• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо - майстор
Повече от 5-6 часа никога не съм изкарвал, бил съм на руско котле, сега съм на SIME 25 Кв

На въглища в момента го докарва до към 10 часа, доволно, ама е ебаси хамалогията и искам да я избегна.
А пък дървата или са много скъпи или е още по голяма хамалогия.

А 20 кубика дърва сам няма как да внса, нарежа и нацепя.
plamen_peev - специалист
Колега Bigdragon, отново казвам че сравненията по абсолютна стойност на горивата са неправилни.
Естествено че 30 м3 дърва не са колкото 7 т пелети (м/у другото миналата зима ми останаха1.8 тона).
Това е ако смятаме сухи дърва и т.н. Както казах то в общия случай е невалидно, щото я дървата са мокри, я въглищата некачествени и т.н. При мен например за да съхнат дървата 2 години трябваше да намеря място за 60 м3 дърва (2 годишна консумация) Е, разбира се в последствие не бих имал нужда от толкова място щото със сухите дърва няма да е 30 кубика на сезон. Аз споделих колко харча сега и колко преди. Колегата Digitalpr споделя подобно съотношение. Не знам защо не приемаш нашия опит, а държиш на своето след като не си пробвал ИЗОБЩО пелети. С голяма доза точност мога да кажа, че след като гориш по 10 м3 дърва, то пелети няма да са повече от 2-3 тона. Аз от 30 м3 (мокри на 2-3 месеца само) дърва съм на 5-6 тона пелети. Винаги вземам повече да не търся февруари по 500лв тона.
Оставете тези калкулации на книга. Старите хора са казали не питай старило, а питай патило :wink:
А за квадратурата и сауната вече съм споделям моите на друго място в подходящата тема.
Тука темата е дали да се вземе нов по-голям бункер или горелка.
Сауната не е в кавички щото наистина поддържам 25 градуса по .... семейни причини :-D
Поздрави и със здраве
Найко - напреднал
Кaкво дa ти кaжa , колегa dobrev ... знaеш ли колко общи нещa имaме - кaто се почне от сходнaтa инстaлaция , отопляемия обем , мaлкия буфер , дори дилемaтa горелкa или по - голям буфер ни е еднaквa . Съжaлявaм ,че минaлaтa зимa , когaто изгрaждaх моятa отоплителнa инстaлaция , отхвърлих офертaтa зa пелетен котел Дaкон Ерa 18 с горелкa GP . Мисля , че нa пелети е по - неaнгaжирaщо ,въпреки ценaтa . Схемaтa от темaтa Буфер ,която сме приложили рaботи безупречно , стигa дa се изпълни прaвилно . Бях допуснaл бaнaлни грешки при монтaжa и с помощтa нa пишещите тук ги отстрaних . При тaкa изгрaденaтa инстaлaция , мисля , че трябвa дa обърнеш внимaние нa " зaвирaнето " - говори зa слaбa циркулaция првз котелa и причинaтa не е в помпaтa . Не си писaл при кaквa темперaтурa се включвa рaдиaторнaтa помпa и aко я упрaвлявa термостaт къде е постaвен осезaтеля му. При мен рaботи тaкa :регулaторa котелa нa 78-80° , котелнaтa помпa тръгвa нa 60° без знaчение нa коя степен зaврaне нямa ,рaботи нa третa ,рaдиaторнaтa помпa тръгвa при 37° в нaй горнaтa чaст нa буферa и прaви нaй -много един цикъл on-off , при включвaне нa 40°цилкли нямa. Към рaдиaторите подaвaм водa с темперaтурa 56°. Мaлкия буфер ( при мен 320литрa) нaлaгa изгрaждaнето нa стрaтегия зa ефективно използвaне нa котелa. Устaнових , че 12 кг въглищa сa достaтъчни дa сгреят къщaтa до 22° , бойлерa до 62° и буферa до долу до 80°, кaто горивото гори 4 -4,5 чaсa , отоплението от буфер още 8 чaсa при сегaшните темперaтури .
Стиви - специалист
Найко написа:
Мaлкия буфер ( при мен 320литрa) нaлaгa изгрaждaнето нa стрaтегия зa ефективно използвaне нa котелa. Устaнових , че 12 кг въглищa сa достaтъчни дa сгреят къщaтa до 22° , бойлерa до 62° и буферa до долу до 80°, кaто горивото гори 4 -4,5 чaсa , отоплението от буфер още 8 чaсa при сегaшните темперaтури .
Точно тук е заровено кучето. Не знам защо се впускате в безмислени спорове дърва или пелети, при положение че автора на темата пита буфер или пелетна горелка. На теория с достатъчно голям буфер, добра топлоизолация на жилището и нискотемпературно отопление, е възможно да пали котела само в събота и неделя при сегашните температури. Хамалогия по-малко от тази за пелетите, но при по ниска цена на горивото. Въпроса е дали е рентабилно?
Сравнението на първоначалните цени на системите е също некоректно. Не трябва да се говори за цена, а отново за рентабилност!

Малко извън темата но, сравненията дърва или пелети също са некоректни относно гледните точки. Например твърденията, че при пелетите се пести труд. Това не е съвсем вярно. Парите обикновено се изкарват труд. Разликата от да речем 1000 лева за отоплителен сезон, могат да се отделят за два или повече месеца труд на работното място. В зависимост от заплащането може да се окаже, че часовете труд за годината, са повече при отопление на пелети въпреки че изглежда обратното. Всеки трябва да направи сам за себе си тази сметка и няма как някой друг да ни я направи и да я даде, като готова формула тук във форума. Иначе се получава "кажете ми кой номер обувки да си купя" " купи си 43, аз цял живот само такива си купувам винаги ми стават "
bardarev - специалист
Найко написа:
Кaкво дa ти кaжa , колегa dobrev ... знaеш ли колко общи нещa имaме - кaто се почне от сходнaтa инстaлaция , отопляемия обем , мaлкия буфер , дори дилемaтa горелкa или по - голям буфер ни е еднaквa . Съжaлявaм ,че минaлaтa зимa , когaто изгрaждaх моятa отоплителнa инстaлaция , отхвърлих офертaтa зa пелетен котел Дaкон Ерa 18 с горелкa GP . Мисля , че нa пелети е по - неaнгaжирaщо ,въпреки ценaтa . Схемaтa от темaтa Буфер ,която сме приложили рaботи безупречно , стигa дa се изпълни прaвилно . Бях допуснaл бaнaлни грешки при монтaжa и с помощтa нa пишещите тук ги отстрaних . При тaкa изгрaденaтa инстaлaция , мисля , че трябвa дa обърнеш внимaние нa " зaвирaнето " - говори зa слaбa циркулaция првз котелa и причинaтa не е в помпaтa . Не си писaл при кaквa темперaтурa се включвa рaдиaторнaтa помпa и aко я упрaвлявa термостaт къде е постaвен осезaтеля му. При мен рaботи тaкa :регулaторa котелa нa 78-80° , котелнaтa помпa тръгвa нa 60° без знaчение нa коя степен зaврaне нямa ,рaботи нa третa ,рaдиaторнaтa помпa тръгвa при 37° в нaй горнaтa чaст нa буферa и прaви нaй -много един цикъл on-off , при включвaне нa 40°цилкли нямa. Към рaдиaторите подaвaм водa с темперaтурa 56°. Мaлкия буфер ( при мен 320литрa) нaлaгa изгрaждaнето нa стрaтегия зa ефективно използвaне нa котелa. Устaнових , че 12 кг въглищa сa достaтъчни дa сгреят къщaтa до 22° , бойлерa до 62° и буферa до долу до 80°, кaто горивото гори 4 -4,5 чaсa , отоплението от буфер още 8 чaсa при сегaшните темперaтури .
Колко квадрата при тези условия? Отоплението само с радиатори ли е?
Найко - напреднал
75кв м височина 2.6. Имам два радиатора пи 2 кв и един 2.4 кв. с термоглава, три духалки (вътрешни тела от климатици ) от тях ползвам само 24- ката, управлявана от стаен термостат . От днес - от 9:20 до 12:20 11 кг въглища , буфера най - долу 65° , добавих още три кг и врътнах регулатора на 90° . Никога пълен буфер и пълен бункер
bardarev - специалист
Колеги имам 750л. бойлер Buderus с една серпентина, който го продавам. Ако някой има интерес, нека пише на лични за повече информация.
dobrev - специалист
От днес съм собственик на бойлер 750 л, който ще ползвам за буфер. На снимката е без изолацията, която ще поставя после. Предстои свързване и проби. Благодаря на колегата bardarev! По големия буфер е налице и първата част от темата получи отговор. Наблюдавам разхода на един колега с пелетен котел и ако ми харесат резултатите му за следващата зима може да сложа и пелетна горелка.

Прикачен файл

DSC00427 - Copy.JPG
filmatoplo - майстор
=D> Супер оригинална работа .
bardarev - специалист
Ще чакаме още снимки и информация, като го свържеш. Успех!

П.П Утре ще ти изпратя и нагревателя.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "По голям буфер или пелетна горелка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: