• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
baeto - напреднал
Здравейте, трябва да подгрявам 200л. стоящ бойлер Елдом и дилемата е дали да сложа 2бр. Бош 4000TF 2.1кв.м. / промоция на 532лв../ или 2 бр. Сънсистем по 2.15кв.м./ промоция на 497лв./. Системата все още не е изградена, мисля да е дрейн бек като за допълнителен съд ще използвам 20л. кег от безалкохолно. Всичко ще е в подпокривното пространство така, че тръбния път няма да е голям. На Бош ми се вижда скъпичка стойката за панелите/2x184 или 368лв./, дали е възможно да се направи нещо в домашни условия? Какви тръби ще препоръчате? Благодаря предварително.
LazarGanev - "Велик майстор"
Сигурен съм, че знаеш какво да избереш, няма да те убеждавам - разликата е от земята до небето :) . Стойката за Боша може да си я направиш, но ти препоръчвам да вземеш шините за монтаж, които да монтираш върху стойката и върху тях панелите. Не че и тези шини не можеш да направиш, но с тях е много по-добре
baeto - напреднал
Въпроса е дали си заслужава да се налеят 500лв. повече в системата, че толкова идва разликата. А какви да са тръбите, с какъв диаметър и дали е добре допълнителния съд да е точно под панела?
LazarGanev - "Велик майстор"
Защо ги смяташ 500лв? Тръбите 15мм, може и 12мм. РС под панела не е най-добрия вариант, о и аз съм слагал
kalin72 - майстор
Прочети моята, а и на други, теми, за изграждането на дрейн бек системата. Тръбите е добре да са 25 или 32 мм, става и ППР, и дрейн бек съда не е задължително да е точно под панелите на една плоскост, но е задължително да е под панелите и над помпата/бойлера.
Това е примерна схме кое къде да разположиш:

Изображение
baeto - напреднал
Защото освен колекторите има и хидравлични връзки за почти 200лв., като сложим и цената на стойката и...... ето 500лв.. А ДС ако е под панела няма ли да се източва по-бързо? Темите ги прегледах и това ме насочи към тази система :) При мен панела е на южния скат а бойлера е под северния скат. Мисля, че е по-добре ДС да е близо до панела защото по-лесно се спазва условието за мин.4% наклон, понеже ще е почти вертикално.
LazarGanev - "Велик майстор"
Хидравличният комплект WFS22 е 93лв, шините за монтаж са по 89лв на панел, но тях можеш да ги спестиш, както ти казах и да си ги измайсториш ти, не е сложно. Но дори и да ги вземеш става общо 271лв, затова те питах как го сметна 500лв? Освен това не знам колко човека ще ползвате бойлера, но аз за 200л винаги съм слагал един панел Солар 5000 - загрява бойлера до 60-65*С през лятото.
baeto - напреднал
Хидравличния комплект наистина е 93лв. но на мен са ми заложили 2бр., предполагам, че за двата панела по един. Шини за монтаж не се споменават в офертата и сигурно са вкл. в цената на стойките 2бр.х184лв. Системата мисля да я ползвам целогодишно и за това залагам на два панела, другият вариант е 1бр. бош700, но тъй като съм лаик в областта и това което знам го знам от предишни ваши дискусии се надявам да не греша в оразмеряването на системата. В моя случай ми се иска да е малко преоразмерена за лятото за да се справя по-добре зимата. За зимата съм прекарал тръба от топлата вода на 200л. бойлер до студената на един 80л. който се подгрява от локално парно. Бойлера се ползва от четирима възрастни и едно дете, като тръбния път от него до последната чешма е около 15м.
kalin72 - майстор
Бош 7000 няма да стане за дрейн бек система, защото e със S образни тръби и няма да може да се източва изобщо. 2 Бош 4000 ще са идеални за случая, според мен.
LazarGanev - "Велик майстор"
baeto написа:
Хидравличния комплект наистина е 93лв. но на мен са ми заложили 2бр., предполагам, че за двата панела по един. Шини за монтаж не се споменават в офертата и сигурно са вкл. в цената на стойките 2бр.х184лв.
Заложили са ти 2 бр. или защото не знаят за какво иде реч (за първи път им е), или искат да те клатуркат. Връзките между колекторите си идват в комплект с панелите. В ценовата листа на Бош няма такъв артикул с цена 184лв, явно това е нещо самоделно и може би да (не)включва оригинална шина + самоделна стойка, ама то стойка трябва за каквито и да са панели, така че това не е горница. Щом сте много хора слагай 2 Солар 4000
  • 1
  • 2

Тема "Bosch 4000TF 2,1m2 или Sunsystem 2,15m2" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: