Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Vectra - специалист
Здравейте! :)
Предстои ми да оборудвам нов апартамент 100м2 2+1 с отоплителна/охлаждаща инсталация.
Първоначално идеята беше(даже тия дни ще подписвам договора с газовата компания) да се отоплявам с кондензно котле и конвектори и/или подово отопление.
БГВ-то ще е от солар/котле + ток за резервно/допълнително подгряване.
Охлаждането мислех да поверя на обикновени климатици 3бр. Един приятел обаче ми подхвърли за термопомпите въздух-вода. Вместо да купувам 3 климатика по 1200-1500лв,
ще дам още толкова и ще взема термопомпа, като мисля да я вържа към основната отоплителна система. Термопомпата ще работи като основен топлоизточник, а котлето ще помага при по-ниски външни температури. Ако температурите паднат под -10, ще оставям само на котлето. През лятото пък ще охлаждам като пускам студена вода към конвекторите. Единствено трябва да взема модел с отвеждане на конденза. Някой да е правил нещо такова? Как би трябвало да се навържат нещата и как да се изчислят необходимите мощности на котлето и помпата :? Идеи?
geniya - специалист
Като цяло идеята не е лоша да се комбинират така нещата.Но мисля, че доста средства ще се хвърлят излишно, но ти си знаеш.Иначе като цяло трябва да се преоразмерят радиатори за да работят в нискотемпературен режим, като така и ТП ще е в режим и кондензния котел.Трябва да си наясно колко са ти топлозагубите от сградата и в кой климатичен район в България се намираш, като това последното не е изобщо без значение.Моето мнение е да се монтира по-скъпа и добра ТП и газта да я забравиш, но избирането и оразмеряването на ТП да кажат специалистите според изходните данни.
ESPACE - майстор
geniya написа:
Иначе като цяло трябва да се преоразмерят радиатори за да работят в нискотемпературен режим
:lol:

Прочете ли изобщо какво пише и иска да направи питащия? Какви радиатори :?
Vectra - специалист
geniya написа:
Но мисля, че доста средства ще се хвърлят излишно
Наясно съм , че инвестицията хич няма да е малка, но като гледам колко са динамични нещата в БГ, искам да се презастраховам.
С две думи да имам алтернатива в отоплението. Днес наистина е по-евтино с термопомпи(климатици), ама утре знае ли човек... :?
А пък и кефа цена няма, нали така... :-D
jabata - специалист
Vectra написа:
Наясно съм , че инвестицията хич няма да е малка, но като гледам колко са динамични нещата в БГ, искам да се презастраховам.
С две думи да имам алтернатива в отоплението. Днес наистина е по-евтино с термопомпи(климатици), ама утре знае ли човек... :?
А пък и кефа цена няма, нали така... :-D
Прав си че кеф цена няма, но немога да разбера какъв кеф е това, цяла зима един радиатор да ти вее в лицето, и да ти върти боклука непрекъснато из стаята.
Според мене нискотемпературните инсталации се връзват само и едниствено с подово отопление, и това наистина е кеф. Според мене въобще не си струва за 2-3 месеца в годината да се набутваш с конвектори и термопомпа. Просто си сложи едно подово и един газов котел (които така или иначе си го планирал), и не се занимавай с термопомпи, конвектори и т.н. Вярно термопомпата е по-евтина в експлоатация, но само сметни за колко години тази икономия ще се изплати. Ако седнеш и сметнеш, ще се окаже че това ще стане след 10 години, е за какво тогава ми е цялото това нещо, при условие че никой не знае дали утре няма да вдигнат цената на тока, и намалят газта, и да стане както е в европа, и ще се окаже че всичките с термопомпи, изведнъж ще имат най-скъпото отопление. За справка, това странно съотношение ток-газ го има само в България, и рано или късно това ще се промени. Глупаво е да се инвестира в отопление на ток, при условие че цяла европа, гледа само как да си намали сметките за ток, използвайки алтернативи, а ние да се водиме по акъла на енергийната мафия, и да правиме всичко на ток.
Vectra - специалист
За подовото отопление си абсолютно прав! Имам такова на ток и знам какъв кеф е. А и доколкото знам и най-икономично.Планирал съм в кухнята и хола да е с подово, както и банята, а в спалните с конвектори. В хола ще има малък конвектор за охлаждане и по-бързо затопляне първоначално, докато "наеме" подовото. Инвестицията в основната си част ще е за котле, бойлер, конвектори ,подово и т.н. Термопомпата се отказах да е някаква маркова, а ще е или самоделка (имам климатик-колона 33-ка, преработката едва ли ще надхвърли хилядарка) или някое не много мощно китайче за 2-3к .Ролята на термопомпата ще е да охлажда през лятото и да топли в преходните сезони, както и в по-топлите зимни дни. Автоматиката мисля да поверя на едно Ардуино с подходящ софт. Само не съм измислил начина на свързване-> паралелно, последователно или да работят независимо. Какво ще кажете :?

Тема "комбиниране на кондензно котле с термопомпа въздух-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: