя ли от КПД-то? Ще прецакам ли здравината на плочата?

Благодаря предварително.
Чаро - Акълия
margata написа:

Имам къща с гредоред, който смятам да заменя със стоманобетонна плоча, като използвам дюшемето за кофраж.
Не съм специалист и за това ще те посъветвам да се консултираш с конструктор по въпроса!
Консултирай се по този проблем, после по другото.
margata - помощник
Чаро написа:
Не съм специалист и за това ще те посъветвам да се консултираш с конструктор по въпроса!
Консултирай се по този проблем, после по другото.
Разбира се. Ще се консултирам със строителен инженер.
Въпроса ми е за отоплението в плочата.
Чаро - Акълия
margata написа:
Разбира се. Ще се консултирам със строителен инженер.
Силно се надявам да го направиш!
margata написа:

1. Слагам изолация с екран върху дюшемето.
Обясни ми това, моля. :?

п.п. Всъщност, разбрах. Не е нужен чак екран. По твоя преценка.
Какво ще слагаш отгоре, предполагам плочки и какво е помещението от долу - отопляемо, неотопляемо?
margata - помощник
Ще дам повече информация:
Къщата е на 2 етажа с по 3 стаи - по 80квм на етаж.
Между първия и втория етаж планирам да бъде плочата, тоест долното помещение ще бъде отопляемо.
Настилката над плочата разбира се трябва да е керамични плочки.
Долните зидове са широки 50см а горните 30см - надявам се да мина без колони.
Защо избирам плоча върху гредореда:
1. Искам височина (плочата, излята над гредите ще ми даде 20-ина см). Смятам да изрежа гредите след финала на плочата.
2. Искам да бутна 2 стени на долния етаж и да компенсирам бутнатата носеща структура с трегери и ако се наложи колона (това не знам дали ще се получи, тапърва ще се консултирам.)
3. Две от стаите на втория етаж са направили "кореми" по средата на пода - тоест ще трябва укрепване на гредите, а такива компетентни специалисти се намират трудно.
4. Ще имам възможност да се грея на подово отопление.

Мисля, че е това засега.
Ще съм благодарен да чуя всички гледни точни.
fox_vt - майстор
20 см плоча е много,по добре я направи да речем 12-15 см и отгоре си сложи изолация тръбите в замазка и плочките.Ако сложиш тръбите във плочата че стане подовото адски инертно пък и не е добре и топлинното разширение особенно ако сложиш тръбите на 15 см или по малко както трябва да бъдат.
stiv1961 - майстор
Така ще стане още по- функционално. Направих снимката на един обект и ме впечатли леснотата и функционалността. След нареждането на тръбите направиха замазка.

Прикачен файл

180220142374.jpg
tretre - специалист
Щом има кореми на гредореда, той не става дори за кофраж.
Махаш, правиш кофраж с греди, които стъпват на 20 от 50 см. долен зид и армираш.
След 28 дни декофрираш. После правиш замазка.
След това прави каквото искаш, поне няма никой да пострада.
LazarGanev - "Велик майстор"
Обърни внимание на снимката на stiv1961 - отделните полета са прекъснати от дилатационни фуги, по края също има изолационен пояс, а при полагане на тръбите в плочата тези неща не можеш да ги осигуриш. Цялата плоча ще се нагрява и изстива, ще се разширява и свива и тези промени на размерите ще натоварват конструкцията. Да не говорим, че няма как да избегнеш термомостовете.
stiv1961 - майстор
Мдаа, сега като се сетя цялото помещение( около 200 м2) беше опасано със стиропор и през около 3 метра също. След замаската стиропора остана в нея, само отгоре го изравниха със замазката.

Тема "Водно подово в бетонна плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: