Най - вълнуващия въпрос зимно време.
marto_tkd - напреднал
Zoro5 написа:
marto_tkd написа:
...:) дали някой ме разбра какво имам предвид?
Разбрахме ,че си водиш добре сметките. :)
Колко пари ти излезе системата "до душ" и каква активна площ имат колекторите?
Иначе водомера е логично да не отчита вярно наобратно - лопатките му са направени да загребват водата само в "правилната" посока - в обратната водата ги обтича и не ги върти с "пълна сила". Затова и на корпуса на водомера е указана посоката на потока.
Това, което си направил с връщането в ТЕЦ-а е много хитро, но имаш загуби 50% - веднъж, че ти "бута" студена вода; втори път, че не ти мери напълно топлата; и трето, че не ти отчита по-високата температура, която носи реално 2 пъти повече енергия. Разреждай я малко тази вода преди да я връщаш! :wink:

Както писах по-горе, системата ми е термосифон под налягане, 160 л. с 18 вакуумни тръби. Купих я за 1380 лв. Сам си я монтирах, за тръби и кранчета, термодатчик и т.н. дадох общо около 120-130 лв. Приемам грубо, че ми е излязла около 1600 лв - правих и допълнителна стойка, предвид монтажа на наклонен покрив. Ползвам я от средата на март 2014-та. От тогава до сега съм ползвал алтернативна топла вода (ТЕЦ) около 14 дни макс.
marto_tkd - напреднал
шоп написа:
marto_tkd, предполагам знаеш, че това което правиш не е редно ( да не кажа незаконно)

ако бъдеш хванат от топлофикацията или от ХЕИ как връщаш питейна вода в щранговете не ми се мисли. Иди доказвай, че твоята вода е 70 градуса и реално не ги ощетяваш или пък че не нарушаваш хидиената на водата...
Приятел, "редно-не рeдно" - нямам притеснения. И защо нямам? Защото Софийска вода ме кара да плащам всеки месец по няколко кубика "загуби" - вода, която не е минала през моите водомери. Допълнително, системата така е изградена, че топлата вода циркулира постоянно. И в случая просто минава и през моя бойлер. Топлофикация - нея не я ощетявам по никакъв начин. Тя си търси парите от всички нас за топлото влязло в сградата ни. Като цяло - не ми пука дали ще ме "набарат" - търся начин, с който да използвам излишната топла вода. Защото се случва да отсъствам по няколко дни и тогава бойлера ми завира. Минусът ми - пак ще платя вода, която не съм ползвал реално. Но поне съм спокоен, че бойлерът ми няма да заври и да стане беля като ме няма. Да, мога да злоупотребя и да пусна да връщам студена вода - тогава ще е некоректно спрямо съседите ми. Не мисля да го правя а и не ми е цел да убеждавам някого дали го правя или не. Ако пусна студена вода - съседите ми веднага ще "изпищят" защото през техните топли кранове няма да тече гореща вода а хладка. А аз съм домоуправител и пак при мен ще дойдат. Идеята ми не е да "цакам" някого. Искам да не изхвърлям горещата вода в тоалетната.
Едно време имах идея да направим покрива с колектори, да имаме един буферен съд около тон-тон и половина и да подаваме на абонатната станция подгрята вода. А не студена както е сега. но съседите ми не са достатъчно зрели за токова нещо. Щеше да ни струва по около 200 лв. на апартамент като инвестиция. Но от март до октомври щяхме да плащаме много по-малко да топла вода към ТЕЦ-а. И за няколко години щяхме да "избием" парите и да сме в +. В крайна сметка - правя го сам и пак съм доволен. Предвид факта, че семейството ми консумира около 5 кубика топла вода, това е 45-50 лв. месечно. При използване на бойлера 8 месеца в годината са ми около 350-400 лв. годишно. За 4-5 години ще изплатя бойлера и ще съм в +. А ако вдигнат цените на ТЕЦ-а, което ще стане неминуемо, периодът на изплащане ще падне още.

Тема "Излишък на гореща вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: