• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
:-D Знаех си че няколко мм няма да са фатални , ама ако напиша 1 1/4 ще се появи някой който ще каже че с тръби 1 цол пак работи :) .На едно ниво са , но си спазил сечението и височината на изводите.
Последна промяна от filmatoplo на ср ное 19, 2014 11:18 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
kalin72 написа:
А ако буфера е със серпентина, пак ли може да циркулира самостоятелно?
Друг въпрос, ако буфера е над котела, може ли тръбите да са по-тесни от 2" ?

Няма как да стане със серпентина и естествена циркупация ( ЕЦ )
освен разбира се ако и серпентината не е 2"

Може и това което искаш да стане, но е нужно преправяне. Махаш серпнтината и слагаш мантел. Да кажем в топло акумулатора (ТА ) слагаш 120 литрово гърне от бойлер ( най добре неръждаемо ) с вход и изход 2"

Руснаците слагат в ТА обикновенно радиатор с 10-15 до 20 глидера чугунени.
dobrev - специалист
Чудя се сега дали да сложа по-голям буфер, пелетна горелка или гърне :?
Christo - майстор
Прилагам ръководство за монтаж на Ладдомата. Взето е от сайта на производителя. На руски е. Ако някой желае, имам го и на английски. Да пише на лични. Вътре са и правилата за монтаж. Има и за диаметрите на тръбите и за други неща. Нарисували са и буфер и цяла система. И те не са в час с авангардните решения на нашият местен Едисон, но да ги извиним, сигурно не са чели нашия форум :lol:

Прикачен файл

Lm21_Manual_Ru_72-1.rar
(215.32 KиБ) Свален 112 пъти
dobrev - специалист
Christo написа:
Прилагам ръководство за монтаж на Ладдомата. Взето е от сайта на производителя. На руски е. Ако някой желае, имам го и на английски. Да пише на лични. Вътре са и правилата за монтаж. Има и за диаметрите на тръбите и за други неща. Нарисували са и буфер и цяла система. И те не са в час с авангардните решения на нашият местен Едисон, но да ги извиним, сигурно не са чели нашия форум :lol:
Схемата на Антон, по която съм направил моята система, е принципно същата като тази с трите буфера от прикачения файл!!!
vrangelov - специалист
Ето >>един линк<< към Laddomat и на български.


@dobrev, какво значи гърне? Някои наричат котела гърне или казан. Това ли е?
Не си изпълнил коректно схемата на AntonBM, затова имаш проблеми(дори да не си признаваш). Забележи, че той е дал дебити на помпите на схемата. Забележи, че преди буфера имаш дебит от 800л., а след него 615л.т.е. дебитът на отиващата вода към консуматорите (всичко след буфера) ВИНАГИ трябва да е по-малък от дебита на производителя(ите) на топлина.
1000л. буфер по-приляга на пелетен котел, на твое място бих разгледал буферите по 2000л.
Също така бих се огледал и за котел на дърва. Не за такъв, който може да гори и дърва, а по-специализиран, като на kalin72 например или пиролизен.




Поздрави
filmatoplo - майстор
Много хора отричат буфера , особено с пелетен котел , но в другите държави го монтират задължително , например наблюдавам една много добра марка котли KWB много скъпи , ами почти нямат инсталация без буфер , или не разбират или не са чели нашия форум :lol: .
Christo - майстор
Схемата НЕ Е същата. И по-горе съм писал какъв и е кусура. Ти вземаш топлата вода за буфера след вентила а трябва да е преди него, непосредствено от котела. Най-вероятно това е причината да ти прегрява котела. Няма лошо, не щеш да чуеш, твоя работа. Системата работела идеално, само малко прегрявала. Нищо, толкоз кусур и баба попадия има! Чудя се защо отваряш тема, питаш по форумите и после започваш да даваш акъл. Между другото, не случайно тръбите около Ладдомата са цол и четвърт. И без Ладдомат с трипътен вентил и помпа, пак е добре да са с по-голямо сечение от тези, отиващи към отоплителния кръг. От фирмата дистрибутор ме предупредиха, че без буфер и контрол на влизащата студена вода няма да зачетат гаранцията в случай на повреда. Дойдоха специално от София да видят как е изпълнено всичко. Имаха забележки, отстраних ги и чак тогава подписахме протокол за пускане в експлоатация.
filmatoplo - майстор
Сега като погледнах схемата от страница 1 , да прав е Христо -схемата има грешка , че чак и аз се подведох , не бях увеличил снимката да я разгледам по добре .Като се отстрани ще стане по добре .
bigdragon - майстор
+1
@dobrev
И аз се подведох и се включих в спор пелети срещу буфер, а не разгледах в подробности твоята схема.
Според мен и двата трипътни вентила не са на място и така системата ти не би трябвало да работи правилно.
Размени по подходящ начин тройниците и трипътните вентили.
Датчиците за управление на вентилите са на подходящите места.
Ето моето предложение:
Празните стрелки показват посоката на флуида.
Прикачен файл:
инсталация.JPG
инсталация.JPG (51.33 KиБ) Видяна 1189 пъти
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Тема "По голям буфер или пелетна горелка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: