Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Иване, котела ми гори само дърва, едно зареждане за 7-8-10 часа. Примерно снощи го запалих в 7 вечерта, в 10 вечерта допълних до горе в дърва, притворих леко клапата към комина, и сутринта имаше останало едно дръвце с жар, температура на водата 55 градуса, температура в цялата къща 24 градуса. Имам трипътен винтил, и голям бойлер, който обира повечето излишък на топлина. Накратко, доволен съм от Бош 2000B, обикновения модел.
lakosste - специалист
[quote="Ivan81"]lakosste на теб колко ти харчи Боша ?

Гледах ги днес и двата . Боша изглежда по добре на външен вид . Има и капак за допълнителна изолация ,но ми се струва , че скарите ще се пристъргват по-добре при Опопа . Също и не видях разход на боша а на Опопа ми направи впечатление че има разход както и зададено време от 10 часа между зарежданията .
Там където гледах Опопа човека каза , че не е толкова добре изолиран защото е предвиден да бъде в обитаемо помещение и да го топли . Също търговеца ми каза , че регулатора на опопа е разположен на по-добро място защото е близо до изходящата вода и регулирал по обективно температурата на водата от котела . И двата имат авариина серпентина против прегряване . Даже там където ходих даваха и клапана който пуска авариината вода като подарък . Разликата си е близо 300 лв в полза на Опопа и не знам кой да избера .[/q



Както казва Калин 72 ,колкото му сложиш ще ги изгори.Въпроса е колко топло искаш да бъде и колко ти е изолирана къщата за да задържа топлината и от следва използването на по-малко гориво.Също така и колко квадрата ще отопляваш.Аз примерно отоплявам къща около 70-80 кв. но и топля две помещения които са отделени от къщата едното е към 20 кв. другото е към 35 кв. но имам големи еденични стъкла на едното помещение (предстои смяна но не им е дошло времето)и от там ми губи топлина.За 24 часа горя около 30кг донбас.Сутрин слагам две канцеларски кошчета въглища върху жарта.Към 13 часа се налага да се сложи още около 1 непълно кошче и това е защото в двете помещения съм с конвектори а като падне водата под 55-60 градуса помпата спира и няма как да се топли -не е като с радиатор ,където помпата не влияе като спира и тръгва-радиатора си остава топъл.Ако трябва да топля само къщата ми мисля,че с около 20 кг ще се справям.
lakosste - специалист
Пропуснах да добавя,че вечерта към 19 часа слагам още едно кошче и към 22 часа оставям клапата на 50 градуса и така до сутринта имам жар и е топло.Това вечерта е само за къщата-крановете към другите помещения са затворени.Ако се ползват и дърва въглищата се намалят.Но много зависи и от качеството на въглищата .
Това е за най-студените дни,при темпераура в къщи нинимум 21-22 градуса и то при изтинал котел ,а обикновенно е 24-25гр.
Това ми каза и този дето продава опопите . То разликите не мисля ,че ще са големи от към разход тъй като начина на горене е един и същ .
Опопа има 3 плюса пред Боша аварийна серпентина , 3 години повече гаранция , и по-ниска цена и 1 минус че няма изолация на капака отгоре .
Май ще се спра на Опопа
то най-хубавото е че ежедневното чистене е с ръчката само на скарите .
kipu67 - напреднал
Не знам на каква възраст сте, но от опит мога да кажа , че ежедневното чистене и ежедневните грижи за пълнене и допълване на котела определено уморяват от един момент нататък.
При мен се получи така че големият син замина да учи и цялата тая грижа остана на мен.
Да кажа че съм с ВИАДРУС У22С 29 kW.
Реших да направя някаква промяна откъм автоматизация и минимизиране на грижите и ръчния труд. След голямо четене и ромене в мрежата реших да заложа на ретортна горелка и преоборудвах моя котел. Горелката се води всегоривна, но аз ще я ползвам на въглища.
пълня бункера веднъж на 3 дена , а чистя веднъж седмично.
вече месец съм с нея и се кефя всеки ден.
Минал съм през разглежване на всякакви варианти, но да си кажа това е като че ли най изгодния вариант. Пелетите са скъпи. Инвестицията за термопомпа - голяма. Всичко друго е компромис с нещо .
jabata - специалист
kipu67 написа:
Не знам на каква възраст сте, но от опит мога да кажа , че ежедневното чистене и ежедневните грижи за пълнене и допълване на котела определено уморяват от един момент нататък.
При мен се получи така че големият син замина да учи и цялата тая грижа остана на мен.
Да кажа че съм с ВИАДРУС У22С 29 kW.
Реших да направя някаква промяна откъм автоматизация и минимизиране на грижите и ръчния труд. След голямо четене и ромене в мрежата реших да заложа на ретортна горелка и преоборудвах моя котел. Горелката се води всегоривна, но аз ще я ползвам на въглища.
пълня бункера веднъж на 3 дена , а чистя веднъж седмично.
вече месец съм с нея и се кефя всеки ден.
Минал съм през разглежване на всякакви варианти, но да си кажа това е като че ли най изгодния вариант. Пелетите са скъпи. Инвестицията за термопомпа - голяма. Всичко друго е компромис с нещо .
Ами то винаги при отопление на твърдо гориво има някаква хамалогия, чистене допълване, наглеждане, и на който не му харесва да не се занимава. Както се казва, ако те е страх от мечки не ходи в гората.
Като цяло хамалогията при въглищата е най-голяма, след това са дървата, и накрая пелетите, но я има. Съответно затова и цената е различна.

Иначе на питането на колегата, кой от двата котела, според мене Bosch-a стига комина да може да го поеме, защото е капризен на комин. Но като цяло е по добрия вариант.
kipu67 - напреднал
jabata написа:
Ами то винаги при отопление на твърдо гориво има някаква хамалогия, чистене допълване, наглеждане, и на който не му харесва да не се занимава. Както се казва, ако те е страх от мечки не ходи в гората.
Като цяло хамалогията при въглищата е най-голяма
Така е , но до тази есен! Поне при мен! Пълна бункера два пъти седмично, чистя един път седмично! Така че ...
Въглищата са в чували по 25 кг, и е лесно да се чисти.
Който не иска да му е лесно , да си хамалува !
Аз моя въпрос съм си го решил !

Тема "Котел на дърва и въглища" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: