Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте на всички,
Моля за съвет как да си реша проблема. Живея в къща и основно се топля с климатици, обаче все ме влече към огъня, пък и зимата ако спре тока да имам алтернатива.Преди 3 дни се обзаведох с печка Jotul F 3 TD. За печката ползвам комин 25х25 см.
Страхотна чугунена печка с голям мерак я инсталирах, сложих кюнците Ф 150мм и рязко се втурнах да я запаля. Тук почна проблема - след като наредих вестник с дребни дръвца огънят тръгна супер обаче на отворена врата при свсеки опит да затворя вратата огънат умира. Има горни и долни клапи за въздух които са отворени, но явно не и е достатъчно. Отварям вратата към терасата и що годе горенето се подобрява, но пак е доста слабо. Ако затворя вратата към терасата огънят умира, само тлеене. Явно имам проблем с уплътнението на къщата , което принципно е добре за зимата и климатиците, обаче не е добре за горивния процес на печката. Помещението в което е печката е 120 кубика или 45 кв.м., горивната камера на печката е около 25х25х40см.
Комина е достатъчно голям, на този комин преди 12 години бях закачил камина с водна и въздушна риза 24 киловата и гореше направо диво.
Моля за съвет.
lov - майстор
Комина още ти е студен и няма достатъчно тяга. Кат застудее още повече на вънка всичко ще си дойде на мястото . Щом не връща на вътре и да пуши нямаш проблем.
marian1 - майстор
При следващата проба, притвори горната клапа на камерата - остави само тази под камерата отворена - така трябва малко да се увеличи тягата на комина - не забравяй че всичко зависи и от атмосферното налягане, колко е студен комина и сигурно още куп неща, които сега не ми идват на ум.
Благодаря за отговорите,
вчера наистина атмосферното налягане беше доста ниско.
saraneron - специалист
Ниско =Low =L Имаме добра тяга ,защото въздухът отвън е лек ; Високо= High=H ,Лоша тяга на комина ,тежък въздух ,който се набутва в комина и връща!
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Провери ли дали ти е чист комина?
Може нещо да го блокира - кой знае?
Пробвай със запален вестник на розетката дали има тяга.
Пробвах с запален вестник тегли здраво
inspo - майстор
Това също може да е причина да ти гасне огъня...

Тема "Проблем с печка на дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: