• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
marto_tkd - напреднал
Бихте ли споделили, какъв е максимумът който се получавали от слънчеви колектори, както и разбира се - какви колектори ползвате: плоски, вакуумни, каква площ, какво количество вода затопляте, стартова и крайна температура с и без консумация?

Моята система е термосифон под налягане с 18 вакуумни тръби и 160 л. бойлер. Имам само един термометър в бойлера, намира се в средата му, спрямо вертикала. При слънчев юнски ден съм успявал да получа малко над 10 КВ топлинна енергия. Т.е. при стартова температура 20-21 градуса, бойлера успява да се затопли до към 75-76. Това е без да имам консумация. Системата ми излезе около 1600 лв.
Последна промяна от marto_tkd на вт юни 24, 2014 3:10 pm, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
За моята система съм писал в няколко теми дори, накратко пак:
3 броя плоски алуминиеви Ezinc, площ 1.6м2, 300 литров бойлер с две серпентини, нормална консумация като за 5 членно семейство, стартова температура долу в бойлера 18-20 градуса - горе в бойлера 35 градуса, крайна температура при спиране на помпата към 5-6 следобяд - долу в бойлера 40-45 градуса, горе в бойлера 50-55 градуса. Цена с мой труд -1050 лева.
За цената, която ми струва системата, съм доволен. Планирам или поставяне на още един такъв колектор - малко ми е мястото обаче, или изцяло подмяната им с два по-мощни селективни. Но не съм убеден, че ще има кой знае каква разлика, ако сменя евтините с двата по-скъпи.
marto_tkd - напреднал
kalin72 написа:
За моята система съм писал в няколко теми дори, накратко пак:
3 броя плоски алуминиеви Ezinc, площ 1.6м2, 300 литров бойлер с две серпентини, нормална консумация като за 5 членно семейство, стартова температура долу в бойлера 18-20 градуса - горе в бойлера 35 градуса, крайна температура при спиране на помпата към 5-6 следобяд - долу в бойлера 40-45 градуса, горе в бойлера 50-55 градуса. Цена с мой труд -1050 лева.
За цената, която ми струва системата, съм доволен. Планирам или поставяне на още един такъв колектор - малко ми е мястото обаче, или изцяло подмяната им с два по-мощни селективни. Но не съм убеден, че ще има кой знае каква разлика, ако сменя евтините с двата по-скъпи.
В тези 1050 лв. какво влиза? Бойлер + 3 панела + помпа?
kalin72 - майстор
Не, бойлера не влиза в тази цена. Само той струва 1800 лева. Но така или иначе си го имах от преди, 1050 лева е цената на всичко останало по слънчевата система - 3 колектора, помпата е безплатно, идва с колекторите, контролер, drainback съд, аз ползвах 33 литров разширителен съд, тръби и фитинги.
marto_tkd - напреднал
kalin72 написа:
Не, бойлера не влиза в тази цена. Само той струва 1800 лева. Но така или иначе си го имах от преди, 1050 лева е цената на всичко останало по слънчевата система - 3 колектора, помпата е безплатно, идва с колекторите, контролер, drainback съд, аз ползвах 33 литров разширителен съд, тръби и фитинги.

Благодаря за полезната информация :)
kotaraka90 - напреднал
Калин,каква помпа ползваш и колко високо са ти колекторите от боилера?Ако може скица.
kalin72 - майстор
Помпата е от безплатните Тауфу, 25/6, дето идват с колекторите като подарък. Като за без пари става :mrgreen:
Горния край на колекторите е на 4-5 метра над помпата, която е по средата на бойлера.

Изображение
kotaraka90 - напреднал
Какви траби и какъв диаметър ползваш?Благодаря.
komstiza - специалист
Моят е селективен 2,6 кв.м и 100л. бойлер.От 20 градуса през летните дни го загрява до 80 градуса,когато е по топла водата в бойлера съм достигал и над 90 градуса.
Системата ми е затворен тип.Около 1200 лв без бойлера и работата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Затопляне на БГВ от слънцето - какво получавате?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: