Най - вълнуващия въпрос зимно време.
angel_ov - специалист
Въпрос към знаещите: Мога ли да подкарам конвекторите в гравитачна система или трябва да монтирам помпа?
romanpm - майстор
Че що да не може , друг е въпроса колко топлина ще вадиш от него защото скоростта е ниска :wink: може би трябва да измериш входната и изходната температура при двата варианта за да прецениш по-добре :)
Последна промяна от romanpm на пет юни 27, 2014 11:17 pm, променено общо 3 пъти.
baio - напреднал
Здравейте!
Тъй като искам да подменя един радиатор с воден конвекторен и съм се спрял на
Olimpia Splendid SLR Smart inverter 400 - дебита по каталог е 302 литра
и
Klima 2000 KFT MV 030 - дебита по каталог е 255 литра
питането ми е следното:
Тъй като тръбите са ф16 вкопани в пода и стената и не мога да ги сменя с по големи, питането ми е дали си заслужава такава инвестиция защото присъединителни връзки и на двата радиатора са 3/4 което отговаря за тръби ф 20. т.е. дали ще бъдат ефективни. По принцип съм се спрял на Клима предвид цената, дебита и по малката шумност.
radius - майстор
Ако е в паралел с обикновени радиатори, вероятно няма да се получи заради по-голямото му съпротивление.
baio - напреднал
Да. Тази подробност пропуснах да я добавя. В останалите стаи остават панелни радиатори които са общо 7 бр. На практика сменям само в едната с воден конвектор. Отоплението в момента е с котел на въглища и предстои смяната му с пелетен на Грейко.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ще стане, но само ако балансираш системата от секретните вентили на радиаторите. Но щом говориш, че присъединяването е 3/4", предполагам липсват секретни вентили?
baio - напреднал
Самият конвектор още не съм го купил преди да се посъветвам с Вас във форума. Благодарение на всички тук направих една чудесна инсталация с разход около 3,5-4 тона въглища.
В момента всичките радиатори са със Термо глави "honeywell" и секретен вентил на изходящата тръба.
В техническата докумнтация на водните конвектори е отразено, че са с присъединяване 3/4.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не са 3/4", Клима 2000 са на 1/2", а Олимпията са 3/4" евроконус, което не е 3/4" присъединителен размер
baio - напреднал
Сърдечно благодаря.
Така както разбирам ще трябва само другите радиатори да ги балансирам със секрет вентила. Ще взема един и предполагам, че друга седмица ще го монтирам. В последствие ще пиша какъв е резултата.

Тема "Водни конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: