• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoychod - помощник
Здравейте
Моля да споделите схеми на свързване на обикновен бойлер към соларна система за топла вода. Аз мисля да реализирам следната схема:
От изхода на бойлера да направя отклонение, да сложа възвратен клапан, помпа и след това да соларния панел. Така водата ще минава през слънчевия колектор ще се загряваи ще отива във входа на бойлера. Схемата е много проста но има доста минуси:
- Не може да се използва когато температурите паднат под нулата защото ще замръзне колектора и ще се спука
- Ниско КПД защото водата която излиза от бойлера е най-топлата и най-малко ще се загрее в колектора. След извесно време благодарение на циркулацията температурата на водата в бойлера ще се уеднакви.

положителните страни:
+ много ниска цена: няколко крана, един възвратен вентил, една помпа и един панел( мисля да си го направя сам)

Ще работи ли така системата през лятото? В големите жеги (Юни -Септември) трябва да грее достатъчно.

Първия недостатък може да се премахне ако се сложи един топлообменик след помпатаи водата да отива пак в бойлера, а през соларния панел да се пусне пропилен гликол. Така обаче ще трябва още една помпа и топлообменик( доста скъп)

Къщата ми е нова и още нямам представа как е скражбите в това село. Мисля всичко да си направя сам - панела ще е от стар панелен радиатор или от 6-7 метра медна тръба. Във форума видях няколко реализирани идеи.
Помпа смятам да взема такава
http://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-SOLAR- ... 461589a5ca

или такава:
http://www.ebay.co.uk/itm/12-Volt-Hot-W ... 20e1647558
fox_vt - майстор
Освен да си купиш бойлер със серпентина :idea: Друго как ще решиш проблема с налягането на водопровода което е далеч по голямо от това във затворената соларна система която единствено можеш да ползваш?Ще си спестиш много главоболия и пари като си купиш бойлер със серпентина или си направиш термосифонна система със друг бойлер.
Energyx - специалист
Налягането няма да е проблем, винаги може да се сложи редуцир-вентил и предпазен клапан.
Но водопроводната вода води до бърза корозия и натрупване на котлен камък и други отлагания.
Идеята не е добра.
Между другото, българи работили в Израел са ми разказвали за такива опростени системи, колкото за къпане след работа.
romanpm - майстор
Термофонната система която ползвам я правих сам най-добрата на нея няма ток и е под водопроводно налягане ! Изискването е обаче бойлера да е над колектора :wink: Но 14години вече нямам проблеми ! Зимата източвам , имам втори ел. бойлер като превключването е с два крана топла и студена :)
Energyx - специалист
Според мен ти вече 14 г. имаш проблем, след като зимата източваш и намаляваш часовата използваемост на системата. Не е задължително термосифонна система зимата да се източва-напр. имам съсед, чийто панели са като покрив на тераса, а бойлерът е в подпокривното пространство на къщата над тях, но със серпентина и антифриз. Също с два бойлера- вторият на ток и към котел, първият подаващ. С възможност за превключване с кранове. Дяволът е в детайлите... :drinkers:
tretre - специалист
Мда, първо да кажа че не разбирам от топлотехника, но на 2 ракии вижте какво измислих:
И понеже ми е ясно че не се разбира, ще добавя следния линк:
http://www.shop.bg-maistor.com/herz-vta ... 741-detail
Общо взето идеята ми е да се сложи тройник на входа на студената вода и водата да постъпва отстрани, а отдолу да влезе термовинтила с медната тръба, която нарисувах в зелено и да се сложи помпа и изпразнител за системата.
Предполагам че ще има някакви проблеми в системата, но нали затова сте тук- да ни кажете.

Прикачен файл

Untitled.png
Untitled.png (10.29 KиБ) Видяна 4215 пъти
Последна промяна от tretre на пет апр 04, 2014 12:25 am, променено общо 1 път.
gogitko - специалист
Направи като мен .От стар балон на бойлер бойдисан в черно и вързан към водопровода успоредно на електрическия и с два крана.Лятото достигна до 55 градуса.
2v6 - майстор
stoychod написа:
Здравейте
Моля да споделите схеми на свързване на обикновен бойлер към соларна система за топла вода. Аз мисля да реализирам следната схема:
От изхода на бойлера да направя отклонение, да сложа възвратен клапан, помпа и след това да соларния панел. Така водата ще минава през слънчевия колектор ще се загряваи ще отива във входа на бойлера. Схемата е много проста но има доста минуси:
- Не може да се използва когато температурите паднат под нулата защото ще замръзне колектора и ще се спука
- Ниско КПД защото водата която излиза от бойлера е най-топлата и най-малко ще се загрее в колектора. След извесно време благодарение на циркулацията температурата на водата в бойлера ще се уеднакви.

положителните страни:
+ много ниска цена: няколко крана, един възвратен вентил, една помпа и един панел( мисля да си го направя сам)

Ще работи ли така системата през лятото? В големите жеги (Юни -Септември) трябва да грее достатъчно.

Първия недостатък може да се премахне ако се сложи един топлообменик след помпатаи водата да отива пак в бойлера, а през соларния панел да се пусне пропилен гликол. Така обаче ще трябва още една помпа и топлообменик( доста скъп)

Къщата ми е нова и още нямам представа как е скражбите в това село. Мисля всичко да си направя сам - панела ще е от стар панелен радиатор или от 6-7 метра медна тръба. Във форума видях няколко реализирани идеи.
Помпа смятам да взема такава
http://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-SOLAR- ... 461589a5ca

или такава:
http://www.ebay.co.uk/itm/12-Volt-Hot-W ... 20e1647558
Ако е само за лятото един кангал (100m) черна тръба на покрива е достатъчно.
Студената вода да минава първо през тръбата и после в електрическия бойлер.
Insight - напреднал
Доколкото разбирам, при последната версия на ракиения проект :-D пак се опитваш да въртиш питейната вода през колектора, което не е добра идея по причини посочени по-горе от колегите. Добре е солара да е в затворена система, което означава топлообменник или серпентина. От там нататък е допустимо този затворен кръг да е пълен с вода, но по-добре с правилен антифриз.

Прекараш ли питейната вода през солара, при по-варовита и твърда вода, и определена консумация, живота на солара може да падне и под 2 лета.
tretre - специалист
Мда, така на трезво варианта с кангала по ми допада!
  • 1
  • 2

Тема "Включване на обикновен бойлер към соларна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: