• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Генчев - напреднал
Здравейте съфорумци,имам следното питане,искам да изградя слънчев колектор за /топла вода/ с който да затоплям бойлер 100л.но сега започва голямото чудене, като гледам на пазара има доста модели и незная на кой вариант да се спра,за сега се спрях на тозиhttp://www.trifar.bg/bg/%D0%9F%D0%BB%D0%BE%D1% ... umb_57.jpg китайско производство но е правено по патент на Бош,поне така казаха от фирмата която ги предлага.
unicata - специалист
колега има цяла тема за панелите.
Зависи дали ще греят целогодишно или само за през лятото, зависи и какъв ти е бюджета.
Ако е само за през лятото вземи плоски, защото до колкото разбрах през зимата им пада доста КПД-то, ако е за целогодишно ползване и имаш възможност си вземи вакуумно-тръбни, те през зимата се представяли по-добре.
Energyx - специалист
Вземай смело два турски алуминиеви или медни http://www.erato.bg/otoplenie/bg/produc ... icle_id=58 и не се притеснявай. Селективни, вакуумни - не са толкова по-добри, колкото по-скъпи. Търговците печелят от реклама и наивност. Гледам в един магазин -стойката за панел почти колкото панела. :lol:
Най-важно е панела да е на място, където е почистваем и обслужваем, щото и най-съвършения вакуумник на покрива, като го затрупат саждите и снега през зимата, а прахът през лятото, му изчезват предимствата. Плоските алуминиеви си работят нормално и през зимата, ако инсталацията е с пропиленгликол. С два такива съм от 5 г. - никакви проблеми, 240 лв. беше цената тогава на бройка.
lov - майстор
Ето ти една темичка за размисъл. viewtopic.php?f=10&t=42737 С моята система няма да те занимавам по обясними причини. Пропусни само останалата част от инсталацията с котлето. Дали го има или няма добива не зависи от него. До на пролет имаш достатъчно време да си помислиш кое как и какво.
Генчев - напреднал
Energyx,благодаря за инфото точно това мисля дали да са турски по 217лв.барабар с помпата или някакви селективни,но гледам доста колеги има с въпросните евтини панелни колектори та май натам отиват нещата.А към колегата lov не е нужно да ме запознаваш с твоята система защото съм прочел доста внимателно какво си направил и мисля да следвам стъпките ти,и един въпрос преливния съд мисля да го направя от медна тръба Ф76 дълга 33см./толкоз ми остана/дали ще стане или да търся друг варянт,благодаря.
Evgeniy - майстор
Ако ще се използват от април до ноември алуминиевите неселективни е добре с такива.
Иначе зимата нямат проблем сьс замръзване, а с топлене...
lov - майстор
Evgeniy написа:
Ако ще се използват от април до ноември алуминиевите неселективни е добре с такива.
Иначе зимата нямат проблем сьс замръзване, а с топлене...
А бе има ли слънце греят си най добре. А пък има ли система за допогряване колкото толкова все далавера.
Генчев написа:
.....,и мисля да следвам стъпките ти,и един въпрос преливния съд мисля да го направя от медна тръба Ф76 дълга 33см./толкоз ми остана/дали ще стане или да търся друг варянт,благодаря.
Признавам си без бой :lol: Не знам щото моят го правих от каквото ми беше под ръка и предишните ми разширителни съдове хващаха около 3 литра. А най в началото когато се захванах със самоделките ползвах едно пластмасово разширително съдче от жигула. А то беше някъде около 2 литра и пак вършеше работа нищо че обема на панела ми беше колкото 2 от тези че и повече.
Та в крайна сметка що да не стане. Тука има толкова теоретици нека кажат колко трябва да е минималния обем. Аз не съм по сметките и карам на око. :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
РС трябва да събира поне съдържанието на панелите, ако системата е с пропиленгликол (което е силно препоъчително), или съдържанието на панелите + тръбите, за които има опасност да замръзнат, ако системата е с вода. И още веднъж да подчертая, че е препоръчително системата да е с нискозамръзваща течност!
Energyx - специалист
8 л разширителен съд от фабричните за два алуминиеви панела ще ти свърши работа за отворена система с помпа. 35 % пропиленгликол. Моята система е такава, но с два бойлера-първият "лови" всичко от слънцето, вторият доподгрява на ток нощна тарифа, може и от локално отопление .
Зимно време постъпващата вода от водопровода при нас е 8 градуса, всичко което се повдигне нагоре е печалба.
lov - майстор
В една от другите теми писах какво си мислех че се получава когато спре тока с тоя преливен клапан. Тогава разсъждавах само теоретично но в последствие си направих експеримент като спрях помпата нарочно. Но после ме домързя да пиша. Панелите си завряха и газовите мехури почнаха да избутват течността в разширителя но поради разликите в нивата системата си почна да превърта течноста сама. Оставих я някъде около половин час и реших да не издевателствам повече с прегряването на антифриза. Така че не е нужно да се търси чак толкова голям обем на разширителния съд за да събере обема на двата панела. По точно трябва му обем който да компенсира само в приемливи граници температурното разширение на топлоносителя.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: