Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Живея на седмия етаж в осем етажен панелен блок. Комина е изграден с три димоотвода и аз се включвам в средния с размери 22/12 см., който се ползва от 7 и 8 етаж. Почиствам го редовно, но не тегли добре. Въпросът ми е следният: Ще се подобри ли положението ако пробия дупки в съседните димоотводи, които са в ляво и дясно на моя и евентуално какви биха били последиците?
8180 - майстор
Само да напомня, че в панелките, като правило схемата на комините е по-специална. Нещо от сорта - твоят комин върви самостоятелно един (май или два) етажа нагоре и после се включва в общ (-и).
Та прецени какво и как си чистил. Евентуално през горния съсед трябва да пробваш (но май няма ревизия там) и през покрива общия. Нещо такова. Не съм го правил - една антена навремето пусках по пушека от запален вестник - намерих я в съседния комин зад моя, по-близо до ъгъла.

Нямам мнение за ефектите от пробиване към съседните. При мен бяха два (моят и общият до покрива) - на втори от 9 етажа. Забравил съм, но на 9-тия етаж бяха също 2 или 3. На покрива май също бяха три отвора.
Успех!
tysonlkr - специалист
По добра тяга ще постигнеш ако увеличиш височината на комина с подходяща тръба :wink:
Свързването към другите би подобрило тягата единствено ако твоя е запушен.

Само да уточня, че не съм професионалист в изграждането на комини, а изразявам лични впечатления от проблеми с комин.
На покрива са три отвора на комина, като аз ползвам средния,който почва от мен / 7 етж./ без ревизия директно от розетката и се ползва и от 8 етж. Съседните отвори на моя/ с диаметър 35 см./ в ляво и дясно се ползват от долните етажи, като се включват в тях посредством т. н. сифон. Притеснявам се, че ако пробия отвор в тях и се включа, при евентуално запалване на комина ще избие при мен поради липса на въпросния сифон. Палих комина да изгорят саждите, но ефекта е минимален и няма тяга. Поставих и тръба 1 м. да го повдигна, но няма ефект. Не знам вече какво да предприема и очаквам други идеи и предложения.
mcm - специалист
При сифонния тип комини, ако пробиеш и влезеш директно в централния канал на комина има опасност при неподходящо време и при палещи комшии под теб, да връща пушека ти. Моят комин също е сифонен тип, но аз съм на 1 етаж, влязох както искаш ти в главния канал, но при мен няма кой да ми пречи отдолу. Другата особеност е че докато не му направих ревизия на комина и не го изчистих, също започваше от розетката, беше пълен със сажди ! При теб най вероятно е запушен отвора на сифона към главния канал, намира се над отвора за кюнеца ти, на около 1.5м , т.е. щом си сифонен тип комин, не би трябвало да имаш директен излаз на покрива. Това че си на по горен етаж е по сложно и не ти препоръчвам да правиш ревизия, има опасност да пробиеш не където трябва и да влезеш в сифона на комшията, ще стане мазало. Най важното: не пали саждите в комина, нямаш си на идея ако успееш да ги подпалиш както трябва, каква температура развиват, и как пожарна гаси комин. А мине ли пожарната, те чака линч от комшиите !!!!

П.П. Ако не те затруднява пусни снимки на отворите на комина на покрива, и евентуално има ли нещо по високо на покрива от комина, напр. асанс. шахта.
Аз съм без сифон. Директно излизам на покрива. Като пусна топуза с въже пада долу при розетката. Нямам сифон и ревизия. Като сложа огледало долу при розетката виждам отвора горе на покрива.
mcm - специалист
22/12 си е размера на сифона при мен, главния канал е много по голям. при теб еднакви ли са размерите на отворите на комина на покрива. Да не би някой от 3 те отвора да е с по големи размери т.е. да се води главен и да бърка тягата на твоя отвор. В тоя случай, не е много редно но можеш да направиш отвор при теб през розетката ти, към тоя по голям канал, ако е съседен разбира се. Опасностите са да ти върне твоя си дим, ако някой пали отдолу, просто подпира тягата ти.
П.П. Главен проблем на тия комини в панелките е/ в случая при мен/, че всеки се надява комшията да го изчисти, и всеки като му се затлачи сифона, се включва директно в главния канал. От 8 етажа при мен, палим 3/в главния канал и тримата/, и всяка година вадя по около тенеке сажди. Друг проблем е когато някои реши че трябва да си мести мръсния канал и най му е удобно, както е в моя случай, да си прекара тръбата на мръсната вода през главния канал на комина, защитена с метална тръба. За 1 съм сигурен че е прекарал тръбата, за 2 се съмнявам .
За 7 и 8 ет. отвора е един 22/12 см. в средата. Съседните два са кръгли с диаметър 35 см. и тръгват от 1 ет. Поставих тръба с шапка отгоре, която излиза над асансьорната шахта - ефект 0.
mcm - специалист
В такъв случай ти не си в комина, а си в сифона му, няма как да имаш тяга като на съседните отвори. Предполагам при монтажа на комина ти, някой велик строител или не е спазил принципа на сифоните, да ги включи в главния канал, или са сложили коминни тела каквито са имали.
На твоя място бих проучил, кой от комшиите под мен ползва тия по широки отвори до твоя, и се включвай в този отвор, който по не се ползва.

П.П. Слез на 1 и 2 етаж и измери размера на комина, за да установиш дали сифона стига до 1 етаж, ако е колкото твоя, ще си сигурен че си в сифона и трябва да се включиш в един от главните канали.

Прикачен файл

017092709-big.jpg
сифонен тип комин
017092709-big.jpg (22.81 KиБ) Видяна 2680 пъти
Както е показал колегата на скицата сифоните са до 7 ет. като принципа на свързване е точно такъв, като отворите на покрива са три и 1,2,3 ет. ползват отвор №1, а 4,5,6 ет. ползват отвор №3. Аз от 7 и 8 ет. ползваме отвор №2, който до мен върви като сифон, а от мен нагоре е като самостоятелен канал. Разпробивайки от №2 към № 1 отвор не зная дали ще се подобри тягата и се притеснявам при запалване на отвор №1 дали няма да избие при мен поради липса на сифон.

Тема "Въпрос за комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: