Най - вълнуващия въпрос зимно време.
plamen_peev - специалист
jj77 написа:
Благодаря на всички за препоръките дотук и коментарите за направеното. За мое съжаление нямаше много активност по темата, когато питах в началото как да реша отоплението покрай извитите прозорци.
Явно ще трябва да демонтирам въпросната "серпентина" и търся друго решение. Анализирайки всички препоръки за решение чрез подови конвектори, подово и т.н., стигам до дилемата между:

1) къси ниски радиатори. Според мястото Преценявам чеэтрябват 7 радиатора х 5-6 ребра х 200 мм. ( при 300 мм нямам достатъчно височина и за вентилация). Въпросът ми е как да се свържат ( долу- долу или), обезвъздушители на всеки радиатор ли да слагам? Може ли да използвам същата тръба (PE-xc 16mmx2mm,Sahna)? Всичките радиатори на един кръг ли (имам само 1 свободен изход на колектора)?
Колега не си прав за активността. Аз ти предложих варианта 1 още на третия пост в темата ама.....
Както казват не питай старило, а питай патило. И в моята къща има само два ъгъла и всочко е дъги т затова ти предложих варианта. Ако смяташ че този високия радиатор на стената до прозореца е по-естетичен ....
"Вкусове всякакви"- казало кучето и си облизало гъ.... :-D
Естествено обезвъздушители на всяко радиаторче. Моите са си вързани накръст. Предлагаха ми за "естетика" само долу, ама аз реших да е по изпитаната схема да ми е мирна главата.
Energyx - специалист
При къси радиатори не е необходимо връзване на кръст, по правило се прави при L>3H. L-дължина, Н-височина. В комплектите тапи за радиатори има почти винаги и ръчен обезвъздушител.
plamen_peev - специалист
ами колега при височина на радиаторите 20-30 см и дължина 1м май правилото е в сила а? :idea:
montoya - майстор
Energyx написа:
При къси радиатори не е необходимо връзване на кръст, по правило се прави при L>3H. L-дължина, Н-височина. В комплектите тапи за радиатори има почти винаги и ръчен обезвъздушител.
Те дефакто няма да са много къси радиаторите, примерно на тази снимка download/file.php?id=92303&mode=view в дясно от вратата са 4 прозореца, съвсем грубо, без размери няма как да стане точно но мисля че може да се вместят 4 радиатора по 5 глидера всеки което си е 160см, като добавиме и 10-15см свързваща тръба между тях дължината отива около 2м
Energyx - специалист
Бе то и аз не чета понякога, но в случая-човека по-горе е написал, че преценява 7 бр. радиатори с по 5-6 ребра. Едно алуминиево ребро е широко 8 см, т.е. 6х8=48 см/20 см<3. :idea:
montoya - майстор
Да де, въпроса е обаче тия радиатори да не са всеки на отделен кръг, а примерно 4 по 5-6 глидера съединени с тръба в един общ радиатор, за да могат да се монтират по извивката
jj77 - специалист
Привет,

Подавам и точни размери, защото гледам имат значение. Ще ме извините, но скицирах на ръка.
Височината на стената е 40 см от замазката, но като предвидя саморазливна+настилка, остават около 36-37 см. Гледам Favalli имат 1 модел Н300 с реална Н=330.
Според мен мога да разпростирам широчина на радиатор колкото е светлият отвор на стъклопакета (55 см) или това прави по 7 ребра за 8 радиатора. Широчината на 2 съседни профила+сглобката им е 20 см и смятам, че е достатъчна за връзките между радиаторите.

Въпросите ми са:
1) начин на свързване на радиаторите - долу/долу или на кръст
2) мога ли всички 8 радиатора да свържа в един кръг? И съответно със спирателни кранчета само на входа на поз.1 и на изхода на поз. 2? Разбрах, че на всеки радиатор - обезвъздушител. В колекторната кутия имам свободен само 1 изход.
3) Мога ли да използвам сегашната тръба, или трябва да я подменя с такава с алуминиева вложка.
4) Панелни, тънки радиатори или твърдо за алуминиевите? все пак търся и естетика, възможно най-прибрано до стената...
5) колко би струвала съвсем ориентировъчно окомплектовката на 1 радиатор с качествени материали, защото сметката за 56 глидера за 8 радиатора ми се струва че доста ще нарасне.

Някой с мнение по въпроса с хладилните изпарители?

Прикачен файл

skica_prozorci.jpg
montoya - майстор
Направих една принципна схема на лист обаче телефона не може да извади добре такава снимка а нямам друго под ръка
Прикачен файл:
26.02.15 г. - 1.jpg
26.02.15 г. - 1.jpg (38.92 KиБ) Видяна 1837 пъти
Затова и надрасках едно бързо на пейнт, толкова си мога не се смейте :-D
Прикачен файл:
Untitled.jpg
Untitled.jpg (41.47 KиБ) Видяна 1837 пъти
Сега това ми е идеята за свръзване тройник на колектора и от него тръбите до двата радиатора, които са направени от свързани няколко с тръба. Обезвъздушители може да има на всичките места дето съм ги отбелязал с това розовото, според мен може и само на последното място над секретния кран.
Сега, мисля че си сметнал много глидери за монтиране там, нали идеята е един вид завеса от студа да го играят тия радиатори там, а не да се ползват като основно отопление, за него си имаш инсталирана мощност по стените.
Та идеята ми е да се поставят от двете страни на врата примерно по 3 радиатора от по 5-6 глидера, просто да се сметне как ще изглежда прилично на външен вид и някаква симетрия да има все пак.
Така ще ти трябват 4 крана /аз не бих слагал кранове на радиаторите а директно връзката, иначе мини кранчета сверични направо на колектора/, 2 обезвъздушителя или ако на всеки радиатор има ще трябват 6 обезвъздушителя, 4 хромирани тройника и това е
jj77 - специалист
Точно за да има симетрия прецених, че ще е най-красиво да има радиатор под всяко крило. Така и радиаторите ще прилегнат най-близо до стената, иначе ако ги направя по-дълги, ще отхвърлят доста от стената.
Montoya, прав си че имам други тела по стените, но взех да се замислям да махна единия радиатор, ако сложа достатъчно мощ тука.
Energyx - специалист
Радиаторите както са нарисувани по-горе, но в паралел ! Термостатичен вентил на входа на групата радиатори.

Тема "място на радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: