Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Следя с интерес форума и използвам информацията от него, но в случая ми се налага да задам въпрос, който е свързан конкретно с моята инсталация за парно, отговор на който не мога да намеря сам.

Накратко инсталацията ми за парно беше правена от мой познат без предварително проучване от моя страна на доверие. Котелът е Виадрус U22 Basic - 23 Kw, като горя въглища (Донбаски - или каквито продават под това име) и се стремя да поддържам 80 градуса температура на изходящата вода. Радиаторите са алуминиеви общо 50 глидера по ~200W + една лира в банята, тоест общо около 10 Kw. Използваемата площ в етажа, който отополявам е около 60 кв. м., което е твърде малко за мощността, която имам от котела и радиаторите. Системата е затворена с мембранен разширителен съд.

Резултатът от това голямо преоразмеряване е, че котелът работи почти на притворени клапи (вероятно с много ниско КПД) и поддържа 80 градуса, но въпреки това заради лошото изгаряне образува много сажди по кюнеца и горивната камера. Отделно тези 10Kw мощност на радиаторите правят живеенето невъзможно, защото при 80 градуса на водата температурата на въздуха отива над 25-26 градуса в нормални дни, а в по-топли и повече.

Очевидно е, че има допуснати доста грешки, които така или иначе няма как да бъдат поправени без подмяна на котел, радиатори и тн.

Тази година си купих комбиниран бойлер на Елдоминвест 150л, който искам да присъединя към парното и да използвам като малък буфер, за да разтоваря малко системата и да сваля температурата на водата, която отива към радиаторите като запазя 80 градуса на изхода на котела.

Нарисувал съм две схеми, които в никакъв случай не претендирам, че са правилни(но така или иначе трябва да предоставя някаква информация), като освен връзването на бойлера към системата, те описват и другите елементи от нея.

Котелът има изход 1 1/4", към който имам вързана черна тръба около 60-80 см 1", след което има преход към 20мм ППР до колектора и от там ППР 16мм до радиаторите.
Въпросът ми е на коя точно тръба трябва да направя разклонението за топлата вода на бойлера и в топлата или студената вода трябва да вържа студената вода(изхода) на бойлер.
Това което целя е да имам относително продължително време на буфериране на енергията в бойлера - тоест не държа да се затопля напълно за 2 часа, а по-скоро за 4 дори 5 например(говоря примерно), като през това време радиаторите да не работят на пълна мощност(тоест делта Т под 60 градуса) и в стаите да е по-нормално.

Знам, че най-оптималният вариант е монтирането на буферен съд, но към момента физически нямам къде да го сложа и него, затова търся оптимален вариант в положението в което съм.

Приложените схеми - 01 и 02 илюстрират това, което имам като идея. За мен схема 01 е по-приемливата, защото при схема 02 след затопляне на бойлера водата ще циркулира през него без да отдава енергия и съществува реален риск да прегрея системата, която така или иначе работи на ръба.

Ще се радвам, ако получа съвет как постъпя.
Благодаря предварително!

Прикачен файл

scheme02.png

Прикачен файл

scheme01.png
filmatoplo - майстор
:? Каква е идеята на трипътния вентил , така свързан нищо не ми говори :wink: .
Идеята е когато температурата в системата започне да пада под 60 градуса например да затвори кръга през бойлера. Термоглавата би трябвало да отваря кръга през бойлера в зависимост от температурата на която е нагласена. Рових из интернет и виждам, че се предлагат такива неща точно с такава цел. Де факто бойлерът ми няма да се охлади когато котелът започне да изгасва и няма да е нужно на ръка да затварям кръга.

По принцип системата има контактен термостат, който управлява помпата, но мисля че с такъв термостатичен вентил е по-добре.

Не претендирам изобщо, че тази схема е вярна, защото в тази сфера съм лаик относно теорията. Затова се допитвам с надеждата да получа съвет.
filmatoplo - майстор
:) Готов си -реализирах схемата , над нагласената температура от термоглавата ще имаш циркулация през серпентината , под настроената -няма да имаш :wink: , а междувременно ще имаш малък кръг на котела :wink: жалко обаче че не мога да ти нарисувам схемата :? .
Здравейте!
Стара тема вадя, но мисля , че е подходяща за питането ми .


Ситуацията:
Прикачен файл:
схема.JPG

Локално парно на твърдо гориво. Подготвям системата за буфер – без серпентина ( събирам $$$ ).
Системата в момента е с една помпа ( 10 ). Помпа (9) ще се закупи с буфера.
Котелът не работи постоянно, т.е. при всяко зареждане е студен.


Идеята:

Искам в близките дни да сложа бойлер – 100 литра ( 11 от схемата ) на котелния кръг.

Питането:
Правилно ли е да вържа бойлер (11) към точките „А „( входяща за серпентината ) и „Б” ( изходяща за серпентината ) като контролирам същата да се захранва при отворен двупътен вентил – NC (8) комбиниран с термоглава с изнесен сензор в точка „Г” .

и допълнителен въпрос:
След като се сдобия с буфер и втора помпа трябва ли да преправям връзката на бойлера към системата.Държа да е с приоритет пред радиаторите.
ср ное 28, 2018 4:18 pmшепнещ написа:
Здравейте!
...
Питането:
Правилно ли е да вържа бойлер (11) към точките „А „( входяща за серпентината ) и „Б” ( изходяща за серпентината ) като контролирам същата да се захранва при отворен двупътен вентил – NC (8) комбиниран с термоглава с изнесен сензор в точка „Г” .

и допълнителен въпрос:
...трябва ли да преправям връзката на бойлера към системата.Държа да е с приоритет пред радиаторите.
Бойлера на 1 и на 4.
Толкос без оптиката видях.
По втория въпрос, не се притеснявай!
LazarGanev - "Велик майстор"
Точно на А и Б е правилното място, ако искаш бойлера да е с приоритет, и аз тъй ги връзвам в повечето случаи. Този двупътен NC вентил е абсолютно излишен, ако ти се дават пари, може да сложиш NО с изнесен сензор в бойлера, за да затвори при достигане на температурата и да спре да байпасира радиаторите (после буфера)
Благодаря, Трифон П.Трифонов !

Значи свързвам на изводите на бъдещият буфер. И като си го закупя и закача и него там - схемата става "схема с два буфера", точно както в тази тема viewtopic.php?p=883859#p883859 . Просто бойлера се заместа единия буфер.


Допълнено: ( че чак сега видях отг на Лазар ).

Аха . Мислех, че с NC няма да шашкам котела отрано с ниска температура от бойлера.

Тема "Въпрос относно схема на инсталация котел + бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: