• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
koveslav - майстор
bibiqn написа:
Никой ли не може да каже мнение по моя въпрос?

Не си създавай дертове.Над билото и над съседния комин си даже.От тук нататък още 50-60см само ще ти направят по-висока и нестабилна конструкцията,друг осезаем ефект няма да има за теб.Така мисля аз,доколкото си правя сам нещата.Може да има и противоположни мнения.
bibiqn - специалист
Не е над другия комин а са на едно ниво или най много 10 см да е над него.Снимано е от долу за това изглежда така.
bibiqn - специалист
alsted написа:
bibiqn написа:
.При проба с весник от розетката като че ли тягата е добра.Когато обаче запаля печката тяга значително ми се вижда слаба.
Подпушва при самото запалване ли или изобщо смяташ, че не тегли? Как го разбираш това нетеглене :? Какво е сега и какво смяташ, че ще е ако тегли?
Ами ако дървата са нацепени по надребно горе долу горят,ако са по дебели ако не ги разбутвам може и да угаснат.Имам познати дето и клапата затварят за да не изгарят бързо.При мене ако я затворя почва да пуши доста и направо изгасва.
alsted - майстор
Има ли разлика ако оставиш входната врата отворена? Дали не гори по-добре? Или започва да пуши?
koveslav - майстор
Оооо,колеги извинявайте.Пропуснал съм постове и не разбрах за лошата тяга и пушенето.Но пак надграждането с няколко тела няма да са решението обаче.
Тази камина ползвана ли е на друг комин,познавате ли я като горене? Според мен,ако сте сигурни в уреда, на първо място притока на въздух отвън-новите плътни дограми са направо противопоказни за камините.Също така помислете в тези помещения или в коренспондиращи с тях дали няма и аспиратор и проверете доколко им влияе.Обикновено в жилищата с плътна дограма аспиратора прави вакуум и пушека от камината излиза с удоволствие през вратата и,а не през комина.Щом дърпа студен един комин,няма как да си влоши работата като се затопли,ще е в противоречие на физичните закони.
Колкото до кюнците и колената им- старите майстори казват,че всяко коляно на кюнец елиминира тягата на 1м от височината на комина.Но на колегата комина е височък,така че....
bibiqn - специалист
koveslav написа:
Оооо,колеги извинявайте.Пропуснал съм постове и не разбрах за лошата тяга и пушенето.Но пак надграждането с няколко тела няма да са решението обаче.
Тази камина ползвана ли е на друг комин,познавате ли я като горене? Според мен,ако сте сигурни в уреда, на първо място притока на въздух отвън-новите плътни дограми са направо противопоказни за камините.Също така помислете в тези помещения или в коренспондиращи с тях дали няма и аспиратор и проверете доколко им влияе.Обикновено в жилищата с плътна дограма аспиратора прави вакуум и пушека от камината излиза с удоволствие през вратата и,а не през комина.Щом дърпа студен един комин,няма как да си влоши работата като се затопли,ще е в противоречие на физичните закони.
Колкото до кюнците и колената им- старите майстори казват,че всяко коляно на кюнец елиминира тягата на 1м от височината на комина.Но на колегата комина е височък,така че....
На стария комин не гореше добре и затова предприех зидането на отделен комин с по голямо сечение.За притока на въздух пробвах и на отворена и затворена врата без голям ефект.Почвам да си мисля че е от камината ,но един познат много е доволен от същата и затова и аз взех такава.За аспиратора знам че дърпа въздуха и за това когато го ползваме отхрехваме вратата на кухнятя за да дърпа свеж въздух от вън.При мен тягата не е добра и при студен комин.Въпреки че е с 5 см каменна вата измазан.Само да вметна че дървата са закупени в началото на месец септември .Знам че не са сухи колкото трябва ама едва ли е основния проблем в тях.
Благодаря за отделеното време
koveslav - майстор
Това с дървата си е основен проблем при камина.Ако дървото при разгаряне прави мехури и балончета в краищата си и съска,не очаквай от него да гори добре,а да топли-още по-малко.Също така и експресно ще ти запуши и новия комин.За да горят добре такива сурови дърва,трябва да се разпалят в по-голямо количество и пак не горят както трябва без напълно отворени клапи за въздуха.Минимум два-три месеца лятно съхнене на дървата колега,иначе ще бъдеш шампион по разход на дърва за огрев и по запушване на комини.
bibiqn - специалист
koveslav написа:
Това с дървата си е основен проблем при камина.Ако дървото при разгаряне прави мехури и балончета в краищата си и съска,не очаквай от него да гори добре,а да топли-още по-малко.Също така и експресно ще ти запуши и новия комин.За да горят добре такива сурови дърва,трябва да се разпалят в по-голямо количество и пак не горят както трябва без напълно отворени клапи за въздуха.Минимум два-три месеца лятно съхнене на дървата колега,иначе ще бъдеш шампион по разход на дърва за огрев и по запушване на комини.
Мисля да взема за проба по сухи дърва за и пак ще пиша за резултат.
бат Вальо - специалист
При мен проблема е същия. Първата зима като ползвах комина теглеше добре, втората нещо стана и явно се запуши. Сега е трета зима и въпреки че пусках тежест с четка, която е 20 см диаметър и си минава свободно, пак не дърпа добре. асега съм решил проблема, като на горната част на отвора на вратичката съм сложил 10 см алуминиево фолио за да свия отвора.
Тягата е малко по-добре когато захладнее. Обаче пак не е както беше в началото - като отворех чекмеджето да взема въъздух, и жарта ставаше бяла и гореше като изтребител. Добре, че поне водната риза е яка и топли без да гори силно печката.
koveslav - майстор
Уредите с водна риза,логично винаги трупат много повече нагар от обикновените такива.Често не се обръща внимание на почистването на водната риза и пътя към изхода за комина,а само на кюнците и комина.Всяка година,ама абсолютно всяка бъркам горе между стъпалата на водната риза и вадя още почти цяла кофа нагари и сажди.Някои камини,най-често вградените имат на челата си капаци с болтчета ,които са точно ревизии за почистване.При самостоятелните тип печка трябва да се бърка отдолу през горивната камера или пък отгоре през изхода и или пък през ринговете тип котлон които имат някои от тях. Но така или иначе трябва основно почистване преди сезона,иначе освен стеснението на пътя на газовете и КПД-то им пада значително. Нагара се стърже с дървена шпакла,не е препоръчително да е с метал.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Изграждане на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: