Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boilermania99 - помощник
Здравейте! Първо, да благодаря на всички, в ей-тая тема: http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 10&t=19077
и най-вече на AntonBM, за ценните съвети и подробното обяснение, как се настройват началното налягане на пълначката и разширителния съд.
Свърши ми добра работа тази есен, трябваше да си ревизирам и настроя вече направена система за отопление (тези дето трябваше да я настроят все нямаха време).

Второ, независимо че вече всичко работи, имам някои въпроси (за в бъдеще, при евентуални промени):
1. Има ли "добри" и "лоши" групи за допълване (т.е пълначки). В момента съм с една за ~35 лв, на нея едно че няма означение, при завъртане на винта, на какво налягане се настройва, но не видях даже означение, като въртиш примерно по часовниковата стрелка, дали се вдига или сваля това налягане. И понеже тя действа мнооого бавно (завърташ на един оборот и чакаш няколко часа, докато разбереш какво налягане се е установило), та настройката на налягането си беше направо трилър, продължил дни ;)
Въпросът ми е, нормално ли е толкова дълго време да се установява налягането, и има ли смисъл, някой ден когато така или иначе се наложи ремонт по инсталацията, да я сменя с нещо, което работи малко по- пъргаво. Или просто всички са такива?

2. Има ли смисъл, преди пълначката да се сложи филтър за водата? Доколкото разбрах, май няма такава практика, от една страна, от друга - пък такива филтри се предлагат на пазара. А като няма филтър, е трудно да разбереш, дали входът и вече не се е позадръстил, след последното спиране на водата (нали всички знаем, каква изглежда водата след ремонти на ВиК, и примерно никога не знаеш дали нещо не е застанало точно на седлото на клапана, който затваря).

3. За разширителния съд - навсякъде пише, че налягането му (началното, на въздуха/азота) трябва да се мери когато той не е присъединен, т.е. когато отсреща няма водно налягане. Добре, ама нали поне веднъж в годината, наесен, преди пускане, трябва да си провериш системата и да огледаш това налягане? И какво, да сваляш съда ли? Или така:
- настройваш РС и мериш въздуха да е с 0.1-0,2 бара *над* налягането във водната част (това в студено състояние)? Ако налягането на въздуха е малко *над* налягането на водата в системата, би трябвало това да е правилното налягане?
- или друг вариант: в България не се препоръчва да има запорна арматура между РС и системата, обаче, из европите има например ей-такива вентили: http://magazintepla.su/MAG-ventil-dlya- ... 4061t.html
Завърташ вентила и той отсича РС от системата и едновременно сваля водното налягане в РС. Ключето за завъртане се пъха някъде навърте, така че не може *случайно* да бъде завъртяно. Има ли смисъл да се търси такъв вентил?


Предварително благодаря за мненията :)

Тема "въпроси за разширителен съд и автоматична допълваща група" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: