Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Caxo - специалист
Здравейте, отоплявам едната стая с печка на дърва, но ми се иска да подържам и някаква прилична температура в съседната стая. Върти ми се в главата идеята с един вентилатор да изсмуквам въздух от отопляемата стая, да го "завъртам" около комина в подпокривното пространство и да го вкарвам в съседната стая. Така предполагам ще увелича малко КПД-то. Въпросът е някой виждал ли е нещо подобно, схеми, дори и рисунки... ? Всякакви идеи и съвети ще ми бъдат от полза :)
ivanovbg - майстор
Много можеш да увеличиш КПД-то с един рекуператор. Ама колко бързо ще се задръства :? , не знам.

Друг вариант е да пробиеш два отвора горе и долу на общата стена. Така въздуха ще се върти и ще топли другата стая. Особено ако ще е зад печката.

Трети вариант е с по дълги кюнци да се завъртат в другата стая, но не знам как си с тягата.

:partyman:
Caxo - специалист
Разположението на мебелите не позволява интервенции по стената, както и местене на печка или кюнци. Натова се спрях на този вариант понеже ще "работя" само по тавана и в подпокривното пространство. Няма да губя полезна площ :) Идеята е нещо като рекуператор, но не толкова на гъсто...или нещо като лира, като тия готовите, но с дължина около 1метър и затворена, така че покрай нея да минава въздуха за стаята. Някой може ли да ми каже теоретично каква мощност може да се извлече по този начин от комина ?
ivanovbg - майстор
Еми качи се на тавана и пипни колко е топъл комина. Сам ще си направиш извода. А изстине ли комина много и печката ще почне да ти пуши.
По добре сложи една малка водна риза на печката, или направо си купи друга и по стандартния начин...

:partyman:
iavor - специалист
Едно време бях преправил една печка "Прити" за да отоплявам съседната стая с топъл въздух.Горе-долу начина беше като на снимката, доколкото имам спомен. Ел.моторите бяха два и се пускаха в зависимост от желаната температура.

Прикачен файл

IMGP1458.jpg

Тема "Комин с въздушна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: