Най - вълнуващия въпрос зимно време.
бат Вальо - специалист
май ще мина на вариант Б. Ще купя малко нафталин и ще запаля комина. Не виждам друго решение за почистване на комина.
Andri01 - майстор
"FLAMINAT" са казва-прахчета ,по 10 в кутийка. За изчистване на комина, горят със синкав пламък. Има ги в магазините "Pikadili"
bigdragon - майстор
бат Вальо написа:
май ще мина на вариант Б. ..... и ще запаля комина. ........
Опасна операция.
Два пъти съм палил комин.

Първият път беше при основен ремонт на постройката на стар ресторант (камината със скарите на дървени въглища) и на двайстата минута пожарната беше пред къщата, а шумът беше като от реактивен двигател...

Вторият път беше (комин на стара селска къща), когато се опитвах да го почистя като тебе. Въпреки мерките които бях взел, след операцията се наложи да пребоядисвам двете стаи през които минава комина.

Мерките се изразяваха в постоянен контрол на притока на въздух и подготвен маркуч за гасене на евентуален пожар.

Не ти препоръчвам такава операция, но все пак... Успех в начинанието
бат Вальо - специалист
А не съм сигурен, че даже ще успея да го запаля. Не виждам да има много сажди по стените н комина. Моя е заидан с бетонни блокчета и в най горната си част е от тухли единички. Измазан е и няма уж откъде да влиза в стаите. Още повече имам и гипсокартон. Въпроса е да не се разтопят изкуствените керемиди с които е направен покрива. :)
бат Вальо - специалист
Вчера натъпках печката със сухи дъски и я разпалих яко. След това сложих 3 пакетчета нафталин.
:axe: Нищо не се случи. :axe:
бат Вальо - специалист
След 2 години все още не съм решил проблема. :axe:

КОмина го запалих миналата година. .... Беше яко ... :)
Изхабих два пожарогаситела през комина. Мхнах буриите, взех един спрей за почистване на спирачки TRW и пръсках през дупката. Комина се запали леко в началото. По едно време взе да дава газ ама аз му запуших дупката да не дърпа много въздух. Къщата приличаше на парахо. Гъст черен дим се стелеше в небето и направи един доста голям облак. После започна да излиза само горещ въздух и искри. Качих се и погледнах внимателно през комина. .... беше като в ада. всичко червено вътре. Пуснах два прахови пожарогаситела отгоре, че си помислих че бетонните блокчета ще гръмнат. Е ... комина оцеля. обаче в момента няма разлика. Пак си пуши. Оня ден монтирах въртяща се топка и се надявам да не ми пуши толкова.
Между другото комина го бях иззидал с 4 коминни тела по 40 см = 1.6 м и нямаше ефект.
После установих че къщата ми издиша яко през покрива. Последната плоча имаше дупка 4 на 2 метракоято не беше изолирана и топлия въздух от вътре, зад гипсокартона, заминава нагоре и после през покрива и ....
Та запуших в неделя тази дупка и засега може и печка да не паля. :)
S7oyangeorgiev - напреднал
Здравейте! Живея в 6 етажна сграда, като аз съм на 3 етаж. Днес реших да поставя въртяща шапка на комина. След като сложих шапката забелязах, че комина вместо да дърпа - духа. Получи се нещо, като обратна тяга :? Някой може ли да помогне от какво се получава това и дали ще се оправи от самосебе си или трябва да се направи нещо :? Благодаря!
krasi92 - майстор
сслед слагане на въртележката верно ли е обърнала посоката. Баси яката въртележка. От самосебеси едва ли ще се оправи да смучи. Трябва да махнеш въртележката сигурно
S7oyangeorgiev - напреднал
Коминочистача, който я монтира ми каза, че температурата в комина в момента е еднаква и при запалване на камината ще стопли комина и ще обърне тягата. Но не знам до колко това е така и дали е нормално да има такава обратна тяга при положение, че уж шапката няма как да се върти в обратна посока а само в посока на всмукване!
fbr - майстор
Когато температурата на стените на комина са с по-ниска температура от температурата на външния въздух, се образува т.нар. "обратна тяга". Въздуха който навлиза в комина изстива от стените на комина и слиза надолу, а на неговото място влиза друг от околната среда.Когато температурата на външната среда спадне под температурата на комина, посоката се обръща, тъй като температурата на въздуха, който влиза в комина отдолу е с по-висока температура от температурата на стените на комина, и се издига нагоре. За да обърнеш "тягата" в такива преходни сезони е нужно да вкараш горещ въздух в комина. Аз примерно го правя, като предварително подгрявам кюнците с пистолета за горещ въздух и така паля котела.

Тема "Проблем с тягата на комин." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: