Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Варианти всякакви :wink: , свързваш двата бойлера последователно , като първия в който ще влиза студена вода е този със слънчевия панел , от него топла вода да влиза във бойлера с серпентината за парното -това за зимен период , за летен период се прави един байпас с който се прескача бойлера от парното и топлата вода от слънчевия бойлер директно се ползва без да минава през парния бойлер -това е най лесния и евтин вариант . :wink: Ако имаш постоянно консумация лятото -може бойлерите да си останат и постоянно последователно свързани -веднъж да се напълни с топла вода изходния бойлер той постоянно ще се допълва с топла вода от предния -въпрос на някакъв компромис само и само да ни излезе по евтино от слънцето :wink: .
Evgeniy - майстор
Energyx написа:
Разбрах идеята ти, но в случая с един бойлер и серпентина е безмислена. Представи си обичайна зимна ситуация-до обяд мъгла и студ /през това време котела е заредил до дупка бойлера/, след обяд изгрява слънце, обаче датчиците казват, че бойлера е загрят и помпата не се пуска. И слънцето си грее един празен слънчев колектор... :lol: Човека гони оптимално бюджетно решение, а не поредната техническа екзотика. Ти да не си в бизнеса с дрейн-бек системи :)
Не, не съм в този бизнес... Моята, а и повечето тук описани такива системи са си изцяло "направи сам". То няма и такъв бизнес, освен едни дрейн бек "централи" за по 2-3 хиляди... Защото при тази система всичко е просто и ефтино и не се печели от нея :). Няма медни тръби, няма специални защити, хийт дъмпове и др., няма скъп топлоносител, няма и грижа за прегряване.
А зимата ако котела топли бойлера, от който е изхода за горещата вода, а колектора топли този, преди него ще е почти същото като един голям бойлер с горна и долна серпентина, и разходите ще са само няколко кранчета, като лятото с помощта на един трипътен вентил след като стопли изходящия болер ще продължи да топли входящия.

P.S. Сега видях, че филма го е описал до-добре от мен, докато съм писал :)
komstiza - специалист
Това с едната серпентина и два топлоизточника в нея въобще не е добро решение и не е по-евтиния вариант.
За сведение на колегата по-горе,с медни тръби не е по-скъпо,а напротив много по евтино.
Колко е разликата при 15м тръби-около 60 лв,а като живот на тръбите или при едно прегряване?
Скъп топлоносител-до 10 л антифиз ли го докарваш или е по добре постоянно да влиза в системата вода,която допълваш в отоплителната инсталация от чешмата и се отлага котлен камък?И после що ми проби серпентината на бойлера или е набрала варовик?
Тия тънки сметки дето ги правите,след това излизат солено.
За сведение имам монтирана система с медни тръби,селективен колектор и с бойлер с мантел и серпентина,неръждавейка,изградена лично то мен.
Вече седем години работи без проблем.Тази година мисля да му сменя антифриза-около 8л.
Така че внимавайте с тънките сметки да не ви излезнат дебели после.
Тази система се изгражда да се ползва с години и се изплаща с години а не ден до пладне да работи.
Evgeniy - майстор
Зада не спамим ного - накратко:
komstiza написа:
Тази система се изгражда да се ползва с години и се изплаща с години а не ден до пладне да работи.
Именно затова трябва да се избере максимално ефективна система с много ама много минимална цена. За да се изплати за 3-4 години, а не за 20-30. След това и на 10 години да се наложи да правиш нещо, пак си на плюс.
- при дрейнбек система каквито и тръби да се изберат, определено ще надживеят всички ни - дрейнбек и "прегряване" са несъвместими понятия. Просто прегрява само колектора и е достатъчно да е свързан с медна или неръждавейка гофре няколко десетки сантиметра с останалите тръби, които при прегряване са празни.
- всеки си хвали неговата система, защото работи, така както е замислена. Но колко струва и за колко време ще се изплати е друга тема.

catpat, извинявай за спама.
catpat - специалист
Ако двете серпентини са свързани с колектора и се управляват от диференциален термоста, а третата серпентини свързана с котела през магнет вентил, кото също се управлява от термостат?

Няма проблем Evgeniy, интересен спам.
Evgeniy - майстор
Не е лошо като идея според мен. Като недостатък виждам само, че сензора на диференциалния термостат (бойлер) трябва да бъде свързан на общата тръба след обединяването на двете серпентини, което ще доведе до няколко лъжливи сработвания, но не мисля, че това е проблем. А за лятото така ще е по лесно и затоплянето на бойлерите един по един с приоритет на първия - задвижка с трипътен вентил може да се превключва с обикновен термостат при достигане примерно на 60 градуса в първия бойлер, а за зимата с байпасен кран ще се елиминира.
komstiza - специалист
Да добро решение и интересно,но нали системата трябваше да е опростена и евтина?
catpat,комай ще ти излезе по-евтино да си вземеш нов по-голям бойлер с две серпентини и да продадеш стария,отколкото да си усложняваш системата.
Байпаси,кранове,вентили,термостати,връзки,холендри,тръби-всичко е пари и все някога се разваля и трябва да се сменя.
Седни и за всяка идея дадена тук сметни какви разходи имаш и си направи най-изгодната сметка за теб.
И един последен съвет от мен-не пести от качеството на материалите,че после излиза
по-скъпо,защото в повечето случаи/да не кажа във всички случаи/ще трябва след време да подмениш некачественото със същото качествено ,което е трябвало да поставиш в началото и да изхвърлиш некачественото.
Energyx - специалист
При схема с два бойлера, всеки градус в първия е чиста печалба и това с 60 градуса термостат е чиста загуба. Водата от водопровода през зимата е 5-8 градуса, и 15-20 да се подгрее е само +. Аз лично това го постигам свътрешно пренастроен диф.термостат на ИНТИЕЛ, който има фабрично долен праг на работа 40 градуса.
Айде сега и някой да каже колко струва най-евтиния трипътен вентил със задвижка :-D
Evgeniy - майстор
Трипътен вентил HERZ - 28лв.
Термоглава HERZ за бойлер с изнесен сензор за допир - 40 лв.

Тема "Колектор, котел, бойлер 1 серпентина и бойлер с 2 серпентини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: