Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Здравейте, системата е drain-back, помпата е 25/6 Тайфу, от онези безплатните, дето ги дават с алуминиевите турски колектори.
Миналата година ужким работеше добре, но тази година много често има нужда от обезвъздушаване. Нямам течове никъде, има слабо налягане в цялата система, предполагам около 1 атмосфера. Помпата работи на 2ра скорост, защото на 1ва не може да качи водата до колекторите, разстоянието до върха на колекторите е 4 метра, дрейнбек съда е на 2 метра под тях - условията за работеща система са изпълнени.
Иначе затопля 300 литров бойлер до 45 градуса тази пролет, това с 3 алуминиеви колектора.
Въпроса ми е дали самата помпа е проблемна?
Evgeniy - майстор
Калине,

Аз имах подобен проблем - при спиране на помпата връщащата се вода през студената тръба вкарваше обратно въздух.
Сложих кранче преди помпата, за да намаля скоростта на изпразване и да регулирам дебита за оптимална температурна разлика, че моята я карам на 3-та степен.
kalin72 - майстор
Аз кранче имам преди дрейнбек съда, за да намалявам скоростта на водата, дето се връща в него, и не би трябвало да има въздух...
Evgeniy - майстор
То проблема е, че въздуха се смъква по студената тръба предимно.
Ако крана е след дрейнбек съда, е последователно на помпата и би трябвало да върши същата работа.

Ако е обаче преди съда, не върши никакво ограничение, след като веднъж тръбата засмуче въздух през топлата, водата в колекторите започва с бълбуникане да се изпразва бързо през помпата.
kalin72 - майстор
Интересно, схемите, дето гледах, все са с кранове преди дрейнбек съда...добре, сега ще сложа кран и преди помпата, и от него ще ограничавам дебита..
Това преди помпата къде е :) От страната на серпентината на бойлера, откъдето помпата смуче?
Evgeniy - майстор
Ами моят е непосредствено преди помпата, но логично е да работи където и да е между съда и помпата - където ти е удобно. Важнето е да намали потока колектор- помпа - съд.
Andri01 - майстор
Аз също съм с такава система"направи си сам",но нямам този проблем. Няма как помпата да засмуче въздух,след като нивото на допълнителния съд е по-високо от нейното ниво! Връщата се вода от СК при спиране на помпата, просто минава през нея,серпентината и отива в доп. съд. Ако има обаче въздух останал от пълненето на системата,може той да отива в помпата.
kalin72 - майстор
Ами от няколко месеца системата си работи добре, но понякога помпата започва да работи на сухо, загрява яко, и ако не я обезвъздуша, имам чувството че ще заври. Инак вода има достатъчно в системата, сега пак проверих.
kotaraka90 - напреднал
Какъв диаметър са ви тръбите към сл.колектор?
LazarGanev - "Велик майстор"
Кранът трябва да е след помпата, а не преди нея! Преди помпата ако има кран може да се създаде разреждане - съответно въздух, кавитация и всякакви гадории

Тема "Въздух в помпата на слънчевата инсталация." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: