• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Galitov - помощник
Здравейте колеги :)

Ще правя локално парно с водна риза и радиатори. Спрял съм се на камера Prity P W18. Изкисванията за комина, налагат изграждането на нов такъв. Живея в къща и не мога да се свържа със същесвуващите комини, които и без това са със малки сечения. Коминните тела, които купих са единични бетонни (с мозайка), с квадратно сечение и вътрешни размери 20х20 cm. Въпросите са ми няколко:
1. Достатъчна ли е височината на комина, която измерена от камерата е 5,75 m?
2. Сечението на коминните тела, че е достатъчно е ясно, но дали няма да е много голямо? И има ли някъде изведена опростена зависимост между височината и сечението на комина?
3. Така избраното от мен алуминиево гофре ф200 за връзка между камерата и комина подходящо ли е? Закрепването към камерата и розетката ще стане със скоби като тези - http://kamini-germant.com/files/thumb3_ ... 72_310.jpg
4. Връзката към комина може ли да я направя с такава розетка, като розетката ще я закрепя направо за комина.
Изображение

Общо взето това са ми питанията, като ако се сетите за нещо друго, гледайки схемата, ще съм благодарен за съвети :)

Поздрави!

ето я и схемата:

Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Алуминиевото гофре е евтино и привлекателно, но не прави грешка да го ползваш за димоход, че може да предизвикаш пожар. Вземи си неръждаемо такова.
Energyx - специалист
Ако е вярно начертаното, съществуващият комин е с 4 канала, най-вероятно всеки 15х15 см. Никакъв проблем в участък близо до камерата да се разбие стената между два отвора и така да се съединят. Ако се наложи, височината над билото може най-лесно да се увеличи с топлоизолирани кюнци в отворите. Другото с бетонни тела и дълъг метален неизолиран димоход е доста по-проблемно. Коминът трябва да е топъл, бетонните тела трябва да се топлоизолират допълнително, особено частта над покрива.
Аз бих опитал така.
Galitov - помощник
Да уточня, че коминът и тръбата в таванското помещение ще се изолират с каменна вата и ГК. Коминът ще го шпакловам отвътре и отвън с Боро теракол Т, като с него ще зидам и блокчетата.
Няма как да се включа в съществуващите комини, още повече, че коминните тела вече съм ги купил.
Въпросът ми беше, дали сечението на комина (0,04 кв.м) при тази височина от горивната камера до горе, няма да направи голяма тяга!? И ако има опасност от голяма тяга трябва ли да предвидя някаква клапа на комина?

LazarGanev написа:
Алуминиевото гофре е евтино и привлекателно, но не прави грешка да го ползваш за димоход, че може да предизвикаш пожар. Вземи си неръждаемо такова.
Благодаря! Не бях обърнал внимание, че има два вида гофрета. Сега чета, че са еднослойни и двуслойни, като разликата в цената е двойна. Ако сложа еднослойна би трябвало да нямам проблеми?! А за пристягащи скоби, по една или по две да слагам на връзка?
Energyx - специалист
По въпросът за тягата-самата камера, която си избрал, има клапа за тягата. Топлоизолирай добре частта от комина над покрива. Според мен тази камера ще работи добре и с неръждаемо гофре Ф 180.
LazarGanev - "Велик майстор"
Досега не съм видял скоба, която да може да стегне неръждаемото гофре. Трябва да вземеш тония размер, да го нахлузиш плътно и да облепиш с алуминиева лента
Galitov - помощник
Благодаря за ценните съвети :)

Сега се сетих да питам още нещо, а именно как да мина през плочата на тавана? Трябва ли да използвам розетка, или направо с гофето към розетката на комина?
Galitov - помощник
Здравейте :) Сетих се, че тук бях пуснал тема за камината, която смятах да си правя в къщи. Е тя вече е факт и може би ще ви е интересно да видите как съм подходил при изграждането й.
Камината е Прити PW18 (http://prity-eu.com/bg/prity-pw18.html)

Основните материали, които съм използвал са:
- Итонг - 5, 15 и 25 см за основата и страниците около камерата;
- Мраморни плочи за основата, на която стъпва камерата;
- Иноксов еднослоен димоотвод ф200, муфа и скоби;
- Огнеупорен мастик (1200 градуса) за уплътняване на димоотвода;
- УД профили и пожароустойчив КГ за изграждане на булото;
- УВ профили за изграждане на въздуховодите за свеж въждух, които положих в подовата замазка.
- Каменна вата Кнауф за камини - http://www.knaufinsulation.gr/en/conten ... fireplaces
- Алуминиево тиксо, издържащо до 150 градуса;
- Алуминиеви декоративни решетки за ревизионния и конвекционалните отвори.
- Гранит Giallo Fiorito за облицовка.
- Розетка за включване към комина.
- Теракол Т за иззиждане на комина, основата и сраниците на камината.
- други-дюбели, рапидки, копчета, мрежа, ъгълчета, шпакловка и т.н.

При изграждането оставих разстояние между горивната камерата и ватата, като съответно то е 7 см отстани и 15 см отзад. За охлаждане на преминаването през плочата предвидих декомпресионната камера, която е с височина 30 см в предния край и 38 см в задния край. тя е оборудвана с две решетки 15/25. По този начин направих наклон към челната решетка, която е с размери 20/50, за да се подпомогне естествената конвекция на загретия от камината въздух. Какато казах по-горе за свеж въздух съм прекарал от терасата през пода два въздуховода, които са насочни към страничните отвори на горивната камера. Това се наложи от факта, че свежият въздух за горивния процес няма да е достатъчен, тъй като жилището е с ПВЦ дограма и камината се намира в помощение свързано с портал към кухнята, в която пък има аспиратор и ще мирише на манджа навсякъде :). Долният отвор за конвекцията е с размери 30/33. Около вратичката на горивната камера облицовах с гранит, като оставих отстояния за охлаждане, съответно - 20 мм в горния край, по 12 мм странично и 10 мм в долния край.
Розетката към комина я направихме с братовчед ми, като огънахме и заварихме ламарина неръждавейка и гонихме ъгъл от 45 градуса. При преминаването на плочата, около димоотвода има натъпкана 5-6 см каменна вата, а гофрето в подпокривното пространство ще се изолира с вата и гипсокартон, като ще ставя и два малки орвора в основата при плочата за охлаждане, макарче не би трябвало вече да се нагрява толкова.
Като пари, обличането на камината ми излезе малко над 600 лв, като само за гранита дадох 350 лв, а за вентилационните решетки 100 лв.

Независимо, че изгрждането на булото изглежда лесно като изпълнение, самото такова узряваше доста време в главата ми. Миналата зима нямах средствата за завършването на камината, и докато си поработвах неща по етажа си я палих редовно. Оказа се, че комина си дърпа прилично, но свежият въздух идва малко, поради което пуснах и въздуховодите в пода. Изчетох доста теми тук и най-вече във форума на БГремонти и въпреки това съм сигурен, че съм направил пропуски и не съм се съобразил с някои неща, но не вярвам да са фатални.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
dimitkovec - напреднал
Поздравления за добрата работа, и благодарско за споделения опит! =D> И аз се мятам да облицовам горивна камера, че дойде ред и на това да обърна внимание. Останаха ми няколко неизяснени момента, и може би, като по-опитен, ще можеш да ме насочиш:
- Тоя "термо мастик" еластичен ли остава при горене на камината (силно се съмнявам), или се изпича? Така и не намерих откъде да купя.
- гранита с какво си го лепил към гипскартона?
- каменната вата, която си използвал, има ли засега признаци на "неподходяща"? При горяща камина, появява ли се странна миризма? Стените на булото силно ли се загряват?
- обмислял ли си да поставиш вентилаторче, което да подпомага естествената циркулация на въздуха в булото?

...да се хващам на работа, че да зарадвам жената! Пък може и да заслужа "специално отношение" после. :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за комин за горивна камера с водна риза!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: