Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boss4eto - помощник
Затворена система за камина не е препоръчително. Говорил съм със представител на Прити. Те изпробват камините на 2.5 бара налягане но съветват за отворен тип система. Преработвал съм котел със затворена система на камина и в интерес на истината работи но е малко рисковано. Помпата която си взел е доста калпава. Последните две които монтирах се скапаха. Ако имаш възможност смени я.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не разбирам защо свързвате отворена система с ниско налягане и затворена система с високо налягане :? ? Затворената система може да е на 0.5 бара, а налягането в отворената зависи от етажността - може да е и 2 бара :wink:. За мене отворената система си е отживелица
шоп - майстор
За мен пък отворената система не е отживелица. По - евтино е, по надежно. Един литър отработено масло долят в разширителният съд и проблема с изпарението и корозията са решени.

Другото важно нещо е обема на РС да е сметнат и презастрахован. При мен системата е 600 литра и РС е 110 литра. РС е добре изолиран въпреки, че се намира в подпокривното пространство на мансардата, която е обитаема. Вече 35 години системата се е доказала.

Кога една гумена мембрана и тенекия ще изкарат 35 год БЕЗ никаква подръжка?
LazarGanev - "Велик майстор"
шоп написа:
По - евтино е, по надежно. Един литър отработено масло долят в разширителният съд и проблема с изпарението и корозията са решени.
Аз бих казал по-скъпо и по-ненадежДно, с много повече грижи! Масло в отоплителната инсталация?!? Не коментирам.
Последна промяна от LazarGanev на нед ное 16, 2014 10:42 am, променено общо 1 път.
Christo - майстор
Може и да бъркам, но автоматичната пълначка ми се вижда леко безсмислена джаджа. Хвърлям едно око на манометъра до крана за пълнене и ако има проблем, ще допълня. Ако системата е добре, не би трябвало това да се случва. Един кран е сто пъти по-надежден от пълначката, пък и е по-евтин. Миналата зима ходих до един колега, който се оплакваше от голям разход на пелети. Настроили му системата на две атмосфери. Разширителят сметнат икономично, като загрее системата, налягането се вдига, водата изтича през предпазния клапан в канала, като изстине системата пълначката "долива" вода и т.н. Колегата топлил градската канализация.
minca - специалист
Christo написа:
Може и да бъркам, но автоматичната пълначка ми се вижда леко безсмислена джаджа. Хвърлям едно око на манометъра до крана за пълнене и ако има проблем, ще допълня. Ако системата е добре, не би трябвало това да се случва. Един кран е сто пъти по-надежден от пълначката, пък и е по-евтин. Миналата зима ходих до един колега, който се оплакваше от голям разход на пелети. Настроили му системата на две атмосфери. Разширителят сметнат икономично, като загрее системата, налягането се вдига, водата изтича през предпазния клапан в канала, като изстине системата пълначката "долива" вода и т.н. Колегата топлил градската канализация.
+1
шоп - майстор
Един водосъдържател от бойлер 80 или 120 литра втора употреба струва 10 - 20 лв. Ватата и найлона за изолирането му са смешни пари. Няма движещи се части и няма какво да му се повреди.

Наливането на 0,5 - 1 литър отработено двигателно масло в разширителният съд прави филм върху водното огледало. Много малко хора го знаят този трик, но така няма изпарение на водата и кислорода от атмосферата не навлиза в системата за да предизвика корозия. Сега като се замисля от 2-3 сезона не съм допълвал системата ми. Руснаците масово практикуват този способ.

Аз споделям личен опит, пък всеки си прави сметка, как и за какво да харчи парите.
koveslav - майстор
А защо при отворената се плашите толкова от загубите.Моята система с камина е отворена и се долива веднъж,рядко 2 пъти годишно.Поема 7-8л вода до старото си ниво.За седем години примерно 70л,нека да са 100.Толкова ли много котлен камък ще се отложи от това?През бойлера преминава много по-голямо количество ежедневно и е на същата възраст....
veselin74 - напреднал
Вече около два месеца системата функционира. Напълних системата с пропилен-гликол преди студовете. Надявам се, като отида следващия път на вилата да няма спукани радиатори или тръби. Иначе на коледните празиници си бях на вилата и температурата във всички помещения става страхотна, но явно ще трябва да сменям дограмата в една от стайте , защото е достатъчно стара.
veselin74 - напреднал
Продължава да функционира. Тези дни си бях на вилата и се радвам, че нямам спукани радиатори и тръби.

Тема "Започнах парното на вилата заедно с неволята.!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: