Най - вълнуващия въпрос зимно време.
masterchef - напреднал
Привет,имам следното питане имам изградена инсталация в къщи която е :от тръбна разводка с алуминиева вложка Ф 18 ,радиаторите са алуминиеви H 63 ,по помещения съм ги разпределил така 2 спални по 10кв/м в родителската 1бр със 12 глидера,във детската 1бр със 14 глидера всекидневна + коридор + отворена вита стълба между двете нива помещението е общо около 45 кв/м там имам 1бр 30 глидера+1бр12глидера+1бр6 глидера,стая за гости 17кв/м 1бр 18 глидера,като тая стая за момента поне няма да я ползвам.Както и 2бр лири за двете бани като тях не ги знам каква мощност са. Та искам да захраня инсталацията със камина с водна риза,спрял със се на Прити 17+5 и искам да купя и бойлер със серпентина,тази мощност дали ще е достатъчна и от камината до колекторите какво да е Ф то на тръбата ?
Всички радиатори са на отделни кръгове.
jorkataG - специалист
Привет колега.
Най напред кажи общата площ на къщата, височината на стаите, изолация, прозорци.
Така като го сметнах набързо ти е около 90 кв. м грубо но може и да бъркам /заради баните/
та тая камина нема да стане.
За двете спални необходима мощност около 2х2000 Вт /поне/
За онези 45 кв около 9000 вт /поне/
За гостната 3100 Вт.
За баните /2х4 кв м./ 2х750 Вт.
И за бойлера поне 3000 Вт.
Тотал 20 600 Вт + 10% резерва - 22 660 Вт по описанието дето си дал това май ще ти трябва
От камината/котела излиза 1 цол примерно по метър тръба а после от там до колекторите ф20
masterchef - напреднал
jorkataG написа:
Привет колега.
Най напред кажи общата площ на къщата, височината на стаите, изолация, прозорци.
Така като го сметнах набързо ти е около 90 кв. м грубо но може и да бъркам /заради баните/
та тая камина нема да стане.
За двете спални необходима мощност около 2х2000 Вт /поне/
За онези 45 кв около 9000 вт /поне/
За гостната 3100 Вт.
За баните /2х4 кв м./ 2х750 Вт.
И за бойлера поне 3000 Вт.
Тотал 20 600 Вт + 10% резерва - 22 660 Вт по описанието дето си дал това май ще ти трябва
От камината/котела излиза 1 цол примерно по метър тръба а после от там до колекторите ф20
Благодаря за бързия отговор.Изолация нямам дограмата е дървена средна хубост,тавани високи 2,50м ,обща квадратура по 50 кв/м на етаж = 100 за двата.Нов покрив с вата на горната плоча.Спалнята от 17 кв няма да ползвам с радиатор а там ще е камината.В общи линии е това :)
jorkataG - специалист
Един съвет.
Първо трябва ти камина с поне 27 квт на водната риза.
Второ това което е обявено на етикета отпред не е вярно в 100% от случаите просто защото е търговски трик. Ако можеш да погледнеш табелата откъм гърба на камината ще ти се изяснят нещата /дълго е за обяснение/ Камините работят торе-долу със 70-75% КПД тоест ако камината/водната риза/ е 27Квт то реалната мощност която ще изкараш от нея е около 20Квт таван и то с идеален матриял за горене /като в лаборатория/
По добре си вземи котел. От къде си по принцип ивав нещо в предвид не да ти продавам.
masterchef - напреднал
[quote="jorkataG"]Един съвет.
Първо трябва ти камина с поне 27 квт на водната риза.
Второ това което е обявено на етикета отпред не е вярно в 100% от случаите просто защото е търговски трик. Ако можеш да погледнеш табелата откъм гърба на камината ще ти се изяснят нещата /дълго е за обяснение/ Камините работят торе-долу със 70-75% КПД тоест ако камината/водната риза/ е 27Квт то реалната мощност която ще изкараш от нея е около 20Квт таван и то с идеален матриял за горене /като в лаборатория/
По добре си вземи котел. От къде си по принцип ивав нещо в предвид не да ти продавам.[/quote

От Варна,Още съм на етап проучване и планиране така ,че благодаря за мнението,дава ми поле за размисъл :)
idunno - специалист
Колега masterchef, така както си описал нещата ще си работят.Тръбата от камината до клекторната кутия-1".Медна или метална.Помисли за качествена арматура - вентили, възвратни клапани, помпи(Grundfos 25/4 ще ти свърши работа), както и как ще контролираш бойлерния кръг, за да не изстива бойлера.По отношение на разширителния съд- отворен или затворен в комбинация с предпазен клапан(най-добре комбиниран по темпратура и налягане).
Тук много хора щедро раздават Ватовете като за добър ден, като се забравя, че зад всеки излишен Ват стои и определена сума пари излишно инвестирани.
Но нали е форум и грешните и верните неща, трябва да се чуят.
jorkataG - специалист
Колега това не е салам че да си отрежеш точно 100 гр щото са ти нужни 100 гр.
Аз нищо не раздавам и зад казаното от мен стои практика тоест нещо съм направил, видял с очите си и не на последно място знания колкото и да са малки.
Нищо излишно не съм предложил а и всичко е според зависи тоест индивидуално за всяка инсталация. Тва не е климатик пак казвам това (е е обявено на етикета че камината е 27 Квт не значи че е толкова ако на климатика пише че е 4,50 Квт на отопление /примерно/ той може да ги докара почти но камина/котел с обявено на етикет че дори и на табелата мощност не можеш ги докара по никой начин в реални /не лабораторни/ условия. На хартия е едно но на живо е друго
По никой начин не се заяждам.
Тук много хора щедро раздават Ватовете като за добър ден, като се забравя, че зад всеки излишен Ват стои и определена сума пари излишно инвестирани.
Но нали е форум и грешните и верните неща, трябва да се чуят.

Тема "Въпрос за парна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: