Най - вълнуващия въпрос зимно време.
daniel.genchev - напреднал
Здравейте колеги живея на 1-вия етаж в 3 етажна кооперация и имам локално водно отопление с камина, но искам да сложа котел в мазата. Помещението в което искам да сложа котела е под моя апартамент, но тръбите ще преминават през общия коридор пред мазите 3 или 4 метра и въпроса е дали ми трябва съгласие на собствениците на другите апартаменти след като имам тръби в общите части.
lov - майстор
Че не сте толкова много хора да не можеш да попиташ съседите по човешки дали са съгласни.По закон след като са общи части на сградата трябва да имаш тяхното съгласие. А и аз също не бих се съгласил с едно такова нещо ако ще се изпълни неграмотно. Примерно да ми висят от тавана и да си бия главата в тях или да ги прескачам когато си ползвам мазата. Ако не сте се изпокарали по комшийски едва ли някой ще ти откаже.
kozl - майстор
Щом се засягат общи части регламента е решение на общо събрание, гласуване и протокол.
И щом питаш в заглавието, при положение, че променяш предназначение на помещение и то от склад в котелно, по закон е необходимо и разрешение за строеж и т.н. до удостоверение за експлоатация.
daniel.genchev - напреднал
Търсих информация преди да пусна темата, но открих само решения на съда където се говори за разрешение от съседи и се споменават разни чл. от ЗУТ. Прочетох 3-4 различни случая в различни градове имаше случаи при които са събирани подписи на съседи, но имаше и такива без подписи. Примерно единия случай е: ....... Изложеното налага извода, че изграденото от ответника водно отопление не е в противоречие със Закона - ЗУТ и Наредба І-1971/5.06.2010г.
Съобразно чл.94 от ЗУТ в проектите на сгради се предвиждат съоръжения, които се изграждат едновременно със сградата и другите вътрешни инсталации. Такива не са предвидени с проекта на ЖСК, според вещото лице Ст.Р.. Ето защо за изграденото следва да намери приложение нормата на чл.151 от ЗУТ, която разрешавана да се извършват вътрешни преустройства в сграда, при които не се: засяга конструкцията на сградата; извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата; променят предназначението на помещенията и натоварванията в тях. За изграждането на водното отопление разрешение за строеж не се е изисквало, както и съгласие на собствениците на другите апартаменти. Преминаването на тръбите през стълбищните площадки, не представлява нарушаване на законната забрана да не се завземат общите части на сградата и не са „вреди” по смисъла на Закона. Източник: (http://rsbalchik.info/2013/00634512_59730513.htm).

И какво значи промяна на предназначението на едно помещение мазата пак ще си е маза просто с един котел вътре.
Намерих чл.151 от ЗУТ прочетох го намерих и предложение за промяна, но тази точка не се променя та затова реших да питам и Вас
ArturDent - Почти Безобиден
Наистина, когато променяш предназначението на помещение ти трябва РС. Виж даже в решението което си написал.
Представи си пък че някой съсед иска да направи лаборатория за тестване на взривове - дали според теб ще му трябва РС?

Освен ЗУТ, тук играят и Закона за собствеността, Закона за етажната собственост, ...

Имай предвид, че ако котела работи с въглища, ще трябва да имаш отделно помещение за складиране с вентилация и т.н. По-добре не го споменавай на архитект.

Цялата схема е доста гадна и зависи от това колко се мразиш със съседите. Ако има завистници или просто гадни хора, могат да ти стъжнят живота. Най-добре е да се разбереш със съседите и направите един протокол от общото събрание че са съгласни, а после да не преминаваш по процедурата на ЗУТ, която е доста ...

П.П. ти не можеш да съдиш някой по ЗУТ - за него си има компетентни органи ДНСК/РДНСК, община в твоя случай. Съсобствениците могат да сезират ДНСК, но не директно да те съдят.
Не е така въпроса по другите два закона.
daniel.genchev - напреднал
Благодаря на отзовалите се. Проблеми със съседите засега нямам не знам как ще е след време :). Ще направя списък и ще мина да се разпишат. Още веднъж благодаря
profy - специалист
Изграждането на водно отопление впоследствие в сграда не е в противоречие със ЗУТ (чл.38, чл.151, чл.185) и Наредба І-1971/5.06.2010 г.
за противопожарните норми.
Не се изисква нито Разрешение за строителство, нито топлотехнически проект, нито съгласие на прилежащите съседи, нито на Общото събрание -
Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) монтаж на инсталации, съоръжения и уредби, с изключение на съоръженията с повишена степен на
опасност, подлежащи на технически надзор от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор".
А по Закона за енергетиката и НАРЕДБА № 16 ОТ 9 ЮНИ 2004 Г. ЗА СЕРВИТУТИТЕ НА ЕНЕРГИЙНИТЕ ОБЕКТИ към него, за прокарване на топлопроводи
и газоходи се ползват сервитутни права, законово регламентирани, казано по-просто задължително разрешителни за собственика на обекта,
през който трябва да минат трасетата.
Принципно ако в Инвестиционния проект на сградата има локални "Котелни отделения", разположени в мазетата, то трасирането на тръбопроводите
също се решава на базата на Наредба № 16, независимо дали иде реч за общи части или частни обекти - мазета, апартаменти и пр.
В случая липсва цялостно решение в инвестиционния проект, решението впоследствие естествено се базира също на Наредба № 16 във връзка с чл.147 ЗУТ.
За преминаването през общите части даже не се изисква съгласие от Общото събрание, също и на собствениците при преминаване през частни части.
Добрият тон, разбира се, предполага минимум уведомление, най-добре съгласие.
А да се говори за промяна на предназначение в такива случаи е смехотворно !
Нима ако си сложиш печка, да кажем даже същото това котел(че), в хола, да не би да се иска промяна на предназначението на хола ?
Изобщо какъв котел е някаква печка 10-12 Квт, печка си е и толкоз ? За дефиниране на "Котелно отделение" има други наредби.
За "Котелно отделение"се говори, ако има монтирани съоръжения с повишена степен на опасност, подлежащи на технически надзор от Главна дирекция
"Инспекция за държавен технически надзор" - мощност, воден обем, налягане и пр.
Котел(че) или печка е спомагателно съоръжение, осигуряващо съответния микроклимат за нормално ползване на жилищните помещения.
Най-изчистен ще е въпросът, ако има проект за разполагане на котел(чето)/печката в мазето, прокарване на водните тръби, и димоотвеждането,
впоследствие се уведомяват съседите и Председателя на УС на Етажната собственост по ЗУЕС. Може и на общо събрание с протоколиране.
Прост уведомителен режим.
daniel.genchev - напреднал
Благодаря за изчерпателният отговор. Ами значи правя един списък с имената на съседите и на 2-3 реда разписано, че дават съгласие за поставяне на котел в мазата ми дата и подписите им и готово. Пак благодаря
lov - майстор
Какво ще си правиш мазето си е твоя работа стига да не е от фрапиращите случаи за които писаха по горе. Гледай за тръбите в общите да се разбереш. Щото стигне ли се да се разправяш по официалния път едно е че ще се набуташ с пари другото е че ще ти се стъжни от бюрокрация. Колкото по заобикаляш официалните институции по добре.
ArturDent - Почти Безобиден
profy написа:
За преминаването през общите части даже не се изисква съгласие от Общото събрание, също и на собствениците при преминаване през частни части.
Ти добре ли си? Как така ще преминеш през частна собственост без съгласие?
Може ако в проекта е предвидено, но не и в последствие.
Какви сервитути, какви 5 лева. Знаеш ли как се учредява сервитут?

Тема "Водното отопление трябва ли разрешение за строеж?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: