Най - вълнуващия въпрос зимно време.
phantom_ - специалист
Колега kipu67,и аз до тая зима бях с Виадрус У22 найстина тоя котел има голямо хамалуване :rolleyes: Но от тая съм съм с Дакон Дор като Боша,ами много съм доволен на около 10-12часа го зареждам с въглища и веднъж на ден честя пепелта,че да не се събира много :supz: плюс това като че ли по малко гори :wink:
perso - напреднал
27 години карахме с котел на котлостроителен завод София - железен! Поради факта, че стареца вече неможе да слиза и да го обслужва го махнах и сложих Бош солид 27 кв., инсталацията е централен щранг разширител и от него тръби, радятори чугунени. Къщата е 200кв/м с дограма и изолация.
Оказва се, че Боша е мързелива работа сипваш и топли, реглажа на термостата е елементарен, проблемът е че ако не го гася и подържам 50 С. в системата, в нас е много топло. Препоръчително по тефтер работи на мин. 60-65 С ???
При горенето на дърва се образува катран и налепи по вътрешните стени на котела което не е проблем - очегъртва се, палиш и :partyman:
С кюмур зареждане на 10-12 часа и това е.
Към котела е сложена циркулационна помпа с външен термодатчик и в байпас клапа "мигалка" при евентуално спиране на тока водата да циркулира гравитационно.
Отоплителен сезон ми излиза 3т. кюмур макс + 3-4 палета дърва.
Относно цена - качество за Боша :supz:
transportna - специалист
Perso, Какво точно си сложил за клапа "мигалка" и на каква цена си го взел?
perso - напреднал
Това е клапа, която е монтирана в хоризонтален участък зад котела, в байпас е помпата, клапата не позволява на помпата да "зацикли", а при спиране на тока, спира помпата а водата минава - избутва клапата и водата циркулира гравитационно.
По този начин дори и да аварира помпата или да спре тока - парното си работи, все пак е стара изпитана схема :supz: без разпределители, електроника, упс и .....
Колкото до цената на Боша - виж по фирмите около 1800 лв +-
ktch_1964 - специалист
На този вид клапа някои хора казват "клапа–жаба",тя няма пружина ,а се затваря от собственната тежест на подвижния
елемент на клапата.
transportna - специалист
Perso, благодаря за разяснението на клапата, но ме интересуваше модел и цена на клапата. :supz:
perso - напреднал
Котела е страхотен, запах го в Понеделник, днес (Петък) досипах и ще оставя да прегори, утре ще го отворя да видя как е с нагар и пр. държах го 50-60 С която е ниска температура за този котел, но "изгорях" от жега в нас е 25С - Ужас!
Времето е топло и явно пак ще го припалвам на дърва вечерно време. За да не се заклинват дървата ги тъпча вертикално в бункера :))
Предстои ми реорганизация на боклуците в помещението и в последствие монтаж на вентилация за изсмукване на газовете от помещението.
Един съученик ме светна да събера много тенекий от сирене :)) преди камиона да сипе кюмура в двора, да подредя тенекийте и да ги вържа с колан, кюмура се сипва и разтила в кутийте, които се подреждат където и както си искаш после сипваш директно тенекия или две в бункера на котела :))
Забележки - мое виждане!
- мисля да сменя шплентовете на шунтиращата клапа с две куки от нрж. тел с цел по бързо сваляне на клапата за доспъп и почистване към комина.
- на реглажния болт на вратичката контра гайка
fbr - майстор
Защо долните вратички на тия Дакони са обгорени. Всички ползвани котли, който виждам на снимки са такива, дали се получава от неправилно ползване, или си е така по замисъл. В Продавалника гледам че се продават на доста сносни цени, и тези които твърдят че са ползвани много малко, вратичките също са обгорени. Аз ли попадам все на такива.
perso - напреднал
След повече от месец употреба на дърва и въглища (палене през ден и пр. за последно една седмица но стоп на въглища), днес дойде ред за по-прецизно почистване на котела.
Резултатът беше в задната камера 15 см. смрадлива течност, и 3-4 см.нещо твърдо и лепкакаво.
Явно ми беше убегнал момента да отварям кръглата клапа на дъното на котела :)) едвам я открих, че беше под гняста.
Кондензът предполагам е от ниския температурен режим в който работи 45-60 С.
Ако някой със същия котел има подобни "проблеми" да сподели, на колко време се почиства и от какво се събира толкова конденз от дървата, въглищата или и от двете? Пределно ми е ясно, че конденз ще има и ще го чистя. С него или без него котела е "пушка", гори яко и в нас е яка жега.

Тема "Котел на дърва и въглища" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: