• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
estorm - специалист
Кое е най доброто решение в случая? Две стай една под друга. В долната ще е камината в горната радиатора. Долу имаме височина 1,9м горе 2,5м размери по 12м2 всяка. С изолация и хубава дограма. Да не се ползва мотор в циркулацията. Каква камина да се търси. Трябва да гори и дърва и въглища. Долу няма да е проблем ако камината излъчва по голяма топлина за размера на стаята. Има салон и може да се оставя вратата отворена.
bigdragon - майстор
Моето мнение по твоят казус:
При такава елементарна система е добре да се избяга
от междинният флуид - течността.

Флуида води след себе си един куп допълнителни предпазни и
спомагателни устройства.

Предлагам ти за твоят случай, да вземеш една малка камина с
въздушна риза и с една клапа и въздуховод, да отопляваш
и горното помещение. Даже има и клапи с термостат.

Системите с течност са предназначени за отопляване
на голям брой помещения от един топлинен източник.
estorm - специалист
Благодаря за идеята - мисля, че е хубав вариант. Не съм запознат с въздушните ризи ще разгледам какви са особеностите при изпълнението. Нямам проблем с дупката за въздуховода. А дали ще има ефект следното / просто ми е интересно/ тъй като комина продължава през горната стая аз мога кюнеца да го пусна право нагоре над печката през тавана и да го включа в димоотвода на горната стая. Реално ще имам в нея едни 2м. кюнци.
Сори за лошото чертане.

Прикачен файл

печка.png
печка.png (7.26 KиБ) Видяна 1756 пъти
zlatko64 - специалист
Може, не е проблем, зависи колко ще се охлажда кюнеца в горната стая. Можеш да сложиш един или няколко от димните радиатори.
Andri01 - майстор
Аз се отоплявам вече над 10г. с нещо подобно. Димохода минава през спалнята /горната стая/ и продължава до покрива. горе,около него има изградена "кутия" от гипсокартон с два отвора. В горния отвор имам нагнетяващ вентилатор с термостат.Недостатък,спрямо радиатора-няма акумулиране на топлина,при спиране на камината долу.Но пък спалнята е достатъчно затоплена вече!
estorm - специалист
'Димохода е затворен в кутия' - добре е относно визията и практичноста. А как го разглобяваш за да чистиш тръбите? Между другото нямам напредък с камините със въздушна риза. Намирам разни камери дето искат кутия или пък са големи за целта. На други пък цената е като за 2 Дайкина. Някой да знае малки камини за дърва и въглища за 4-5 стотака с готов въздушен кожух? Ако не намеря нямам друга опция освен да пробвам с тръбите. Мисля, че с изолацията и дограмата ще стане.
Andri01 - майстор
При мене димохода представлява цяла,гъвкава неръждаема тръба 200мм. почти права и е от камината на 1-я етаж до покрива-към 6.2м. Чистене -от към комина. Но при тебе не е проблем да направиш предната стена сваляема-за вадене на тръбите.
estorm - специалист
Взе да ми харесва идеята и почвам да мисля по въпроса. Каква е тази гъвкава неръждаема тръба? Нещо като тия за аспиратор ли? Защото би ми решила нещата чудесно. Ще я пусна от печката до дупката в стената горе т.е ще си направи съответните 2 колена. И няма да ми пуши горе поради липсата на снадки. Вярно кутията може да е със сваляем преден панел. Тази кутия по добър топлообмен ли осигурява отколкото да стои тръбата открита?
MamaMy - майстор
Така се топлих две зими. Долу набримча камината, а горе кюнеца минава през един руски водосъдържател от 100л бойлер за отворена система. Ламарината му е много тънка и по този начин увеличавам контактната площ с въздуха. Докато работеше системата, не беше лоша. Затопляше спалнята, но за големите студове искаше допълнително загряване. След като изгоря за пореден път ламарината на камината я бракувах и я замених с печка чудо. За моя голяма изненада установих, че разхода на дърва падна на половина, а топлината отделяна в спалнята изчезна съвсем. Оказа се, че такова отопление става само с уреди с голяма загуба на топлина в комина. Икономичната печка няма такива и реално не отоплява горното помещение. Проблема го реших с втора печка чудо и за спалнята. Паля я час преди да легна и тя гори до сутринта. Температурата е доста по-комфортна така и в двете помещения. Преди камината беше много преоразмерена за кухнята. Сега пък имам и гьоз за готвене. Голяма вкусотия е като сложиш да къкри лещата цял ден. :-D
saraneron - специалист
Кутията има друга основна цел а именно в нея се създава движение в противоток на въздуха от стаята с този от тръбата с пушека,затова ,Андро е сложил вентилатор горе на кутията и вкарва там ,,студеният,,въздух а от долния отвор до пода излиза вече загрятиявъздух където ще те топли.Ако нямаш вентилатор , пак ще има естествена циркулация но тогава топлият въздух ще излиза горе до тавана ,което пак ще върши работа но не така както с вентилатора .Предполагам ,че в този случай кутията не е за предпочитане пред два последователно включени въздушни радиатора.И както казва,,,Мамка му,,в горния пост , ако печката долу е доре проектирана то в кюнците не остава излишна топлина която да се ползва ,дори тогава може да потекат разни гадости от конденз поради допълнителното преохлаждане в комина.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос камина за 1 радиатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: