• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lov - майстор
Дължината на тръбния път не е чак толкова от съществено значение стига да е изолиран що годе добре. Дори може да се пренебрегне като параметър.
Ето това ми показва към настоящия момент.
Прикачен файл:
P1000752.JPG
Прикачен файл:
P1000753.JPG
Макар че старта не е от нулата. Снощи като се прибрах се къпах доста обилно без да жаля водата щото целия ден бях на тема рязане и къртене на мазилки и бетони. Та колко съм бил освинен е ясно. И някъде към 8 тази сутрин чух как релето прещрака което означава че работния ден на ситемата е почнал. :). Дори аз имам проблем че един баир ми засенчва малко системата рано сутрин.
шоп - майстор
lov написа:
LazarGanev написа:
Моята система е 200л бойлер........... контролера е на Теси, скъпия модел, тръбите са неръждаема гофра ф16 с 13мм изолация, изложението е малко на изток от чистия юг, затова помпата тръгва рано - към 7.30 и спира към 16.30. Днес вече тръгна системата при температура в бойлера горе 45*С. В момента е 8.10 часа и температурата в панелите е 52*С, а на изхода на серпентината е 39*С, помпата работи на 30% от втората си скорост - т.е. нагласена е механично на втора скорост, но контролера е намалил още скоростта електривески - може да сваля до 30% от номинала. по обяд ще вдигне скоростта на 50%, а не знам сега с двата панела може да вдигне и на 100%, ще видим. Мисълта ми е че не е излишно да се дават пари за скъп контролер с повече възможности - така се подобрява усвояването.

............................
В 20ч. след уталожване на нещата датчика на бойлера горе показва 69*С - с 9 градуса повече от обичайния максимум до сега. Изводите са, че след поставяне на втория панел максималната температура в бойлера се вдигна с 9-10 градуса, но помпата спира с 45 минути по-рано и съответно сутрин тръгва с 45 минути по-късно - губят се около час и половина от времето за усвояване на топлина.
Лазаре няколко са нещата за които ти завиждам. :)
Гофрето неръждавейка и големия бойлер. Но кога събирах моята за гофре по магазините не бяха и чували а пък за бойлер над 120 литра с две серпентини същата работа. И аз след толкова време експерименти съм на същото мнение че трябва по голям съд. Опитах се да си редактирам снощния пост ама през телефон и с калпав интернет не стана. Исках да дам обяснение защо на час по лъжичка. А причината е елементарна> колкото по висока е температурата в системата толкова са повече загубите. То и същото в бойлера. Така че ако има къде и 10 кубиков бих сложил. При мен е същата ориентация спрямо юг. Тоест леко изместе на изток и също тръгва да помпа доста по рано. причината освен покрива че е ориентиран така заложих и също че до обяда има по голяма консумация а след това слънце бол и до вечерта каквото дал господ.

Много сте прави
Това е разковничето за повишаването на КПД то
barborino - специалист
При мен 20 тръбен вакуумен колектор(затворена с-ма под налягане) ориентиран югозапад с 18м. тръбен път в едната посока(тръби мед ф12мм с 13мм. изолация) грее 300л. :-D 100л бойлер със серпентина сънсистем и 200л.стоящ Аристон вързани на "късо" с помпа.Командвам ги с 2бр. интиел ДТ3-1. Сутрин(сега) при слънце помпата започва да включва от 7,40 и до 12ч е вдигнал т-та в 100л бойлер от 20гр.(начали) до 40гр.,но вода се дърпа.В 200л от 52-55гр. темперетурата пада до 50-тина. Оставям системата по 4-5дни без да се черпи вода ,повече от 65-68гр не съм виждал :-D Сега допълнително изолирах с вата 200л бойлер. Цялата система с боилери,тръби,помпи ,контролери и т.н. е 3000лв.
alsted - майстор
lov написа:
Така че ако има къде и 10 кубиков бих сложил.
М-м даа. Напълно достатъчно е водата да бъде загрята до 40ºС. Имам хипер евтино и лесно решение ... но опирам до т.н. легионела. Не, че лично й се връзвам, но не мога и да я прескоча "ей така", особено когато става дума за повсеместно приложение :? Какво е вашето мнение?
LazarGanev - "Велик майстор"
На легионелата и е достатъчно загряване веднъж седмично до 60 градуса - може ръчно или с програматор. Аз днес съм на 77 градуса в бойлера, утре очаквам повече, така че ще трябва спешно да монтирам термосмесителен вентил след бойлера за да ползвам топла вода за пералня и миляна
kuuuuuul - майстор
И аз стигнах до същия извод,че бойлера трябва да бъде възможно най голям.Единствено за него е оправдано влагането на повече пари,от всичко друго може да се икономисва.За следващия етаж съм подготвил 200л с две серпентини(на Шишков 1760лв) и три колектора по 195лв(най евтините които намерих),гофр.неръждавейка 3/4 х 4.80лв/м,помпа втора употреба остана да взема ДТ (Лазаре, дай повече инфо за твоя :prost: )
lov - майстор
alsted написа:
lov написа:
Така че ако има къде и 10 кубиков бих сложил.
М-м даа. Напълно достатъчно е водата да бъде загрята до 40ºС. Имам хипер евтино и лесно решение ... но опирам до т.н. легионела. Не, че лично й се връзвам, но не мога и да я прескоча "ей така", особено когато става дума за повсеместно приложение :? Какво е вашето мнение?
А защо трябва да ползваш същата тази вода :? и да те е страх от легионела. То отдавна е измислено техническото решение на въпроса и не трябва да преоткриваме топлата вода отново. И преди съм го писал но сигурно е заминало в небитието за една къща на която в основите боднаха 40 кубиков резервоар пълен с разтвор на ал. ацетат който се ползва като термо-акумулатор. Едно че това съединение акумулира около 1.5 пъти повече топлинна енергия а и нямаме свободни обеми в които да се развиват каквито и да е организми. В същия този съд има серпентина и малък по обем бойлер в който се подгряват само количества топла вода която се изразходва без да застоява. Нещо като проточен бойлер се получава на практика.
Energyx - специалист
При положение, че в бойлера постъпва хлорирана и пречистена вода от водопровода, вероятността от легионела практически е нулева. Влезем ли в тази плоскост на страх, тогава какво правим с водопровода студена вода, в който лятно време в сгради се загрява и над 20 С -достатъчни за легионела ?
Иначе, има само един безспорен начин за оценка на придобитото и използваното от слънцето /щото има разлика между двете/. Два топломера-един на линията на панелите, един на бойлера. Мерна еденица kWh. Толкоз. Лошото е, че тия уредчета са доволно скъпи :-D
Само 2V6 съм го признал за ентусиаст в сферата на измерването на ефекта от соларите, но и неговите методи са косвени и не биха имали точността на горния.
kuuuuuul - майстор
Яаа,добра идея за топломерите и без това ми се подмятат няколко. :prost:
marto_tkd - напреднал
lov написа:
alsted написа:
lov написа:
Така че ако има къде и 10 кубиков бих сложил.
М-м даа. Напълно достатъчно е водата да бъде загрята до 40ºС. Имам хипер евтино и лесно решение ... но опирам до т.н. легионела. Не, че лично й се връзвам, но не мога и да я прескоча "ей така", особено когато става дума за повсеместно приложение :? Какво е вашето мнение?
А защо трябва да ползваш същата тази вода :? и да те е страх от легионела. То отдавна е измислено техническото решение на въпроса и не трябва да преоткриваме топлата вода отново. И преди съм го писал но сигурно е заминало в небитието за една къща на която в основите боднаха 40 кубиков резервоар пълен с разтвор на ал. ацетат който се ползва като термо-акумулатор. Едно че това съединение акумулира около 1.5 пъти повече топлинна енергия а и нямаме свободни обеми в които да се развиват каквито и да е организми. В същия този съд има серпентина и малък по обем бойлер в който се подгряват само количества топла вода която се изразходва без да застоява. Нещо като проточен бойлер се получава на практика.
Това с топломера е добра идея, ама както сам казваш - скъпа. Един топломер е 300 лв. и нагоре.... Това, за което пише kuuuuuul вероятно са разпределители :) те са евтини.
За да сметнеш колко киловата си получил, просто използвай факта, че за затопляне на 1 кубик това с 1 градус ти е нужна около 1.165 киловата енергия.
Моят бойлер(160 л.), когато се стопли от 20 до 75 градуса, приемам, че вакуумните ми тръби са ми дали:

(1.165/1000) * 160 * 55 = 10.252 КВ енергия за деня. Цифрата е приблизителна, но достатъчно добър ориентир. И като зная, че слънцето огрява колектора от 9 до към 18 часа, значи за 9 часа около 10 КВ енергия. На час 1.1 КВ средно за деня. От тук пък следва, предвид че съм с 18 тръби, около 63-65 Вата на час от една тръба :)

Пак казвам - това са приблизителни сметки :)

Извинявам се, исках да цитирам Energyx!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Затопляне на БГВ от слънцето - какво получавате?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: