Най - вълнуващия въпрос зимно време.
veselin74 - напреднал
Здравейте, след като търсих майстори из нашия район за изграждане на парно се оказа, че неволята стана моя най добър помощник в това начинание. След като получих почти като подарък камина Прити 21Kw, започна моето приключение, естествено започнах да правя снимки.
И така започнах със събиране на фитингите. Колена, тетки, автоматична допълваща група, комбиниран предпазител по температура, план за поставяне и т.н. Само да си призная , че повечето фитинги ги слагах и махах многократно, докато не се уверих че са добре затегнати.
Прикачен файл:
IMG_20141004_135330.jpg Колена, тетки, автоматична допълваща група, комбиниран предпазител по температура и налягане, термометър, манометър и т.н
естествене на къде без помпа, която е в кутията на по-долната снимка.
Прикачен файл:
IMG_20141004_141553.jpg тук се вижда кутията с помпата
Обърнах камината и започнах да нареждам фитингите едно по едно.
Прикачен файл:
IMG_20141004_135303.jpg Започна се.
Прикачен файл:
IMG_20141004_141618.jpg бавно и полека.
на изхода за топлата вода сложих , комбиниран предпазител по температура и налягане, термоментър и автоматичен обезвъздушител. На студената вода сложих помпата, спирателен кран, кран за източване на системата.
Прикачен файл:
IMG_20141005_095507.jpg
veselin74 - напреднал
продължих нещата на следващата седмица , защото докато се чудя и мая дали всичко правя коректно времето си минава.
поне сложих филтъра и тетката за автоматичната допълваща група.
Прикачен файл:
IMG_20141005_133447.jpg
Освен това трябваше да измисля с какви тръби ще правя парното. След дълги размишления реших, че ще справя много по-лесно с полипропиленови тръби със стъклофибърни нишки. Освен това фитингите за тях са много по евтини. Тръбите не бяха много евтини, защото реших да сложа 1" тръби от камината до горния етаж и от там да разклоня с ф25 за магистрала до радиаторите, откъдето с тетка или коляно редуцирах до ф20.
Тук съжалявам че не направих много снимки как ги лепих , но съм сигурен, че ще се ориентирате какво съм направил натам.
Прикачен файл:
IMG_20141012_145500.jpg
тук както можете да забележите отново се наложи да сменя посоката на наредбана на студената вода , защото в последния момент се наложи да сменя мястото за извеждане на трабите към горния етаж.
Прикачен файл:
IMG_20141012_145518.jpg тръбите се наложи да ги изведа нагоре до втория етаж от дясно на камината.
тук вече съм снимал след като вече бях сложил радиатора в стаята на детето.
Прикачен файл:
IMG_20141012_145430.jpg
направи малко дупки по стените за да мина в друтаите стаи и от тук се запътих към нашата стая.
Прикачен файл:
IMG_20141012_145400.jpg тук малко кофти ги поставих нещата но като за първи път съм доволен от себе си.
Тук вече спрях и реших да продължа другата седмица, защото трябваше да си тръгваме по-рано.
veselin74 - напреднал
бях стигнал до нашата стая и трябваше да премина от нея в коридора, като междувременно имах цяла седмица да мисля къде да сложа разширителния съд, даже по този върпрос повдигнах цял пост във форума http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=48170. След като възонових работата си мислих че ще приключа бързо с лепенето на тръбите , но много се бях излъгал. Окозо си че при лепенето трябва така да планирам лепенето на тръбите , че да е удобно да поставям лепачката и да имам възможност да махам и слепвам. Оказа се , че за да приключа нашата стая трябваше да направя по-голямата част от тръбите в коридора.
Прикачен файл:
IMG_20141018_180725.jpg радиатора в коридора и тръбите , които трябваше да вържа беше основното занимание което имах да свържа.
в долната лява част на радиатора е отвора от където излизат тръбите , но се оказа че трябваше да направя почти всичко в коридора за да мога да ги залепя от другата страна на стената. Освен всичко това трябваше да планирам и къде да поставя разширителния съд.
Прикачен файл:
IMG_20141018_180717.jpg
Прикачен файл:
IMG_20141018_180751.jpg
въпреки неволите поставих навсякъде тръбите и радиаторите.
Прикачен файл:
IMG_20141018_180742.jpg най накрая приключих с нашата стая.
и без проблеми от коридора влезнах в другата стая.
Прикачен файл:
IMG_20141018_180802.jpg това беше финалния радиатор.
след като приключих с полагането на тръбите във всички стаи остана да се върна на първия етаж и да измисля начин как да докарам водата в камината и как ще източвам водата в екстремни ситуации. Но това ще постна следващият път когато си отида на село. За сега толкова от мен.
koveslav - майстор
Много добре се справяш,колега! Поздравления!На първата снимка видях помпата вертикално,но после се вижда,че е ориентирана правилно в окончателния вариант. При това и разположение обаче нямаш достъп до винта за обезвъздушаване и раздвижване на помпата.След сезон-два есенно време може и да не тръгва без без раздвижване на ротора. Но най-важния въпрос-сигурно ли е,че ризата на тази камина е предвидена за затворена система и съответното по-голямо работно налягане? Извинявай,ако някъде вече си го обсъждал,а аз съм го пропуснал,но е много важен момент.
veselin74 - напреднал
Здравей koveslav, изобщо не съм сигурен дали ризата е предвидена за работно налягане от 1,5 бара, но все си мислех, че едва ли Прити ще направят камина 140 кг от тънка ламарина, която на всичкото отгоре да не издържи на мах 3 бара налягане и както вече писах 21 kw. Все пак ще звънна един телефон на фирмата за мое успокоение. Между другото помпата съм я свалил и я взех с мене заедно с термостата, които смятам да ги вържа в къщи и когато отида на село направо да ги сложа инсталирани. За сега съм в процес на търсене на подходящ UPS. Освен всичко друго, благодарение на теб, сега разбрах за какво е този голям винт в средата на помпата. Мислех, че е част от кострукцията, която само стои там, но явно била за принудително раздвижване на помпата.
bulhomes2 - майстор
Не вярвам притито да издържи на 3 бара при 60-80°С. Ламарината и е 3 мм. Мисля, че повечето ламаринени камини и камери са отворени системи. Сигурен съм, че някой във форума разправяше, че е виждал "надуто" прити от затворена система. veselin74 (адаш си ми и почти набор) и аз имам ламаринена горивна камера и на нея и производителя си и е посочил да се направи нейна си отворена система, която с топлообменник да топли основната отоплителна инсталация, която вече може и да е затворена - viewtopic.php?f=10&t=31231&p=318080#p318080
koveslav - майстор
bulhomes2 написа:
Не вярвам притито да издържи на 3 бара при 60-80°С. Ламарината и е 3 мм. Мисля, че повечето ламаринени камини и камери са отворени системи. Сигурен съм, че някой във форума разправяше, че е виждал "надуто" прити от затворена система. veselin74 (адаш си ми и почти набор) и аз имам ламаринена горивна камера и на нея и производителя си и е посочил да се направи нейна си отворена система, която с топлообменник да топли основната отоплителна инсталация, която вече може и да е затворена - viewtopic.php?f=10&t=31231&p=318080#p318080
Определено са усилени ризите в сравнение със старите модели.Споменават 1.5 бара за малките модели ризи и имат принципни схеми за връзването им към затворени системи,но най-добре е да си ги пита тях за конкретния модел.Когато взимах моята камера на Прити на времето,в характериските и се споменаваше макс 1,2 а нормално работно 0.8-0.9,по спомени говоря.Скоро на колегата ми правихме парно с модел като моя,оказа се че ризата при същата дебелина,вече е е оребрена и спъната отвътре и съответно препоръчителното работно налягане е повишено.
koveslav - майстор
Колега,автор на темата-любопитен съм докъде стигна? Хайде,че студа дойде!
saraneron - специалист
Oще в началото се усъмних,щом има женско покрай майстора няма да е на добре!
Energyx - специалист
И като е вила /не се обитава постоянно/, какво правим да не замръзва зимата ? Щото при така изпълнена инсталация, няма начин да се източва лесно всичката вода. И така всеки път ?
Дограмите-стари дървени, изолация няма. С голяма вероятност след някой друг месец ще има тема "Помощ, замръзна ми системата и радиатора под прозореца се спука" :lol:

Тема "Започнах парното на вилата заедно с неволята.!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: