Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Привет на всички майстори!
Нов съм във форума, но от доста време черпя информация от него, за което благодаря на всички!
Ето я и моята болежка за сега.
Правя си таванския етаж от къщата (около 50 м2) и в момента съм на тема отопление. Мисля да е водно подово + радиатори разбира се. Разположението е като цяло северно, и само прозореца на кухнята е западен, терасата и прозорците на спалнята и хола са северни.
Къшата е цялата санирана с 4 см фибран отвън. На всички външни стени от вътрешната страна съм сложил 2 см фибран. Покрива е бетон и отвън също е с 4 см фибран от жълтия. Тавана отвътре е с гипскартон и 10см стъклена вата.
По пода съм налепил 3см зелен фибран (3см фибран заради нивото на което трябва да изляза сравнено с външния коридор), отгоре му съм сложил мрежа за замазка и върху нея съм навил серпентини за водно подово. Отгоре мисля да е ламинат навсякъде.

Хол 20 квадрата- 2 кръга
1ви кръг - около 65 метра тръба Ф16, стъпка 15см
2ри кръг - около 55метра тръба Ф16, стъпка 10см (това е серпентината до прозорците и терасната врата) - всъщност съм усвоил около 3 квадрата терасно пространство, но терасата е изолирана отвсякъде с фибран 4см. предстои затваряне на всички тераси в бъдеще.

Спалня около 11-12 квадрата- 1 кръг, около 85 метра тръба, стъпка 15см 10см под прозореца и терасната врата

Кухня, баня, коридор - 1кръг, около 55м тръба, стъпка 15см - като всички тръби минават през коридора и кухнята

Във всяко помещение без коридора са оставени тръби за радиатори и лира за банята, като системата е тип звезда (лъчева) и всичко отива до котела - няма щранг. Радиаторите са смятани сякаш ще се отоплявам само с тях!!!
Всички тръби минават по пода през почти целия коридор, като тръбите за радиаторите и лирата са в шлаух.
Котлето ще е кондензно газово и ще се намира в кухнята
За момента арматурата е на заден план, понеже съм на замазката.
Моля да погледнете прикачената снимка за да придобиете представа. квадратите ги има в екселската таблица

Започнах да изчислявам загубите и необходимата мощност, та направих елементарен калкулатор в ексел таблица.

Тук са молбите ми.
1. Моля някой да провери изчисленията и да ми каже дали са така, в таблицата има страници за всяко помещение. Сините клетки се задават, зелените съм взел като инфо от някой сайт, а жълтите се изчисляват автоматично. При изчисленията не съм взел предвид изолацията отвътре използвам го като запас.

2. При получената мощност получавам обща мощност почти 5Кв (ако са верни изчисленията де) - можете ли да ми предложите котле до около 2000 лв... Гледах Viessmann Vitodens 100-W, но минималната номинална мощност му е висока. Гледах и BOSCH 7000 като това май е най-маломощното което гледах, нямам си на идея към какво да се насоча.

3. Трябва да определя и броя глидери за радиаторите та да знам на какво разстояние да сложа тръбите при замазката, но дадените мощности които намирам на глидерите не знам за какво делта Т са, затова ги приех 150вата при 50градуса делта Т. Можете ли да помогнете и по този въпрос. глидерите за момента съм ги заложил H-500mm, но не съм сигурен дали за хола не трябва да са и по ниски. Дайте съвет за добри алуминиеви глидери цена/качество/мощност

4. Някой може ли да ми каже каква отдавана мощност ще имат серпентините, защото така и не намерих начин за изчисляване на мощност на серпентина за водно подово.

5. Можете ли да ме посъветвате относно връзката на радиаторите със серпентините, как ще стане аджаба.

Линкове към калкулатора
Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=336ee263c7
Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=4c18bef4bc

Линк към чертежите (за съжаление ги имам в момента само на солидски 2014 и аутокадски файлове)
Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=e9d6608191
Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=e9ab806ab8

Ето и малко снимков материал за сега - тези са старите, вече всичко е навито и се очаква замазка тази събота или неделя.
Изображение - хола и двата кръга
Изображение - пак хола
Изображение - Кухнята и там където отиват тръбите, в ъгъла ще е котлето
Изображение - спалнята, да под леглото също съм навил серпентината, като леглото ще е на крачка и няма да "запуши серпентината"

"EDIT"
Добавям и PDF файл със серпентините които са направени - серпентината в баняте не е точно такава понеже измених пътя на канализацията, но в общи линии е така.
Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=c7569da3e3
Още един въпрос изниква.

Обадих се на най-близкия бетонов център, и ги питах за замазката как стоят нещата, те ми отговориха че пластификатор си слагат, но ако искам фибри трябвало да си ги купя.
Та въпроса е дали да слагам фибри (метални) във замазката, ако е да то какви да са - имало кръгли като една стотинка и пръчици като пирончета.

Дали от това има ефект.
filmatoplo - майстор
Фибри само пвц , церезит май беше марката :?
Че металните не са ли по-топлопроводими (да сигурно корозират).
И ако са ПВЦ да ги слагам има ли смисъл при положение, че ще мъча да се отоплявам с подовото. Т.е. няма ли да изпълняват функция на изолатор тези ПВЦ фибри?
Energyx - специалист
Хм, ти си се загрижил за топлопроводимостта на фибрите, а в същото време мислиш да слагаш ламинат върху замазката с подовото, което е пък с тръби с доста пластмаса. Ако си мераклия, сложи медни тръби и теракот/гранитогрес върху замазката-тогава топлопроводимостта ще е оптимална. Според мен с този бетонен покрив описаната изолация е под долната граница и ще имаш доста топлозагуби. На таван трябва да имаш над 20 см. изолация за нашия климатичен район за добър резултат. Аз бих разчел 8 кВт отопление + поне 4 кВт за бойлер със серпентина-ето ти 12 кВт минимум-един Бош 16 кВт с пелетна горелка /примерно/. Има и по-малки-12 кВт, но не ги внасят.
Energyx написа:
Хм, ти си се загрижил за топлопроводимостта на фибрите, а в същото време мислиш да слагаш ламинат върху замазката с подовото, което е пък с тръби с доста пластмаса. Ако си мераклия, сложи медни тръби и теракот/гранитогрес върху замазката-тогава топлопроводимостта ще е оптимална. Според мен с този бетонен покрив описаната изолация е под долната граница и ще имаш доста топлозагуби. На таван трябва да имаш над 20 см. изолация за нашия климатичен район за добър резултат. Аз бих разчел 8 кВт отопление + поне 4 кВт за бойлер със серпентина-ето ти 12 кВт минимум-един Бош 16 кВт с пелетна горелка /примерно/. Има и по-малки-12 кВт, но не ги внасят.
Благодаря за изказаното мнение и съм съгласен с теб.
Подово с медни е най-доброто, но в момента правя тези 50 квадрата за преходен период докато оправя целия 100 квадратов втори етаж от къщата (имайки в предвид, че всичко правя сам и в свободното време това ще са няколко години... след това да му мислят децата :D:D:D). Идеята за подовото е просто да го изпробвам, а за втория етаж ще е мераклийски с медни тръби и всичките му глезотийки.
За плочките съм категоричен.... никакви плочки - дори в банята исках ламинат, но е прекалено малко да отделя поддушовото пространство от останалото, та там всичко ще е плочки (това си е изцяло мое мнение, та моля да не ме съдите:), друг предпочита мокет, трети килим.... балатум).
Покрива ще ми е най-големия проблем. Грешката ми е че не сложих фибран и от вътрешната страна - има само горе - все пак по сметки съм отчел че е външна преграда.
Бойлера аххх!!!! Бойлера другия проблем. Мислех да разчитам на проточния капацитет от котлето за БГВ. понеже нямам никакво място за бойлер в помещенията. След като наглася етажа се ориентирам към един колектор с 300 литров бойлер + контролер и надявам се кадърно управление от моя страна + необходимата изолация и само ако има такива със серпентини та да грея само сутрин малко вода за къпане с котлето - ама това са неща които подлежат на обмисляне и са на втори план.

Две неща не разбрах все пак.
1. Тия фибри да слагам или няма смисъл - и какви да са
2. За котлето говорим за максимална мощност, аз търся нещо с ниска минимална - но ако приема твоите 8 кВ мощност то Viessmann-а към който съм се ориентирал Vitodens 100W мисля е добър вариант, но моля някой да се изкаже, моля да се изкаже мнение и за Bosch 7000 кондензен или да се дадат алтернативни котли за цена около 2000 лв

Тема "Помощ относно отоплителната ми система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: