Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alex_serviz - специалист
Ако му е отсъдено да пере и простира, едва ли и употребата на излишната топла вода ще му предизвика или увеличи това задължение. Иначе сериозно: за мен по-полезния вариант е да се опита да оползотвори за нещо полезно излишната налична топлина, вместо да си намалява топлоизолацията на бойлера. Какво ще прави с изолацията, когато има недостиг на топлина?
ivanovbg - майстор
Ей за това затлъстява народа, що ли да не оползотворява храната :wink:
Че да се къпе по 3 пъти тогава или да си довежда по 2 любовници.

Значи по твоята логика баш когато може да се почуства човек, ... точно тогава трябва да пере килими или... за да харчи топлата вода. Толкова ли не можеш да проумееш,че тя си е за днеска - утре му идва новата топла вода. Ти си садист бе!
:partyman:
alex_serviz - специалист
О'К! Спирам, че оспамихме темата на човека! :sad:
Хубава вечер на всички! :partyman:
lov - майстор
marto_tkd написа:
Insight написа:
marto_tkd написа:
Да, това с оставянето на чешмата да тече леко съм го правил. Също и като "един голям прахосник" - да ползвам гореща вода за тоалетната - пак става. Ама не ме кефи :) Ще мисля още по въпроса.
Това с тоалетната е супер идея.
Сега се сетих обаче, че ако можеш да варираш ъгъла на колектора, и с него може да се поиграе хем може да се намали добива през най-жежките месеци, хем да се вдигне в по-студените.

Някъде из нета имаше едни графики на добивите по месеци при различен ъгъл на колекторите. За софийска географска ширина, ако гониш най-висок среден годишен добив, ъгъла беше ~45-50° ако си спомням правилно. Обаче при по-голям ъгъл много приятно спадаше в най-големите жеги и се качваше в по-студените месеци.
Да, планирам да променя ъгъла като изправя малко тръбите.
С промяната на ъгъла ще си решиш най добре проблема. Това съм го разбрал още кога се занимавах със самоделни панели. Коренно се променя добива.Тоест за цялата година получаваш и ползваш много повече топла вода. И само зимата в много малък период от време минаваш към монополистите. Аз още от преди 2 месеца съм само на соларите. Другото което наистина върши добра работа е съдомиалната. Там малко се съобразявам със времето за ползване според метерологичната прогноза и вероятната консумация за къпане и тем подобни. Ако е било калпаво времето пуска се вечрта след задоволяване на другите нужди за да доизсмучи каквото е останало в бойлера. А ако през дена е слънчево то тогава защото си има предостатъчно време пак да стигне максимума.
marto_tkd - напреднал
В момента ъгълът ми е 36 градуса, за съжаление стойката ми е за хоризонтален покрив, системата е термосифон и трябва да "повдигна" задния край, за да промена градуса. Но ще го направя. Ще я сложа на около 47-48 градуса;

Благодаря на всички отзовали се :)

Преди време пътувах във влака с един възрастен инженер, споделих му идеята си за слънчев колектор за топла вода и евентуално и отопление. Както и за въпроса "какво да правя с излишната топла вода". Той ми каза: "помисли си за малък генератор на ток";
lov - майстор
Забрави за отопление от слънцето. То не че няма как да се направи ама си иска термоакумулатор със сериозен обем. Преди много време гледах по някой от каналите как го правят на една еднофамилна къща. И си беше 40 m³ вкаран в средата на къщата и пълен с ацетат. Иначе точно когато е най големия студ си няма слънчице. А преобразуването от един вид енергия от топлинна в електрическа и нейното съхраняване си е кауза пердута да не говорим по системата направи си сам. По добре фотоволтаици акумулатори инвертори и т.н. А технологията е все още скъпа и едва ли някой ден ще ти се изплати.
При 36 ° наклон си на другата крайност, гониш максимален добив само лятото. Моите панели са на около 55°.
marto_tkd - напреднал
lov написа:
Забрави за отопление от слънцето. То не че няма как да се направи ама си иска термоакумулатор със сериозен обем. Преди много време гледах по някой от каналите как го правят на една еднофамилна къща. И си беше 40 m³ вкаран в средата на къщата и пълен с ацетат. Иначе точно когато е най големия студ си няма слънчице. А преобразуването от един вид енергия от топлинна в електрическа и нейното съхраняване си е кауза пердута да не говорим по системата направи си сам. По добре фотоволтаици акумулатори инвертори и т.н. А технологията е все още скъпа и едва ли някой ден ще ти се изплати.
При 36 ° наклон си на другата крайност, гониш максимален добив само лятото. Моите панели са на около 55°.

ДА, трудно е да се направи достатъчно голям температурен акумулатор, при условие, че живея в апартамент. А за наклона си много прав - затова и планирам да го променя на ... може би 50 градуса. Умувам даже, дали да не сложа 2 крика в задната част и с тях да променям наклона по-лесно; Имам предвид за тези крикове, които са като ромб; Макар че... като се изложени на дъждовете сигурно ще ръждясат бързо.
Andri01 - майстор
ДА, трудно е да се направи достатъчно голям температурен акумулатор, при условие, че живея в апартамент. А за наклона си много прав - затова и планирам да го променя на ... може би 50 градуса. Умувам даже, дали да не сложа 2 крика в задната част и с тях да променям наклона по-лесно; Имам предвид за тези крикове, които са като ромб; Макар че... като се изложени на дъждовете сигурно ще ръждясат бързо.[/quote]"

Няма нужда от крикове.Все пак ще се променя наклона 2-3 пъти в годината. Аз съм го направил с кухи профили 25/25 с две дължини-за 23гр,за 43гр и като ги наставя двата-68гр.
filmatoplo - майстор
Марто :) какъв е панела и бойлера по марка , колко градуса е наклона на панела , колко ти е тръбния път с какви тръби , каква е помпата по параметри , с гликол ли е заредена или с вода . :) Питам защото щом е успешна системката , някой може да си я направи същата .
marto_tkd - напреднал
filmatoplo написа:
Марто :) какъв е панела и бойлера по марка , колко градуса е наклона на панела , колко ти е тръбния път с какви тръби , каква е помпата по параметри , с гликол ли е заредена или с вода . :) Питам защото щом е успешна системката , някой може да си я направи същата .
Системата ми е китайска, от emde солар. Термосифон със сухи вакуумни тръби. 160 литра под налягане. Тръбния ми път в момента е 6 + 6 метра на покрива, но ще го намаля, защото ще местя системата на друго място и ще стане около 2 +2 метра. А от покрива до бяната ми има още 6 метра. Тръбите са полипропилен. Преди да ги сложа, четох много мнения, че не е добре да се прави с тях. Но са ми евтини и имам "лепачка" или както там се нарича машинката за лепене. Монтирах я средата на март месец. До днес сме ползвали само 2 дни ТЕЦ. След като преместя системата на ново и място, ще направя по-добра изолация на външния тръбен път. Към момента изолацията ми е ... хм, не зная как се казва, но представлява черна пореста гума с дебелина на стената 13 мм. Увил съм я с алуминиево самозалепващи фолио. Днес сложих един трипътен термосмесител, че като нямам достатъчна консумация, температурата минава над 70 градуса (в момента разполагам с термометър до 70 С), колко над 70 - не зная. Но скоро ще имам термометър за до 300 градуса и ще зная по-точно. Но идеята на термосмесителя е да ни пази от прекалено гореща вода - не само, че се попарваме, но и скапва по-некачествените уплътнения и смесителните батерии. Общо взето - това е.

Всъщност - дали е успешна системата е рано да се каже. Интересува ме, когато няма слънце как ще се държи. А засега - всеки ден има слънце - поне по няколко часа. Само един ден имаше без слънце - тогава повиши температурата от 22 на 38 градуса.

Тема "Излишък на гореща вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: